מהו היתר בנייה? כל המידע

תוכן עניינים

היתר בנייה הוא אישור רשמי שניתן על ידי הרשות המקומית, המאפשר לך או לקבלן שלך להמשיך בפרויקט בנייה או שיפוץ בנכס שלך. הוא נועד להבטיח שהפרויקט מתכנן לעמוד בתקנים המקומיים לשימוש בקרקע, ייעוד ובנייה. תקנים אלה נועדו להבטיח את שלומם של הבעלים והדיירים הנוכחיים והעתידיים. וכן לספק אכיפה של מדיניות ייעוד ושימושי קרקע.

סוגיות ספציפיות שהליך היתר הבנייה עשוי להתייחס אליהן כוללות שלמות מבנית של עבודות המסגרות, ייעוד, תברואה, קווי מים וביוב, מיגון אש ושירות חשמל. 

מתי יש צורך בהיתר בניה?

לא כל פרויקטי בנייה ושיפוץ בתים דורשים היתר בנייה. ברוב המקרים, תיקונים והחלפות פשוטים יכולים להתבצע על ידי קבלנים מקצועיים או בעלי בתים ללא הגשת בקשה להיתר. עם זאת, כל פרויקט הכרוך בתוספות או שינויים גדולים במבנה ביתכם או במערכות המכניות שלו בדרך כלל מחייב אתכם להגיש בקשה להיתר מתאים ממחלקת הבנייה המקומית. אם אתם שוכרים קבלן לביצוע העבודה, הוא בדרך כלל יטפל עבורכם בהליך ההיתר. תוך התחשבות בעלויות ההיתר בהצעתו. אם אתה מבצע את העבודה בעצמך, באחריותך להגיש בקשה להיתר. שים לב שמחלקת הבנייה שלך עשויה לדרוש שסוגי עבודה מסוימים יבוצעו רק על ידי אנשי מקצוע מורשים. עבודה על קווי גז, למשל, עשויה להיות אסורה לבעלי בתים ביישובים מסוימים. 

הדרישות להיתרים משתנות מאוד מאזור לאזור. והדרך היחידה שבה אתה יכול לדעת בוודאות אם נדרש אישור היא להתקשר למשרד הבנייה המקומי שלך ולתאר את העבודה שאתה רוצה לעשות. אזורים מסוימים עשויים לדרוש אישורים כמעט לכל סוג של עבודה, אפילו בניית גדר נוף . ההחלטה לדרוש היתר או לא תלויה לרוב בהערכת הסיכון היחסי שהעבודה מהווה לדיירי הבית הנוכחיים והעתידיים. 

תהליך היתר הבנייה

אם אתם מתכננים לבצע את העבודה בעצמכם, תהליך קבלת ההיתר הולך בערך כך: 

  1. צור קשר עם משרד הבניין המקומי שלך ותאר את הפרויקט שאתה רוצה לעשות. במידה ונדרש היתר, יסופק לכם טופס בקשה המתאר את הדרישות להגשת בקשה להיתר בנייה. חלק מהעבודות עשויות לדרוש מספר אישורים. פרויקט שיפוץ גדול, למשל, עשוי לדרוש אישור נגרות/בנייה, אישור חשמל ואישור אינסטלציה. 
  2. הכן את הבקשה להיתר, לרבות כל החומרים הנוספים שידרשו. פרויקטי בנייה עשויים לדרוש שרטוטים של העבודה שאתה מתכנן. 
  3. הגש את הבקשה להיתר בנייה ושלם את כל האגרות הנדרשות. משרד הרישוי יוציא לך תעודת היתר רשמי. 
  4. עם תחילת העבודה, פרסם את אישור היתר הבנייה כנדרש. פירוש הדבר עשוי להדביק את ההיתר על דלת או חלון ליד המקום שבו מתבצעת העבודה. 
  5. בנקודות המיועדות במהלך העבודה יש ​​להתקשר למשרד הפיקוח לתיאום ביקור בודק באתר העבודה ובדיקת איכות העבודה. אם המפקח יורה על שינויים כלשהם בעבודה, השלימו שינויים אלו ובקשו מהמפקח לחזור ולבדוק שוב את העבודה.
  6. לאחר שהמפקח מאשר את העבודה, לא צריך יותר להציג את תעודת ההיתר.

עֵצָה

פרויקטים רבים דורשים שתי בדיקות. בדיקה "גסה" בנקודה שנקבעה בזרימת העבודה. ולאחר מכן בדיקה סופית לאחר סיום העבודה. 

האם ניתן לעקוף את היתר הבנייה?

למרבה הצער, די נפוץ שבעלי בתים משלימים פרויקטים לשיפור הבית מבלי להגיש בקשה להיתר. מבלי לשלם את אגרת הבקשה או לבצע בדיקה ואישור של העבודה. זה אפשרי שאפשר להשלים פרויקטים כאלה באיכות טובה ולעולם לא יגרמו לבעיות. זאך ה לא נוהג טוב לנסות ולעקוף את תהליך ההיתר הרשמי. כמה סיכונים אפשריים כוללים: 

  •  אם וכאשר תנסו למכור את ביתכם, בדיקת הקונים עשויה לגלות שיפוצים או תוספות שנעשו ללא אישורים מתאימים ואשר עלולים לא להיות מתאימים לחלוטין לקוד. זה יכול למנוע ממך למכור את הבית ועלול לדרוש ממך לבטל את העבודה הקודמת ולהתחיל מחדש – הפעם עם אישור.
  • במקרה של שריפה, קריסת מבנה או בעיית אינסטלציה גדולה, אם תתגלה שהתקלה היא תוצאה של עבודה שנעשתה ללא היתר או בדיקות, ייתכן שמדיניות הנזק והאחריות של בעל הבית שלך תסרב לכסות את הנזק.
היתר בנייה

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן