ייעוץ מומלץ להתמודדות עם אובדן אצל לילדים

תוכן עניינים

ייעוץ להתמודדות עם אבל אצל ילדם, יכול לעזור לילדך ללמוד להתמודד בצורה בריאה עם אובדן. בין אם ילדכם איבד סבא וסבתא, אח, הורה או חיית מחמד, האובדן של אדם אהוב יכול להרגיש מכריע. צפייה בילד מתאבל יכולה לעורר הרבה רגשות גם אצל המטפלים.

לפעמים, קצת עזרה מקצועית עשויה להיות מוצדקת. ייעוץ אבל יכול לעזור לילדים למצוא דרכים בריאות להתמודד עם המצוקה שלהם תוך הגיון באובדן שלהם.

הצורך ביעוץ להתמודדות עם אובדן אצל ילדים

רוב הילדים מתאוששים מהאבל ללא בעיות רגשיות ארוכות טווח. אך חלק מהילדים חווים בעיות רגשיות משמעותיות הנמשכות לאורך זמן.

ילדים שחווים בעיות ארוכות טווח לאחר אובדן של אדם אהוב מדווחים על רמות גבוהות של מצוקה. הם עשויים להתקשות להתרכז בבית הספר, להפגין בעיות התנהגות מוגברות או להתקשות ביצירת מערכות יחסים בריאות.

ילדים הנאבקים לנהל את האבל שלהם עשויים להיות בסיכון גבוה יותר לפתח בעיות נפשיות כגון דיכאון, חרדה או הפרעת הסתגלות.

לעיתים, מצוקה מתמשכת נוצרת כאשר האובדן נובע מנסיבות קשות במיוחד. לדוגמה, ילד ששורד תאונה שבה אדם אהוב מת עלול לחוות אשמה נוספת, פחד ובלבול.

ילדים עשויים גם לחוות אשמה מוגזמת על מות אדם אהוב. ילד עלול לחשוב שהכועס על מישהו אולי הוביל איכשהו למותו של אותו אדם. לחלופין, ילד עשוי להאמין שההתנהגות שלו גרמה איכשהו למשהו רע לקרות. ייעוץ אבל יכול לעזור לילד לפתח אמונות בריאות יותר. 

כאשר מטפלים נאבקים להתמודד גם עם אובדן, ייעוץ אבל עשוי להיות רעיון טוב. אמא המתאבלת על אובדן בן זוגה לא תוכל להיות נוכחת רגשית עבור ילדה. לחילופין, אב שמתאבל על אובדן הורה עשוי להתקשות לדבר עם ילדים על האובדן כאשר גם הוא נאבק.

איך ייעוץ לטיפול באובדן אצל ילדים עוזר?

ילדים בכל הגילאים יכולים להתקשות בעיבוד אובדן. ילדים צעירים מתקשים להבין שהמוות הוא קבוע. וילדים גדולים יותר עשויים לפתח פחדים מאובדן יקיריהם אחרים או שהם עשויים להיות מבולבלים לגבי איך להביע רגשות לא נוחים .

הנה כמה דברים שייעוץ יכול לעשות לילדים:

 • לאמת את הרגשות שלהם.
 • עזרו להם לעבד רגשות מורכבים, כמו כעס, עצב, פחד ובלבול
 • אפשרו להם לדבר על החוויה שלהם בסביבה בטוחה
 • עזרו לילדים ללמוד כיצד לכבד את אובדנם
 • מתן תמיכה לבני משפחה ומטפלים שרוצים לעזור לילד מתאבל
 • לסייע בהסתגלות לאובדן של אדם אהוב

סוגי ייעוץ להתמודדות עם אובדן אצל ילדים

בדרך כלל, ילדים בגילאי הגן ומעלה יכולים להפיק תועלת מייעוץ אבל. ילדים צעירים נוטים יותר לעסוק בפעילויות ובמשחק שעוזרים להם לעבד את רגשותיהם. בעוד שילדים גדולים יותר עשויים לבלות יותר זמן בדיבור על הרגשות והחוויות שלהם.

ישנם מספר סוגים שונים של ייעוץ להתמודדות עם אובדן אצל לילדים:

 • קבוצות אבל– ילדים עשויים להפיק תועלת ממפגש עם ילדים אחרים בקבוצת הגיל שלהם שחוו גם הם אובדן. ילדים צעירים עשויים לעבוד על פרויקטים אומנותיים, לעסוק בתרפיה במוזיקה או ללמוד מיומנויות התמודדות ספציפיות עם איש מקצוע מיומן. קבוצות מתבגרים עשויות לדבר על אובדן עם בני גילם. קהילות רבות מציעות קבוצות אבל בחינם או בעלות נמוכה לילדים.
 • טיפול פרטני-ילדים עשויים להשתתף במפגשי ייעוץ בעיקר בעצמם. סביר להניח שיועץ אבל ירצה להתייעץ איתך כדי ללמוד מה שלומו של ילדך. ואז, ייתכן שיינתן לילדך זמן לדבר עם יועץ באופן פרטי. ילדים צעירים עשויים לעסוק בפעילויות כמו ציור בעוד שילדים גדולים יותר עשויים להתמקד יותר בדיבור.
 • טיפול משפחתי- הורים או אחים עשויים להיות מוזמנים להשתתף במפגשים יחד כדי שכולם יוכלו לדבר על האובדן. בדרך כלל ניתן להורים פסיכו-חינוך כיצד לתמוך בצורה הטובה ביותר גם בילד מתאבל.

מה קורה במהלך ייעוץ להתמודדות עם אובדן אצל ילדים

מה שקורה במהלך ייעוץ אבל תלוי בגיל, צרכיו של ילדכם ובאסטרטגיות המועדפות של יועץ האבל. אבל הנה כמה דברים שעלולים להתרחש במהלך פגישת ייעוץ:

 • לצייר או לצבוע תמונות של אדם אהוב שהלך לעולמו ולזהות למה הם יתגעגעו.
 • פיתוח טקסים עם המשפחה כדי לעזור לילד לכבד את זכרו של אדם אהוב. כגון, החלטה כיצד לכבד את יום הולדתו של אדם אהוב לאחר שהאדם נפטר.
 • קריאת ספרים על אבל ואובדן יחד עם יועצת.
 • מדברים על כל הרגשות הנובעים מהאבל.
 • פיתוח אסטרטגיות להתמודדות עם עצב, כגון ציור, דיבור עם חבר, הסתכלות בתמונות.
 • שימוש בתרפיה במשחק כדי לעזור לילדים לעבד את האובדן שלהם בצורה בריאה.
 • זיהוי אסטרטגיות להתמודדות עם פחד, כמו הפחד לאבד אדם אהוב אחר.
 • עובדים על חוברת עבודה על אבל ואובדן.
 • יצירת אלבום של הזיכרונות האהובים עליהם עם יקירם.
 • התייעצות עם מטפלים לגבי הדרך הטובה ביותר לעזור לילד להתמודד עם רגשות ספציפיים או בעיות מסוימות.

סימנים שכדאי לך לפנות לעזרה מקצועית

אתה עשוי להחליט לקחת את ילדך לראות יועץ בכל עת לאחר אובדן. גם אם אינך רואה סימני אזהרה רציניים. לדבר עם מישהו על אובדן יכול להיות מועיל במניעת בעיות לפני שהם מתחילים. וזה יכול לעזור להרגיע את דעתך.

אם אתה רואה אחד מסימני האזהרה האלה לאחר אובדן, חשוב לקחת את ילדך ליועץ אבל אם תסמינים אלה נמשכים יותר משבועיים:

 • חלומות רעים תכופים על מוות או סיוטים.
 • חוסר עניין בפעילויות קודמות.
 • תלונות כרוניות של כאבי ראש, כאבי בטן או תסמינים גופניים אחרים ללא סיבה רפואית ידועה.
 • בעיות התנהגות מוגברות.
 • שינויים במצב הרוח.
 • ירידה בביצועים בבית הספר.
 • הגברת הבידוד החברתי.
 • עצבנות גדולה יותר.
 • פחד מתיש ממוות או מאובדן של אדם אהוב אחר.

אם ילדך מביע מחשבות על רצון להזיק או להתאבד, פנה מיד לעזרה. פנה לרופא של ילדך, פנה לחדר מיון או התקשר למוקד משבר.

זכור שילדך עשוי להפיק תועלת מייעוץ בשלבי התפתחות שונים. ילד בגיל הגן שחווה אובדן עשוי להזדקק לייעוץ כנער. כדי באמת לעבד את האובדן שיש לה פרספקטיבה חדשה על המשמעות של זה על חייה. היא עשויה להזדקק לעזרה כשהיא מתאבלת על כך שהאהוב שלה לא יהיה שם עבור אבני דרך עתידיות, כמו סיום לימודים או חתונה.

היכן ניתן למצוא ייעוץ להתמודדות עם אובדן אצל ילדים?

הרופא של ילדכם עשוי להיות מקור המידע הטוב ביותר כאשר אתם מחפשים ייעוץ אבל. קבע פגישה או התקשר למשרד כדי לברר לגבי משאבים מקומיים.

אם ילדכם לומד בבית הספר, ייתכן שגם היועצת תוכל לעזור לכם למצוא יועץ אבל באזורכם. ייתכן שההוספיס המקומי שלך יוכל לספק לך מידע ומשאבים. יש גם מדריכי טיפול מקוונים רבים שעשויים לעזור.

הקפד לחפש יועץ שיש לו ניסיון בעבודה עם ילדים. ושיהיה כזה שמכיר לעזור לילדים להתמודד עם אבל.

איך להסביר לילדך

ילדכם עשוי להיות מבולבל לגבי הסיבה שהיא צריכה לראות יועץ. הסבר על כך בצורה בריאה יכול להפחית את הפחדים שלהם מלצאת להיפגש עם מישהו חדש.

השווה פצעים רגשיים לפצעים פיזיים. אמור משהו כמו, "כשאת מגרדת את הברך, אנחנו מנקים אותה ומטפלים בה בבית. אבל אם אתה באמת פוגע בעצמך, היינו הולכים לראות רופא שיטפל בפצע שלך. פצעים רגשיים דומים. לפעמים, אנחנו יכולים לטפל בהם בבית, אבל לפעמים, כשהם יותר רציניים, כדאי שנלך לראות איש מקצוע שיוכל לעזור לנו".

הסבירו שיועצת אבל תעזור לה ללמוד כיצד להתמודד עם רגשות קשים, כמו עצב וכעס, והבהירו שהרגשות הללו נורמליים לאחר שחוויה אובדן.

למה לצפות מפגישה ראשונה

סביר להניח שיועץ ירצה להיפגש איתך ועם ילדך במהלך הפגישה הראשונית. ייתכן שתקבלו ניירת להשלים לגבי ההיסטוריה של ילדכם וכל החששות שיש לכם.

הפגישה עשויה להימשך שעה או שעתיים. יועץ ירצה לדעת על ההיסטוריה הבריאותית של ילדך, הביצועים בבית הספר, המצב המשפחתי, ההרגלים היומיומיים והאובדן שחווה ילדך.

ליועץ עשוי להיות כמה שאלות לילדך ואולי ירצה להיפגש עם ילדך באופן פרטי (במיוחד אם ילדך מתבגר). היועץ עשוי לבקש ממך לחתום על שחרור מידע המאפשר רשות לדבר עם הרופא, המורה או המטפלים האחרים של ילדך.

היועץ יציע המלצות, כגון פגישות שבועיות או הפניה לטיפול קבוצתי.

מילה לסיום,

ילדים מסתכלים לעתים קרובות על המבוגרים סביבם כדי ללמוד כיצד להתמודד עם אבל ואובדן. לכן, למרות שזה עשוי להיות מפתה להסתיר את הרגשות שלך מילדך, פעולה זו עלולה לבלבל את ילדך.

הוא עשוי לתהות למה אתה לא עצוב או שהוא חושב שזה לא בסדר שהוא מרגיש רגשות עזים ואתה לא. חשוב לדבר על רגשותיכם (מבלי להכביד על ילדכם) ולהראות לילדכם אסטרטגיות התמודדות בריאותיות להתמודדות עם מצוקה.

זה יכול להיות קשה לעזור לילדים להתמודד עם אבל גם כשאתה מתאבל. חשוב לדאוג לעצמך ולראות יועץ שיעזור לך להתמודד עם הרגשות שלך אם אתה מתקשה.

אובדן אצל ילדים

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן