חודש טבת – 11 עובדות שכל יהודי צריך לדעת

תוכן עניינים

חודש טבת הכניסנו בפתחו, והנה הזדמנות טובה להכיר כמה עובדות מעניינות על חודש טבת! בחודש זה אנשים רבים פונים לקבל תשובות לשאלות שמטרידות אותם.

לפניכם עובדות מעניינות

1. טבת זה תמיד בחורף

החודש ה-10 בלוח היהודי, טבת חל בחורף. למעשה, עונת החורף כולה נקראת לעתים תקופת (עונת) טבת במסורת היהודית.

2. בטבת תמיד יש 29 ימים

עוד מעובדות חודש טבת זה שבחודשיים שלפני טבת (חשון וכסלו) יכולים להיות 29 או 30 ימים לכל אחד, תלוי בשנה. מטבת ואילך הדברים פשוטים. בטבת יש 29 ובשבט יש 30, וכך נוצר דפוס של חודשים מתחלפים שנמשך בשאר ימות השנה.

3. חנוכה מסתיים בטבת

חנוכה מתחיל בכ"ה כסלו ונמשך 8 ימים. המשמעות היא שהימים האחרונים של חנוכה נמשכים עד בטבת, חודש קודר ורגיל. במקרה שיום א' בטבת חל בשבת , שבת זו היא אחת הפעמים הבודדות שבהן מוציאים שלושה ספרי תורה מהתיבה במהלך תפילות הבוקר. 

4. אסתר נלקחה לארמון

במגילת אסתר אנו קוראים כי אסתר נלקחה אל ארמון המלך אחשוורוש "בחודש העשירי, שהוא חודש טבת". התלמוד מסביר שחודש טבת היה זמן מתאים במיוחד, שכן הקור גורם "לגוף ליהנות מגופו [של אחר]". 

5. המצור על ירושלים החל בטבת

עוד לפני שקיבל את השם טבת, כשהיה ידוע בפשטות כחודש העשירי, זו הייתה תקופה משמעותית בהיסטוריה היהודית: "בחודש ה-10, ב-10 לחודש, בא נבוכדנצר מלך בבל – הוא וכל צבאו על ירושלים ויחנו עליה ויבנו מצור סביבה." 

6. היום ה-10 בחודש הוא יום צום

ספר זכריה אומר לנו שארבעה ימי תענית יהפכו לימים של "שמחה ושמחה ומועדים טובים" בעידן המשיח , כולל "צום י בטבת", התייחסות ליום העשירי בטבת (החודש העשירי). . ביום זה אנשים יהודים אבלים על חורבן ירושלים, תוצאה של המצור שהחל באותו יום. משחר היום ועד רדת הלילה לא צורכים אוכל או שתיה, ומתפללים תפילות נוספות.

7. שני אירועים טראגיים אחרים קרו גם כן

המסורת מספרת שצום י' בטבת מציין שני אירועים טרגיים נוספים.

ביום השמיני בחודש, בהוראת תלמי מצרים, תורגמה התורה ליוונית, בסימן ירידה חדה ברוחניות היהודית, התורה נתפסת כעת כעוד ספר חוכמה בספרייתו הגדולה של תלמי.

היום התשיעי בחודש הוא הפטירה של עזרא הסופר, המנהיג הרוחני של היהודים שחזרו לארץ ישראל מבבל ובנו מחדש את בית המקדש בירושלים. מותו של המנהיג הגדול הזה, שהותיר חותם בל יימחה על החיים והמצוות היהודיים, היה אבל כבד.

ובכל זאת הוכרז צום אחד לכל שלושת האירועים, כדי שהחודש לא יהיה מלא בעצב ובאבל.

8. סוכנים לא נשלחו מירושלים

בימי המקדש, בתחילת כל חודש יהודי שהכיל חג, נשלחו סוכנים מירושלים להודיע ​​לעם היהודי בכל קהילה מתי התחיל החודש, כדי שידעו מתי לקיים את החג. אבל לא נשלחו רצים בפתיחת החודש הזה. כיוון שהצום יתבטל יום אחד, הוא לא נחשב אז מחייב, ולא הצריך הודעה מיוחדת. 

9. טבת היא מילה בבלית

השם הזה אומץ על ידי העם היהודי במהלך גלות בבל. מאמינים שיש משמעות ל"טבעה" או "טבילה". ייתכן שהדבר קשור לעובדה שהגשם הכבד בחורף הופך את רוב המזרח התיכון לביצה בוצית בתקופה זו של השנה.

10. מזל טבת היא העז

כל חודש יהודי קשור לסמל גלגל המזלות השולט באותה תקופה. הסמל של החודש הוא הגדי (עז, גדי).

11. ה' בטבת מיוחד בחב"ד

יום ה' בטבת מצויין בחגיגות בחב"ד, שכן זהו התאריך שבו קבע שופט פדרלי בארה"ב כי הספרייה הענפה שהותירו האדמו"ר השישי מליובאוויטש, רבי יוסף יצחק שניאורסון, לזכרו הישר, שייכת לקהילה, מתוך הכרה אופי יוצא דופן של אדמו"ר כדמות קהילתית.

גם היום כ"ד בטבת משמעותי בחב"ד. זהו יום השנה לפטירתו של האדמו"ר הזקן , אדמו"ר חב"ד הראשון, בשנת תרע"ב.

זהו חודש שבו אנשים רבים פונים אל מרכז אגרות קודש https://www.igrot.org.il/ ומבקשים עזרה וסיוע ומבקשים לקבל תשובות על ידי כתיבה לרבי. צרו קשר גם אתם ותקבלו תשובה לכל שאלה.

חודש טבת עובדות

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן