למה הילד שלי לועס את החולצה?

תוכן עניינים

אתם בוודאי זוכרים את שלב הפה של תינוקכם, כשנדמה היה שהם הכניסו את כל מה שתפסו את הידיים הקטנות עליו לתוך הפה. תינוקות עושים זאת בעת בקיעת שיניים או כדי ללמוד על העולם הסובב אותם. אבל מה קורה כשילד בגיל הגן או בית ספר לועס את החולצה?

לפעמים, ילד גדול יותר יפתח הרגל להכניס את השרוול או שולי החולצה לתוך פיו. הם עלולים ללעוס או למצוץ את החומר עד לנקודה שהוא מפתח חורים או נשחק. אתה עלול לדאוג שהתנהגות זו תגרור ביקורת מצד עמיתים ומורים. או שהיא קשורה לבריאות נפשית או לבעיות התפתחותיות מסוימות. בואו נסתכל מקרוב מדוע ילדכם לועס את בגדיו וכיצד תוכלו לעזור לו להיפטר מהההרגל.

למה ילדים לועסים את החולצות שלהם?

לגירוי הפה יש תפקיד חשוב בהתפתחות ילדכם. מינקות ועד פעוטות, ילד משתמש ברפלקס השתרשות כדי למלא את הצרכים הבסיסיים של רעב וצמא. מאוחר יותר, הם עשויים להשתמש בדפוס היניקה וההשרשה כדי להרגיע את עצמם. לרוב בצורה של מוצצים ומציצת אגודל.

מעבר לגיל הפעוט, ייתכן שחלק מהילדים עדיין מבקשים לעורר את הפה והלסתות שלהם. זה ידוע בעולם הריפוי בעיסוק בתור קלט פרופריוצפטיבי. הלחץ העמוק הזה יכול להרגיע את הילדים, כשהם מחפשים דרכים להרגיע את עצמם . ילד שמרגיע את עצמו בדרך זו עשוי ללעוס את החולצה שלו כי היא נגישה בקלות.

מתי לדאוג לגבי לעיסת חולצה

רק בגלל שזו התנהגות טבעית לא אומר שצריך להתעלם ממנה כשהילד שלך מתבגר. עד גיל שלוש, ילדים בדרך כלל מפסיקים להכניס דברים לפה ולחקור דברים בדרך זו.

לעיסת חולצה עשויה להיות רק דרך לא מזיקה שבה ילדכם מחפש קלט חושי או מרגיע וממקד את עצמו. (תחשוב על כמה מבוגרים לועסים מסטיק או כוססים ציפורניים כשהם עצבניים או מרוכזים.)

עם זאת, ישנם מקרים שבהם לעיסת חולצה של ילד יכולה להיות השפעה שלילית.ההבחנה החשובה ביותר היא לקבוע אם מציצה או לעיסה מעכבות את יכולתו של ילדך להשתתף בשגרת יומו או מהווים דאגה בטיחותית. למשל, אם הלעיסה של ילדכם הורסת את מדי בית הספר או הספורט או גורמת לסכנת חנק, תרצו להתערב.

במקרים מסוימים, לעיסת חולצה יכולה להיות סימן לחרדה , הפרעות קשב וריכוז או בעיה התפתחותית. לכן מומלץ ליידע רופא אם מדובר בהרגל כרוני שלילדכם יש קושי לשלוט.

לדבר עם ילדך על לעיסת חולצה

מומלץ לדבר עם ילדכם אם אתם חושבים שההרגל שלו ללעוס בגדים הוא בעייתי. מה שקריטי כאן הוא שאתה בא מעמדה לא שיפוטית. המטרה הראשונה שלך צריכה להיות ללמוד אם ילדך מודע לכך ואם יש דפוסים ללעיסה.   

אינך רוצה לגרום לילדך להרגיש נבוך או בושה על כך שהרס את בגדיו. אתה לא רוצה שהוא ישלב את זה בדימוי העצמי שלו.

במקום זאת, נסה גישה עדינה וחקרנית. אפשר להגיד לילד: 'שמתי לב שאתה לפעמים לועס את החולצה שלך. למה אתה חושב שאתה עושה את זה? במה זה עוזר לך? ילדים עשויים שלא להיות בקשר עם ההרגל ולהיות מודעים לו יותר ברגע שאתה מפנה אותו לתשומת לבם.

אם ילדכם מודע לכך שהוא לועס את החולצה שלו, שאל אותם אם הוא מרגיש בסדר לעשות זאת מול חברים לכיתה. אתה יכול גם לבדוק עם המורה או המטפלים של ילדך. כדי לראות אם הם מבחינים בדפוסים כלשהם והאם מתרחשת הקנטה כלשהי. זה יעזור לך להבין אם להתנהגות יש השפעה על החיים החברתיים של ילדך.

איך למנוע מהילד שלך ללעוס את החולצה שלו

אתם עשויים להחליט שההרגל של ילדכם לינוק או ללעוס את החולצה הוא שלב חולף ולא עניין גדול. עם זאת, אם ההתנהגות מטרידה אותם או משפיעה לרעה על חיי היומיום שלהם, יש דרכים לעזור להם לעקוף את ההרגל.

זיהוי טריגרים

ייתכן שיש דפוסים ללעיסה של ילדך. האם הם נוטים לעשות זאת לפני זמן החטיף כאשר הם עלולים להיות רעבים? אולי זה קורה כשהם מתרכזים בלימודים או בפאזל? האם זה לפני הפסקה או תאריך משחק כאשר הם עלולים להיות עצבניים לגבי אינטראקציה חברתית?

אם תלמדו שללעיסה של ילדכם יש טריגרים נפוצים, ייתכן שתצליחו לקטום את ההתנהגות. לדוגמה, אם הם נוטים ללעוס כשהם רעבים, אתה יכול להכין חטיפים בריאים זמינים עבורם. אם זה קורה כשהם עצבניים, אתה יכול לעזור להם לפתח טכניקות אחרות לניהול מתח , כמו נשימות בטן.

תן להם אלטרנטיבות

ילד לועס את החולצה שלו מחפש גירוי דרך הפה, אז הציעו לו מוצרים שנועדו בדיוק למצב הזה. ישנן שרשראות רכות ובטוחות הניתנות ללעיסה שילד יכול להעדיף. כולל כמה שצורתם כמו שיני כריש או חרוזים.

לעתים קרובות, עיסוק בידיו של ילד יכול למלא תפקיד במזעור לעיסת החולצה, אומר ד"ר גרשואו. אתה יכול לנסות להציע לילדך מכחול קטן או צעצוע קשקוש. וזאת כדי להעסיק אותם ולהסיח את דעתו מלהכניס את החולצה לפה באופן רפלקסיבי.

התייעצו עם איש מקצוע

אם אתה מודאג מלעיסת חולצה,כדאי שתדבר תחילה עם רופא ילדים התפתחותי בעל ידע . הם יחפשו קושי עם מיקוד או תשומת לב. עד כמה הילד שלך מתייחס לאחרים. היסטוריה של עיכובים בהתפתחות או בשפה, ורמות חרדה.

אם ילדכם בולע פריטים שאינם אכילים תוך כדי התנהגות הלעיסה שלו, ייתכן שהרופא ירצה גם לעשות בדיקה תזונתית כדי לוודא שלא הייתה כל השפעה על הבריאות שלו.

רופא הילדים עשוי להפנות אותך למומחה. פסיכולוג יכול לעזור אם נראה כי חרדה היא בעיה בסיסית. מרפא בעיסוק (OT) יכול לעזור לתת מענה לצרכים הפרופריוספטיביים של ילדכם עם כלים כגון תכשיטים ללעיסה או תרגילים מוטוריים דרך הפה. לבסוף, רופא שיניים או אורתודנט עשויים לבצע הערכה כדי לראות אם יש סיבה פיזית להתנהגות, כמו אזור כואב בפה המורגע על ידי לעיסה או מציצה.

ילד לועס חולצה

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן