מדריך להתמודדות עם שינוי

תוכן עניינים

שינוי יכול לעורר תקווה באנשים. אצל אחרים הוא יכול להשפיע לרעה על בריאותם הנפשית. ובאמצעות גרימת מתח, יכול בסופו של דבר לגרום לבריאותם הפיזית להידרדר. הגורם הבסיסי שגורם לאנשים מסוימים להתמודד טוב יותר עם שינויים מאחרים, נובע לעתים קרובות לאסטרטגיות הקוגניטיביות השונות שלהם ולקלות הכללית שלהם להסתגל לשינוי.

לאורך מגיפת COVID-19, אנשים ברחבי העולם התמודדו עם שינויים גדולים בחיי היומיום שלהם. תחושת הביטחון הבריאותי והביטחון התעסוקתי שלהם עשויה להשתנות באופן משמעותי לרעה. אנשים נאלצו להפסיק לעבוד או לעבוד מהבית. משפחות וחברים נמנעו מלראות אחד את השני. אירועי חיים חשובים כמו חתונות ואפילו הריון הוקפאו. והאופן שבו אנחנו יכולים לבלות את שעות הפנאי שלנו לגמרי השתנה. כמו ללכת לחדר כושר, לקולנוע, לקניות בחנות ועוד השתננה באופן דרסטי.

עבור רוב האנשים, השינוי גורם לנו להסתכל אחורה ולהרהר על מה שקרה

מבחינה אבולוציונית, הערכת איך ולמה משהו קרה היא אסטרטגיית מפתח למניעת התרחשותן של תוצאות שליליות עתידיות על ידי מניעת מצבים שמובילים אליהן. עם זאת, אסטרטגיה זו אינה מאפשרת לאדם להסתגל לשינוי. והיא מתמקדת בעבר ואינה מאפשרת לו לשקול באופן מלא כיצד לבצע התאמות התנהגותיות אופטימליות כדי להקל על השינוי.

בעבר, ההנחה הייתה שאסטרטגיה זו של הסתכלות לאחור הייתה מולדת לכל בני האדם. כעת, מחקר הראה כי אל מול השינוי, שליש מהאנשים יתנהגו אחרת. תוך שימוש באסטרטגיה המאפשרת להם להסתגל לשינוי בצורה מוצלחת יותר.

משנים את נקודת המבט שלנו כדי להסתכל קדימה

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה-אירווין מצאו ראיות דומות כאשר חקרו מה מייחד אנשים במונחים של החלמה מטראומה. במחקר של קבוצת אנשים שסבלו מאובדן של בן זוג או ילד, היו קורבנות של התעללות בילדים או טרור. או סבלו מאסון טבע, הצוות מצא שרוב האנשים מחפשים באופן אינסטינקטיבי הסבר לסבלם על ידי פנייה אל עבר. עם זאת, שליש מנפגעי הטראומה לא אימצו את הפרספקטיבה הזו. והסתכלו לעבר מה שהם יכולים לעשות בעתיד עכשיו מה שקרה להם קרה. השלישי הזה התגלה כמתאים ביותר בעקבות הטראומה שלהם.

שני המחקרים מדגימים כיצד יש לנו הזדמנות לשגשג בזמנים של שינוי מפריע. על ידי שינוי מודע של המיקוד שלנו. אלו מאיתנו שבאופן טבעי מסתכלים אל העבר לתשובות עשויים להתמודד טוב יותר עם השינוי. אם נימנע מאסטרטגיה קוגניטיבית זו לטובת הסתכלות לעתיד אחר הזדמנויות שהשינוי הזה עשוי להציג.

התמודדות עם שינוי

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן