קשקשים אצל חתולים- מה עושים?

תוכן עניינים

בעוד שקשקשים של חתולים נותרו בגדר תעלומה עבור אנשים מסוימים. הוא מעורר דאגה לאלה הסובלים מאלרגיות. מה זה בדיוק ,המסתורין של Fel D1,ואיך זה משפיע על נפגעי אלרגיה.

במשך שנים, אנשים רבים חשבו ששיער חתול הוא המקור לאלרגנים. מאוחר יותר, הוכר כי קשקשים בחתולים הם הסיבה. אך אוהבי חתולים רבים בלבלו את המונח עם קשקשים, הנראים לעין. 

קשקשים של חתולים מורכבים מחתיכות מיקרוסקופיות של עור יבש של חתול שהופכים לנישאים באוויר. נוחתים על מצעים, וילונות, שטיחים ומשטחים אחרים, כולל עור ובגדים של בני אדם. חלקיקי קשקשים של חתולים הם זעירים, בערך 1/10 מגודל קרדית האבק. חלקיקי עור יבשים לא יהיו אלרגניים במיוחד למעט גורם המכונה Fel D1. 

מה זה Fel D1?

זהו גליקופרוטאין המצוי בבלוטות החלב של החתול מתחת לעור. במידה פחותה ברוק ובשתן של חתולים. חתול המטפח את הפרווה שלו, ה-Fel D1 המצוי ברוק שלו נוחת על עורם ושערות החתולים. ובשילוב עם ה-Fel D1 מבלוטות החלב, זה יוצר מעין "כפולה" לסובלים מאלרגיות. 

חתולים שלמים, למשל, ייצרו יותר Fel D1 מאשר חתול מסורס. חתולים זכרים, במיוחד ללא שינוי, מייצרים יותר אלרגנים מאשר חתולים נקבות. גזעי חתולים מסוימים מייצרים פחות Fel D1 באופן משמעותי מאחרים.

אלרגיה לקשקשים של חתולים

מערכת החיסון של אנשים מחשיבה את האלרגן כפולש ומייצרות נוגדן בשם אימונוגלובולין. כאשר נחשפת ל-Fel D1, המערכת החיסונית מופעלתולאחר מכן משחררת כימיקל דלקתי המכונה היסטמין. 

איך Fel D1 משפיע על אנשים

  • בשאיפה דרך האף : התגובה האלרגית עשויה להיות התעטשות אלימה או המצב הכרוני הנקרא נזלת אלרגית. מכונה גם "קדחת השחת", ומתבטאת בהתעטשות. מלווה בנזלת, גירוד בתוך האף, גודש באף, ולפעמים גודש בסינוסים.
  • בשאיפה דרך הפה : קשקשים הנשאפים לתוך צינורות הסימפונות והריאות עלולים לעורר התקפי אסטמה. חולי אסטמה צריכים תמיד להתייעץ עם האלרגיסטים שלהם. עליהם לעבור בדיקות אלרגיה לפני שהם מאמצים חתול. על פי האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים, מחקרים מראים שעד 40 אחוז מהילדים והמבוגרים הסובלים מאסטמה אלרגיים לקשקשים של בעלי חיים (בעיקר חתולים). 
  • פריחה בעור או כוויות :  פריחות או כוויות קלות בעור עשויות להיות קשורות לקשקשים הנושרים על העור. לרוק המופקד על ידי חתול המלקק את העור, או אפילו באמצעות שאיפת הקשקשים. אטופיק דרמטיטיס או אקזמה עלולים להחמיר על ידי חשיפה לחתולים. 

למרות שקשקשים של חתולים הם איום אמיתי על נפגעי אלרגיה. אוהבי חתולים מסוגלים להתמודד עם האלרגיות שלהם מספיק טוב כדי לחיות בנוחות יחסית עם החתולים שלהם.

קשקשים בחתולים

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן