איך המדיה החברתית משפיעה על בריאות הנפש?

תוכן עניינים

השימוש במדיה חברתית יכול להרגיש כמו רכיבה על רכבת הרים. אנו עשויים לעבור מקבלת לייקים לביקורת שלילית בפרק זמן קצר. והמדיה החברתית יכולה להשפיע על בריאות הנפש שלנו בהתאם. מדיה חברתית יכולה לגזול מאיתנו זמן יקר, להרוג את טווח הקשב שלנו. בתרחיש הגרוע ביותר, זה עלול להשפיע על היכולת שלנו לעמוד באחריות היומיומית שלנו.

מצד שני, בני אדם הם יצורים חברתיים והחיבור מרומז לבריאות הנפשית ולרווחה שלנו. המדיה החברתית עוזרת לנו להרגיש מחוברים ולמצוא את הנישה שלנו באמצעות בניית קהילה של חברים בעלי דעות דומות, אנשים שהם כמונו ושיש לנו דברים משותפים איתם. היתרונות והשליליים של השימוש במדיה חברתית בקשר לבריאות הנפשית שלנו היו מקור לוויכוח. מאמר זה מסתכל על שני הצדדים של הדיון.

הסכנות של מדיה חברתית לבריאות הנפש

לשבת ללא דעת ולגלול במדיה החברתית זה משהו שרבים מאיתנו עושים כשיש לנו כמה דקות פנויות או אפילו שעות. האמריקאי הממוצע למשל מבלה בערך 10 שעות ביום מול המסך – אז הרבה הזדמנויות לגלילה חסרת מחשבה. אבל יש כמה השלכות ערמומיות הקשורות לעשות זאת. לדוגמה, אמריקה עומדת בפני משבר בריאות הנפש ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש עובדים כדי לראות כיצד השימוש במדיה החברתית משתלב במגיפה זו. הבעיה היא עולמית.

מחקרים הראו שמדיה חברתית יכולה להזיק לבריאות הנפשית שלנו מהסיבות הבאות:

  1. זה ממכר. אם אנחנו יכולים להתמכר לרשתות חברתיות או לא, זה עניין של ויכוח. אבל מחקר הולך וגדל מצביע על כך שזה משהו שצריך להיות מודע אליו. לא רק זה אלא שהשימוש בו יכול להיות קשור להפרעות שימוש בחומרים וסוגים אחרים של התנהגויות ממכרות.
  2. זה מוביל ליותר רגשות שליליים מאשר חיוביים. השימוש במדיה החברתית נקשר לתחושות גדולות יותר של בידוד חברתי. בנוסף למגוון הרגשות השליליים הנדונים במאמר זה.
  3. זה יכול להוביל לקשיים בשינה. עבור אנשים מסוימים, גלילה במדיה החברתית לפני השינה משבשת את דפוסי השינה.
  4. השוואת עצמנו לאחרים פוגעת ברווחתנו. מדיה חברתית יכולה להוביל לתחושת קנאה. (למידע נוסף על כך ראה להלן).
  5. היא מובילה לקנאה ויכולה ליצור מעגל קסמים של רמה אחת. אנשים מפרסמים תמונות של חיים מושלמים, גרסה של האני הטוב ביותר שלהם. אבל קשה לזכור זאת כאשר גוללים ומשווים לאחרים.
  6. יותר חברים לא אומר יותר חברתי. יותר חברים בפייסבוק לא אומר חיים חברתיים טובים יותר בחיים האמיתיים. באופן מנוגד לאינטואיציה, שימוש במדיה חברתית יכול להיות חוויה בודדה.
  7. האשליה של חשיבה מדיה חברתית תעזור כשלא תעזור. אנחנו ממשיכים לחזור לעוד אפילו אחרי שזיהינו שזה גורם לנו להרגיש רע יותר ולא טוב יותר.
  8. מרגיש המום. תמיכה באחרים באינטרנט יכולה להיות מאוד מתגמלת. אבל גם יכולה להפוך למלחיץ ומכריע ולהשפיע על הבריאות הנפשית שלך.

ילדים מתבגרים ורשתות חברתיות

הבעיות של משתמשי המדיה החברתית אינן מוגבלות רק למבוגרים. הם חלים על בני נוער שלעיתים עשויים לבלות כמויות גדולות של זמן דבוק למסכים ולילדים שלהם, כולל אלה בגיל בית ספר יסודי, וזאת למרות העובדה שפלטפורמות המדיה החברתית דורשות מהמשתמשים להיות בני 13 כדי ליצור חשבון. ניתן לעקוף את הכלל על ידי שינוי פשוט של תאריך לידה בעת הקמת חשבון חדש.

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים הזהירה מההשפעות העלולות להזיק של מדיה חברתית לצעירים, והצביעה על הסכנות של בריונות ברשת ו"דיכאון בפייסבוק".

היתרונות של מדיה חברתית לבריאות הנפש

בני אדם הם יצורים חברתיים והיעדר קשר חברתי עלול להזיק לרווחה. באמצעות חיבור חברתי לאחרים אנו יכולים להקל על תחושות של מתח, חרדה ועצב. היעדר קשר חברתי עלול להוות סיכונים חמורים לבריאות הנפש ולרווחה.

אחד הדברים הטובים ביותר במדיה החברתית הוא הסיכוי שהיא מציעה לנו להיות מסוגלים למצוא את השבט או רשת התמיכה של עמיתים שלנו. זה יכול להיות המשפחה שלנו, חברים, מועדון גינון או מועדון ספרים. באופן אירוני, לאור הבעיות המודגשות כאן, אחד ההיבטים היותר מועילים של קהילות מקוונות היה זה של חיבור, פתיחה ושיתוף בסיפורים שלנו על בעיות נפשיות. מדיה חברתית יכולה לעשות דרך ארוכה לקידום שייכות.

מה ניתן לעשות כדי להילחם באתגרים?

הבעיה היא לא בהכרח המדיה החברתית עצמה, אלא אופן השימוש בה. אפשר לחנך את עצמו לגבי החשיבות של פיתוח מה שדורלוסקי (2021) כינה אוריינות מדיה חברתית – המוגדר כיכולת להפעיל חשיבה ביקורתית תוך כדי עיבוד הידע והאמונות הנובעים מהשימוש שלנו במדיה החברתית. זה מאפשר לנו להיות מציאותיים לגבי המידע שאנו סופגים מהמדיה החברתית ולהיות מציאותיים לגביו.

מיומנויות אלו דומות לאלו המשמשות בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) ובטיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT). הפיתוח והפריסה של מיומנויות כאלה עשויות לעזור לאנשים להשתמש במדיה חברתית בדרכים משפרות חיים, בדרך זו נוכל לרסן טוב יותר את הרגשות והתחושות הפוטנציאליים פחות טעימים שיכולים גם, למרבה הצער, להיות תוצאה של צריכתם.

מדיה חברתית ובריאות הנפש

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן