CBT לילדים:טיפול קוגניטיבי התנהגותי

תוכן עניינים

טיפול CBT לילדים למה הכוונה ? חשוב לעזור לילדים להיות מודעים לדרכים שבהן מחשבות יכולות להשפיע על רגשות והתנהגות. זהו אחד השיעורים החשובים ביותר שאנו יכולים ללמד.

בתקופה שבה ההתפתחות החברתית, הקוגניטיבית והרגשית היא מהירה, ומסדרת מחדש את האמונות העומדות בבסיס החשיבה (כי היא חלק בלתי נפרד מהניווט באתגרים הרגשיים והאישיים שחווים במהלך הילדות). טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) יכול לעזור לילדים לנסח מחדש את האופן שבו הם מזהים, מפרשים ומעריכים את התגובות הרגשיות וההתנהגותיות שלהם לחוויות שליליות.

ההבנה שניתן לווסת ולנהל רגשות והתנהגויות מעצימה. היא יכולה להוביל לשיפורים בשליטה עצמית, ויסות רגשות, כישורי התמודדות ומודעות רגשית בשלב קריטי זה.

המאמר הבא יחקור את היעילות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי לילדים. את נושאי הילדות והנוער ש-CBT עשוי לעזור לטפל בהם. את היתרונות של שימוש ב-CBT עם ילדים ומתבגרים.

האם טיפול CBT הוא טיפול יעיל לילדים?

תיאוריות התנהגותיות וקוגניטיביות של פסיכופתולוגיה אנושית הן בלב ליבו של טיפול התנהגותי קוגניטיבי. הוכח כי CBT הוא טיפול יעיל למגוון רחב של בעיות פסיכולוגיות במבוגרים.

בשנים האחרונות כמות הוכחות הולכת וגדלה תומכת ביעילות של CBT בילדים וצעירים במצבים רבים. כולל, אך לא רק דיכאון, הפרעת חרדה כללית. הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, פוביה מבית הספר, הפרעות אכילה, פגיעה עצמית ובעיות התנהגות.

הפרעות חרדה הן הצורה הנפוצה ביותר של פסיכופתולוגיה בילדים ובני נוער. בילדים, הסימפטומים של הפרעת חרדה כללית מוצגים לעתים קרובות כהרהורים על בריאותם. בריאותם של יקיריהם, בית הספר, דעותיהם של אחרים ונושאים חברתיים.

דאגה לגבי התוצאות השליליות הפוטנציאליות, יחד עם יכולת לא מפותחת להתמודד איתן, יכולה להזיק לצעירים במספר דרכים.

CBT מזהה ומחליף מחשבות שליליות

מחקר הציע שלאנשים מדוכאים יש מחשבות ואמונות אופייניות השומרות על מצב הרוח וההתנהגות המדוכאים שלהם. כאשר הם בדיכאון, אנשים נוטים לזכור את הדברים הרעים שקרו להם. לעתים קרובות הם מתעלמים מהדברים הטובים.

 מחקר קבע כי כ-30-40% מהמתבגרים יחוו אפיזודה של הפרעת דיכאון מג'ורי בשלב מסוים. כאשר גורמי הסיכון החזקים ביותר הם פגיעות גנטית לדיכאון וחשיפה ללחץ פסיכו-סוציאלי כגון גירושי הורים, שכול והתעללות.

מטרת CBT היא לזהות ולהחליף מחשבות שליליות, תוך שימוש במיומנויות התנהגותיות חיוביות. כך יוכלו ליצור ולשמור על מצבי רוח חיוביים ומערכות יחסים בריאות.

טיפול CBT קבוצתי

שתוכניות CBT קבוצתיות הפחיתו את שכיחות הדיכאון אצל מתבגרים לאחר 12 חודשים. מה שמצביע על כך שמניעת CBT מבוססת בית ספר עשויה להיות גישה מבטיחה. במיוחד לצעירים המדווחים על שיעורים גבוהים של תסמיני דיכאון.

CBT יכול להוביל לתיקון, הגדרה מחדש וחינוך מחדש בילדים עם ADHD. הדגישו את הצורך בהצבת מטרות משותפת והדרכה בניהול כעסים ומיומנויות חברתיות. CBT לילדים ומתבגרים עם הפרעות קשב וריכוז מועיל ביותר בטיפולים קבוצתיים הכוללים משפחה ומורים.

באילו בעיות טיפול CBT לילדים יכול לטפל בצורה הטובה ביותר?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מאתגר מחשבות לא מסתגלות והתנהגויות לא מועילות. הוא מחליף אותן בדפוסי חשיבה מציאותיים יותר ואסטרטגיות התמודדות מותאמות יותר.

התאמות אלו יכולות לעזור לחולל שינויים בסימפטומים של מספר בעיות הקשורות בילדות ובגיל ההתבגרות.

הפרעות אכילה

אכילה הן הפרעות פסיכולוגיות שכיחות יחסית וחמורות שמופיעות בדרך כלל במהלך גיל ההתבגרות. כ-40-60% מהבנות בגילאי 6-12 הביעו דאגה לגבי משקלן. כ-13% סבלו מהפרעת אכילה עד גיל 20.

מחקרים על נערים מתבגרים עם הפרעות אכילה מצביעים על כך ששכיחותן של הפרעות אכילה עולה. בנים מאושפזים לרוב בבית חולים בשל הפרעת אכילה בגיל 13.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות אכילה מתייחס למחשבות מעוותות על משקל ודימוי עצמי. זאת באמצעות מבנה קוגניטיבי מתמשך.

מתבגרים עם  בעיית אכילה חוזרת ונשנית הפגינו התנזרות מבולמוס לאחר טיפול CBT קבוצתי. טיפול CBT המותאם למתבגרים הוכיח שיפורים משמעותיים בעלייה במשקל. בשמירה על המשקל והפחתה בפתולוגיות אכילה במעקב של 60 שבועות.

הפרעה מתריסה אופוזיציונית

התנהגויות משבשות כגון התפרצויות כעס ותוקפנות הן בין הסיבות השכיחות ביותר להפניות לבריאות הנפש במרפאות ילדות. הפרעת התרסה אופוזיציונלית (ODD) היא דפוס שחוזר על עצמו. דפוס של התנהגות שלילית, מתריסה ועוינת כלפי דמויות סמכות.

ילדים עם ODD עשויים להפגין מגוון רחב של התנהגויות בעייתיות. החל מתוקפנות פיזית, הרסנות, התרסה, טינה והתנהגות עוינת כלפי עמיתים, הורים, מורים ודמויות סמכות אחרות.

הוכח כי CBT מייצר הפחתה משמעותית ב-ODD. הוא מספק שיטות שבהן ילד יכול ללמוד לפתור בעיות ולתקשר בצורה מבוקרת. הפחתה גדולה יותר בהתנהגויות אגרסיביות התרחשה כאשר הטיפול הועבר לילדים בנוכחות הורה או אפוטרופוס מהימנים.

פגיעה עצמית מכוונת 

פגיעה עצמית חוזרת ונשנית (DSH) מתחילה בדרך כלל במהלך שנות העשרה המוקדמות וקשורה מאוד להתאבדות. השכיחות הממוצעת לכל החיים של DSH נעה בין 7.5%-8% עבור טרום-מתבגרים, ועולה ל-12%-23% עבור מתבגרים. התנהגויות DSH יכולות לנוע בין חבטות ראש חוזרות ונשנות (נפוצות יותר בילדים צעירים) להרעלה עצמית וחיתוך מכוון.

טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים מראים הבטחה בטיפול ב- DSH. במיוחד טיפול דיאלקטי בהתנהגות (DBT). זוהי צורה שונה של CBT המתמקדת במיומנויות כמו תשומת לב, ויסות רגשות וסובלנות מצוקה.

שיפור ניכר בהתנהגות DSH אצל מתבגרים ניתן לראות לאחר 8-12 מפגשים של טיפול DBT פרטני. באופן מכריע, ההתקדמות שהושגה במהלך הטיפול נשמרה במעקב.

טיפול CBT והערכה עצמית

הערכה עצמית נמוכה נקשרה למספר אבחנות פסיכיאטריות שונות. כולל דיכאון, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, הפרעות אכילה, פגיעה עצמית והתמכרות לסמים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי יעיל בשיפור ההערכה העצמית בקרב מתבגרים מדוכאים בגילאי 13 עד 18. בהשוואה לטיפול בינאישי, CBT נראה כטיפול יעיל בשיפור הערכה עצמית בקרב מתבגרים.

הרטבת לילה

היא מקור פוטנציאלי להערכה עצמית נמוכה ונקשרה להפרעות רגשיות והתנהגותיות. הרטבת לילה שכיחה בילדים צעירים יותר. השכיחות של הרטבת לילה בילדים בגילאי 12-15 מוערכת בכ-3%.
ילדים ובני נוער שטופלו בטיפול קוגניטיבי התנהגותי נוטים להיות יבשים במשך 3 שבועות רצופים בהשוואה לאלו שלא קיבלו טיפול.

אלה שקיבלו טיפול CBT היו בסבירות נמוכה יותר להישנות. כך בהשוואה לנבדקים המשתמשים באזעקת הרטבה (שיטה נפוצה בטיפול בהרטבת לילה). CBT יכול גם לסייע בשיפור התסמינים הקשורים להרטבת לילה כמו דימוי עצמי נמוך, חרדה ומבוכה.

בריונות

בריונות היא תופעה רווחת בקרב ילדים ובני נוער המאופיינת בחוסר איזון כוחות. התנהגות תוקפנית ו'עשיית נזק' מכוונת חוזרת ונשנית. קורבנות של בריונות בילדות נמצאים בסיכון גבוה יותר לבעיות שינה, פגיעה עצמית, חרדה ודיכאון.

בדקו את היעילות של התערבויות CBT עבור נערים מתבגרים שחווים בריונות בבית הספר. נמצא כי CBT מפחית באופן משמעותי חרדה ודיכאון המדווחים הקשורים להצקה. כאשר רווחי ההתערבות נשמרים במעקב של 3 חודשים.

שימוש לרעה בחומרים ממכרים

הגילאים 12-17 שנים הם תקופת סיכון קריטית להתחלת שימוש בחומרים אצל מתבגרים. צעירים רבים משתמשים בסמים כדי להתמודד עם האתגרים החברתיים והפסיכולוגיים שהם עלולים לחוות בשלבים שונים של התפתחותם, מגיל ההתבגרות ועד הבגרות.

מחקרים מצביעים על כך ש-CBT יעיל בטיפול בשימוש לרעה בחומרים מתבגרים. עם זאת, השילוב של CBT עם טיפול לשיפור מוטיבציה יעיל באותה מידה. הוא גם מבטיח שלמטופלים בגיל ההתבגרות תהיה מוטיבציה לשנות את התנהגותם ומחויבות לטיפול לפני תחילת ה-CBT.

שימוש ב CBT עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים ונוער

 CBT פותח בתחילה לשימוש עם מבוגרים. חשוב היה לשקול את הדרכים שבהן ניתן להתאים את ה-CBT לשימוש עם ילדים ומתבגרים.

תיאוריות מפתח של התפתחות קוגניטיבית מצביעות על כך שעד שרוב הילדים מגיעים לגיל ההתבגרות, הם מצוידים מבחינה קוגניטיבית להתמודד עם מושגים מופשטים. להבין שניתן לתמרן ולדון בהם, ולהשוות מידע ממקורות שונים כדי לקבל החלטות.

CBT למבוגרים שונה מהטיפול לילדים

CBT למבוגרים הוא תהליך מילולי בעיקרו. לשימוש עם ילדים ניתן לשנות את הגישה כך שתשלב שפה פשוטה יותר, מטאפורות ועזרים חזותיים. מטאפורות מספקות שיטות חלופיות שבאמצעותן ניתן להציג בפני ילדים מושגים חדשים ומורכבים בדרכים קונקרטיות ומובנות.

טיפולי CBT מבוססי מחשב

הילדים והמתבגרים של היום הם הדור הראשון שבאמת גדל בעולם המונע על ידי טכנולוגיה. מחשבים, סמארטפונים, מחשבים ניידים ומשחקי מחשב הם חלק מחיי היומיום. חוקרים חקרו האם השימוש בטכנולוגיה מוכרת יכול להועיל בטיפול פסיכולוגי בצעירים.

מחקר ראשוני מצביע על כך שהטכנולוגיה עשויה להציע הזדמנויות לשפר את תרגול ה-CBT פנים אל פנים. היא יכולה להגיע לילדים שעבורם השתתפות בטיפול אינה אפשרית.
מחקר בדק את היעילות של תוכנית CBT מבוססת אינטרנט להפרעות חרדה על ילדה בת 4. התוכנית כללה עשרה מפגשי ילדים ושישה מפגשי הורים, במהלכם תועדו תגובות הילדים וההורים באינטרנט.

לאחר מכן ניגש אליהם מטפל ילדים שיבדוק את התגובות. הוא ושלח הודעות קבועות של חיזוק, עידוד וסיוע. לאחר הטיפול, הנבדקת כבר לא סבלה מאילמות סלקטיבית ורמות החרדה הופחתו.

חקירות אחרונות בנושא CBT מונחה טכנולוגיה הצביעו על יתרונות פוטנציאליים. היעילות של CBT מבוסס טכנולוגיה טרם הוכחה והיא בשום פנים ואופן לא מתאימה לכל מקרה.

היתרונות של שימוש בטיפול קוגניטיבי התנהגותי עם ילדים ונוער

טיפול קוגניטיבי התנהגותי משפר את השליטה העצמית

את תפיסת היעילות האישית, כישורי פתרון בעיות רציונליים, מיומנויות חברתיות והשתתפות בפעילויות המביאות תחושת הנאה או שליטה. ילדים בין הגילאים 7-15 יכולים לחוות הפחתה בחרדה, מיומנויות התמודדות מוגברות ושיפור במודעות ורגשית וויסות לאחר טיפול CBT.

CBT יכול לצייד את הילדים במיומנויות הדרושות כדי להבין ולהתמודד עם הרגשות שלהם. ילדים ובני נוער שיכולים לנהל ביעילות את רגשותיהם. הם בעלי סיכוי נמוך ב-60% לפתח הפרעות נפשיות בשלב מאוחר יותר.

טיפול CBT ממוקד טראומה

משפר באופן משמעותי את הסימפטומים של PTSD ומפחית דיכאון, בושה והתנהגויות מיניות מזיקות הקשורות להתעללות בילדים מתחת לגיל 7. הכללת הורה או אפוטרופוס ב-CBT הובילה לשיפורים משמעותיים יותר בילדים שעברו טראומה בהתייחס לאמון בין אישי ולאמינות נתפסת.

הוכח כי CBT קבוצתי משפר את יכולת ההבעה ומיומנויות חברתיות תוך הפחתת חרדה חברתית ובדידות בקרב מבוגרים צעירים בגילאי 11-18 שנים עם אוטיזם.

BCT ללימוד שליטה בכעסים

CBT עשוי לשפר כעס בינוני עד חמור, עצבנות ותוקפנות גופנית בילדים ובני נוער. במהלך CBT, ילדים יכולים ללמוד כיצד לווסת תסכול, לשפר מיומנויות פתרון בעיות חברתיות והתנהגויות אסרטיביות במשחק תפקידים שניתן להשתמש בהן במהלך קונפליקטים במקום תוקפנות.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי במשחק (CBPT)

יכול לשמש בטיפול באילמות סלקטיבית, הפרעות חרדה, חרדת פרידה, התעללות מינית, בעיות שינה, התנהגות אקטיבית והשפעות של גירושי הורים בילדים צעירים. במהלך CBPT משתמשים במכשירים המתאימים לגיל כדי להמחיש תרחישים המתארים דרכים בריאות להתמודדות עם רגשות שליליים. בכך עוזרים לילדים ללמוד דרכים חדשות להתמודדות עם טראומה.

 שילוב תרופתי

בקרב ילדים שחווים מיגרנות כרוניות, השימוש ב-CBT בשילוב עם תרופות הביא להפחתה גדולה יותר בהופעת כאבי ראש ונכות הקשורה למיגרנה בהשוואה לשימוש בטיפול תרופתי בלבד.

CBT הוא טיפול יעיל ל-OCD בילדים ובני נוער- כמו טיפול תרופתי בלבד. ירידה בתסמינים של OCD בילדות במהלך תוכנית של 12 שבועות עם שיפור מתמשך שנמצא במעקב של 9 חודשים.

בעיות שינה אצל ילדים

שינה אצל ילדים ובני נוער יכולה להיות מושפעת ממספר גורמים כולל גורמים ביולוגיים, מתח, בית הספר וחובות חברתיות. הוכח כי CBT משפר באופן משמעותי את זמן האחזור של תחילת שינה, מקרים של יקיצה לאחר תחילת שינה, זמן השינה הכולל ויעילות השינה.

מסר להמשך הדרך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול לעזור לילדים למסגר מחדש את התפיסות שלהם לגבי – והתגובות לרגשות וחוויות שליליות. CBT אינו עוסק בהכחדת רגשות שליליים לחלוטין. הוא מספק דרכים שבהן ילדים יכולים להתחיל להבין שהרגשות יחלפו, בדומה לענן חשוך ביום שמש.

לאורך זמן, טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול להדריך ילדים בתהליך של יצירת גרסאות מציאותיות יותר של מצבים ולספק את הכלים הדרושים להתמודדות איתם. במקום הימנעות או קבלתם כאמיתות, ניתן לזהוץ רגשות וחוויות שליליות, להבין ולהגיב בדרכים פרודוקטיביות וחיוביות יותר.

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן