טיפול רגשי לילדים-לשיפור בריאותם הנפשית  

תוכן עניינים

הפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות בילדות עלולות לגרום לבעיות ארוכות טווח. אלו עלולות להשפיע על בריאותם ורווחתם של ילדים, משפחות וקהילות. טיפול בבעיות נפשיות של ילד בהקדם האפשרי יכול לעזור לילדים להפחית בעיות בבית, בבית הספר וביצירת חברויות. טיפול רגשי לילדים יכול גם לעזור להתפתחות בריאה לבגרות.

גישה לבריאות הנפש של ילדים כוללת קידום בריאות הנפש לכל הילדים, מתן התערבות מונעת לילדים בסיכון ומתן טיפול לילדים עם הפרעות שזוהו. טיפול פסיכולוגי הוא מרכיב מרכזי לשיפור הבריאות הנפשית. בהתאם לסוג וחומרת הבעיות, ניתן להשתמש בטיפול פסיכולוגי לילדים בשילוב עם תרופות.

סקירה קצרה של טיפול רגשי לילדים

טיפול פסיכולוגי נועד לטפל במצב בריאותי נפשי או לעזור לילד לנהל את הסימפטומים שלו כך שיוכלו לתפקד היטב בבית, בבית הספר ובקהילה.

כשהילדים צעירים, מקובל שהטיפול כולל את ההורה. לפעמים מטפלים עובדים עם ההורים לבד. ילדים גדולים יותר עשויים להיפגש עם מטפל לבד. סוגים מסוימים של טיפול כוללים עבודה עם כל המשפחה או מבוגרים חשובים אחרים בחיי הילד (למשל, מורה).

גישות ממוקדות הורים אומרות בדרך כלל שהורים מדברים עם המטפל על התנהגותו ורגשותיו של הילד. טיפול פסיכולוגי עם ילדים יכול לכלול דיבור, משחק או פעילויות אחרות כדי לעזור לילד להביע רגשות ומחשבות. מטפלים עשויים גם להתבונן בהורים ובילדים יחד ולאחר מכן להציע הצעות למציאת דרכים שונות להגיב.

טיפול פסיכולוגי לילדים יכול להיעשות אחד על אחד או בקבוצות. לפעמים, שילוב של טיפולים הוא היעיל ביותר לעזרה לילד.

אילו סוגי טיפול יעילים ביותר להפרעות נפשיות בילדים?

טיפול התנהגותי

טיפול התנהגותי מלמד ילדים ובני משפחותיהם כיצד לחזק התנהגויות חיוביות של ילדים ולהעלים או להפחית התנהגויות לא רצויות או בעייתיות.

סוג אחד הוא הדרכת הורים בניהול התנהגות. המטפל עובד עם ההורים כדי ללמוד או לשפר מיומנויות לניהול התנהגות ילדיהם. הורים מוזמנים לתרגל את המיומנויות עם ילדיהם, במהלך הפגישה הטיפולית או בבית. ניתן גם להכשיר מורים כדי לעזור לילד במעון או בבית הספר שלהם.

עם ילדים גדולים יותר או מתבגרים, המטפל בדרך כלל עובד ישירות עם הילדים כדי ללמד אותם כיצד לבחור התנהגויות חיוביות. הורים יכולים להיות מעורבים כדי לתמוך ולחזק את המיומנויות שילדם לומד.

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתמקד בשינוי המחשבות והרגשות שעלולים להשפיע לרעה על התנהגותו של הילד.

המטפל עוזר לילד להיות מודע למחשבותיו ולרגשותיו. המטפל גם עוזר לילד להעריך אם רגשות או מחשבות עלולות להיות מעוותות או לא הגיוניות. לאחר מכן הוא עוזר לילד בתהליך של שינוי המחשבות, התגובות וההתנהגויות הרגשיות הנלוות אליהן.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי עובד לרוב ישירות עם הילד, אך יכול לכלול גם הורים.

עבור מצבי הילדות הנפוצים ביותר, כמו הפרעות קשב וריכוז, הפרעות התנהגות, חרדה או דיכאון, גישות באמצעות טיפול התנהגותי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי נוטות להפחית את הסימפטומים. אך יש מידע מוגבל לגבי סוג הטיפול הטוב ביותר בכל אחת מההפרעות הנפשיות בילדות.

בהתבסס על העדויות המדעיות הקיימות, נראה כי טיפולים שונים עובדים היטב עבור בעיות שונות:

הדרכת הורים בניהול התנהגות עובדת היטב עבור:

  • ADHD;
  •  הפרעות התנהגות משבשות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי עובד היטב עבור:

  • הפרעת התנהגות משבשת;
  • דִכָּאוֹן;
  • חֲרָדָה; ו-PTSD.

סוגים נוספים של טיפול יכולים להיות יעילים למתבגרים.

  • מתבגרים עם הפרעת התנהגות משבשת עשויים להגיב היטב לטיפול משפחתי, גישה הכוללת מספר בני משפחה ומתמקדת בלימוד מיומנויות תקשורת טובות יותר ודרכים ליישוב קונפליקטים.
  • מתבגרים עם דיכאון עשויים להגיב היטב לפסיכותרפיה בין אישית. גישה שבה המטפלים עוזרים למתבגרים ללמוד דרכים להתמודד עם בעיות במערכות יחסים.

גישות טיפול אחרות עשויות להיות גם יעילות אך לא נחקרו מספיק כדי שחוקרים יבינו אם הן פועלות היטב. מידע על מה עובד הכי טוב עבור איזו משפחה עדיין מוגבל. 

מציאת הטיפול המתאים לילדך

הטיפול הוא היעיל ביותר אם הוא מתאים לצרכים של הילד והמשפחה הספציפיים. אפשר לדבר עם ספק שירותי הבריאות של ילדך כצעד ראשון. לפעמים, בעיות בריאותיות כמו שינה לקויה, בעיות נשימה, ראייה לקויה, קשיי שמיעה או בעיות למידה יכולות לגרום לתסמינים התנהגותיים או רגשיים, או להחמיר אותם. ספק שירותי הבריאות של ילדך עשוי לרצות לברר אם לילדך יש בעיות בריאותיות כלשהן לפני שיפנה את ילדך לטיפול.

לפני תחילת הטיפול, ספק בריאות הנפש עורך בדרך כלל בדיקה מקיפה חיצונית של מצב בריאותו הנפשי של ילדך כדי להבין איזה סוג של טיפול עשוי לעבוד הכי טוב.

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן