סימנים לאוטיזם אצל תינוקות ופעוטות

תוכן עניינים

מסיבה טובה, המיקוד של רוב ההורים הוא לספק את הצרכים הבסיסיים של תינוקם. כמו לוודא שהם מקבלים את האוכל, השינה, הטיפול, ההשגחה והאהבה שהם צריכים. ניהול משימות אלו הוא משרה מלאה. חשוב גם להיות מודעים להתנהגותו של ילדכם הצעיר, לרבות כישוריו החברתיים והתקשורתיים. שכן הבדלים במיומנויות אלו יכולים להיות סימנים לאוטיזם אצל תינוקות ופעוטות.

מיומנויות אלו מתפתחות בדרך כלל בתוך מסגרת זמן רחבה. אך אם אתה מבחין במשהו שנראה מדאיג, פנה לרופא הילדים להערכה. ילדים עוברים בדיקה שגרתית לאוטיזם, הנקראת גם הפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD), בגיל 18 חודשים ו-24 חודשים בביקורים. אבל סימנים של ASD עשויים להיות מורגשים לפני כן. עם זאת, שימו לב שכל ילד מתפתח בקצב שלו. אז, איטיות בפיתוח מיומנות לא אומר בהכרח שלילדך יש אוטיזם.

עם זאת, אתה מכיר את התינוק והפעוט שלך בצורה הטובה ביותר. כך שאם אתה מבחין בסימנים המטרידים אותך ו/או אתה חושד שלתינוק או פעוט שלך יש אוטיזם, חשוב לפנות לרופא הילדים. אבחנה מוקדמת של אוטיזם יכולה לחבר אותם לתמיכה, שירותים או טיפולים שיכולים לעזור להם לשגשג. הכרת הסימנים של אוטיזם אצל תינוקות ופעוטות יכולה גם לתת לך מושג טוב יותר אם הילד שלך עלול לסבול ממצב זה.

מה זה אוטיזם?

הפרעת הספקטרום האוטיסטי היא לקות התפתחותית נוירולוגית לכל החיים. היא כוללת מגוון רחב של תסמינים. כל ילד עם ASD הוא ייחודי ועשוי להזדקק לרמות וסוגים שונים של התערבויות או טיפולים. בדרך כלל, ASD כולל אתגרים עם תקשורת, מיומנויות חברתיות, ויסות עצמי, תחומי עניין אובססיביים והתנהגויות חוזרות.

הפרעת הספקטרום האוטיסטי מקיפה מגוון הפרעות שבעבר היו מסווגות כמצבים שונים. כגון הפרעה אוטיסטית ותסמונת אספרגר. זו אחת הסיבות לכך שיש מגוון כל כך של תסמינים שנופלים כעת תחת המטריה של ASD. החומרה והשילוב של הסימפטומים והצורך בתמיכה משתנים מאוד בין אנשים עם אוטיזם.

חוקרים מאמינים כי ישנם גורמים גנטיים ולא גנטיים התורמים ל-ASD. זה לא מחלה, אלא מצב שאדם נולד איתו או מתרחש בגיל צעיר עקב שינויים קטנים בהתפתחות המוח. ההערכה היא ש-1% עד 2% מהאוכלוסייה סובלים מ-ASD.

למרות שאין תרופה לאוטיזם, התערבות וטיפול מוקדם יכולים לעשות הבדל גדול. כך אומרת אביגיל אנגולו, רופאה מטפלת בבית החולים לילדים בקולורדו ועוזרת פרופסור לרפואת ילדים בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קולורדו.

חשוב שההורים יבטחו באינסטינקטים שלהם, אם הם תוהים אם הילד שלהם יכול לסבול מאוטיזם. קיום שיחה פתוחה עם רופא הילדים, כולל כל סימן שאתה מבחין בו, יכול להיות מועיל מאוד להערכת האם לילד יש ASD או לא.

מהם הסימנים לאוטיזם אצל תינוקות?

אוטיזם יכול להיות קשה לזיהוי אצל תינוקות. בדרך כלל הסימנים אינם נראים לעין, עד שהילדים מתבגרים. היעדר חיוך חברתי בגיל 6 חודשים יכול להיות סימן להפרעה על הספקטרום האוטיסטי אצל תינוקות צעירים.

בנוסף, הורים מסוימים עשויים לשים לב שקשה לשחק במשחקי תינוקות כמו הצצה עם ילדם הצעיר שבסופו של דבר יאובחן עם ASD. לפעמים היעדר שיחה של תינוק (התבכיינות או פטפטת הלוך ושוב) או חוסר תגובה לשם שלהם יכולים להיות מובחנים על ידי ההורים בסמוך ליום ההולדת הראשון שלהם.

סימנים של ASD צריכים להיות נוכחים מגיל צעיר, לפעמים בינקות. עם זאת, לפעמים אנו מפספסים סימנים מוקדמים אלה כהורים ומטפלים מכיוון שהם יכולים להיות עדינים.

סימני אוטיזם אצל תינוקות

  • ללא חיוך עד 6 חודשים
  • בלי לקשקש, הצבעה או שימוש במחוות אחרות עד 12 חודשים
  • היעדר שימוש במילים בודדות עד גיל 16 חודשים
  • אי שימוש בביטויים בני שתי מילים עד 24 חודשים
  • יש נסיגה בהתפתחות, עם אובדן שפה או כישורים חברתיים
  • התרחקות מהחזקת הורה או מטפל כדי להימנע ממגע פיזי
  • הימנעות ממבט ישיר עם אחרים
  • נראה שלא שם לב מתי אנשים באים והולכים

מהם הסימנים לאוטיזם אצל תינוקות?

סימני אוטיזם אצל פעוטות כוללים שיתוף מוגבל במשחק עם הורים, הצבעה מוגבלת או הצבעה חריגה. או העדפה למשוך את בני המשפחה למה שהם רוצים במקום להצביע או לדבר. גם ההורים עשויים להבחין שלוקח זמן רב כדי למשוך את תשומת ליבו של הילד כאשר קוראים בשמו. או שהילד ילך על בהונותיו או יבצע תנועות ידיים/אצבעות חריגות.

בנוסף, אנו יכולים לראות גם עיכוב בדיבור אצל פעוטות או דפוסי התפתחות דיבור. הד, למשל, יכול להעיד על ASD, אם כי זה לא תמיד המקרה.

פעוטות יכולים להראות סימנים ברורים יותר ל-ASD מאשר תינוקות.
יש מחקר משמעותי שמראה כי ילדים עם ASD יכולים להיות מאובחנים במדויק מגיל 14 חודשים. חלק מההורים יאמרו שהם חשדו הרבה יותר מוקדם. או שלא הבחינו בקשיים עד מאוחר יותר.

שימו לב שרופאי ילדים אינם מבצעים בדיקה שגרתית לאיתור ASD בילדים עד גיל 18 חודשים. המתנה לגיל שנה וחצי מגדילה את הסבירות שהם יוכלו לזהות את ההבדלים הללו בילדים צעירים, תוך כדי אבחון המצב בגיל צעיר. עם זאת, אם אתה מבחין בסימנים של ASD לפני גיל 18 חודשים. תזכיר אותם לרופא הילדים, שכן ייתכן שלא בדקו לאוטיזם בביקורים מוקדמים.

מצבים עם סימנים חופפים

לפעמים, מצבים אחרים עשויים לבלבל עם אוטיזם עקב התנהגות  דומה. חפיפת סימפטומים זו עלולה להפוך את האבחנה לקשה. כמו כן, לחלק מהילדים יש ASD כמו גם מצבים אחרים.

ילדים שיש להם עיכובים בהתפתחות עשויים להיות בעלי כישורים חברתיים לא בשלים, שיכולים להיחשב בטעות לאוטיזם. היינו רוצים לבחון את כל תחומי הפיתוח כדי לקבוע אם זה רק עיכוב חברתי או עיכובים על פני מספר תחומים או שניהם.

לחלק מהילדים הצעירים עם ASD יש עיכוב בדיבור. עם זאת, לפעוטות רבים עם אתגרי דיבור אין אוטיזם. איכות התקשורת יכולה לעזור לנו להבדיל בין ASD לבין עיכוב דיבור מבודד. לילדים עם ASD עשויים להיות קשר עין מוגבל, הבעות פנים מוגבלות ו/או רצון חברתי מוגבל לתקשר. אלה לא ייפגעו בילדים עם עיכוב דיבור מבודד.

ילדים עם חרדה עשויים גם להיראות כאילו יש להם ASD. פעמים רבות, ילדים עם חרדה יכולים להיות נוקשים במשחק. להיאבק במעברים או להיות בעלי עניין רב בפריט נוחות. ניתן לייחס את אלה לתסמיני ASD. אך הם יצטרכו גם להיות בעלי קשיים חברתיים, שהם סימן ההיכר של ASD.

היתרונות של התערבות מוקדמת

אבחון מוקדם יכול לספק גישה מוקדמת להתערבות. יש ספרות טובה המדווחת שכאשר ניתנת התערבות לילדים צעירים עם עיכוב כלשהו, ​​הם משיגים הישגים טובים במיומנויות. גיל הינקות והפעוטות הם תקופה של התפתחות מוחית מהירה. עזרה לילד שיש לו עיכובים או קשיים במהלך תקופה זו יכולה לעזור לילד להרוויח יותר ממה שהיה עושה בתקופות זמן אחרות בחייו.

עם זאת, בכל פעם שמתבצעת אבחנה היא יכולה להועיל לילד. בני אדם תמיד לומדים וגדלים, כך שניתן להתחיל בהתערבות בכל עת במהלך החיים. אבחון מוקדם יכול גם לעזור למשפחות ולחברים להבין תחומים שיכולים להיות מאתגרים. ולעזור לילד לקבל כל תמיכה נוספת או אחרת שהם צריכים.

יכול לקחת זמן וניסיון כדי לקבוע אם ASD יתאר את ההתנהגות הנראית אצל ילד. שיחה מתמשכת עם אותו רופא ילדים יכולה לעזור לכולם להכיר ולאהוב את ילדכם טוב יותר. לילדים הללו יש הרבה מה ללמד אותנו ואני מקווה שנחגוג את הייחודיות הנפלאה שהם מביאים לעולם!

לסיכום

יכול להיות מדאיג לחשוב שלילד שלך יש הפרעה התפתחותית. עם זאת, אבחנה של ASD פשוט אומרת שלילד שלך יש הבדלים שעשויים לצרוך תמיכה נוספת. תפיסת סימנים לאוטיזם מוקדם יכולה להועיל לילדך ולעזור לו לשפר את כישוריו. והכי חשוב, לכל ילד, עם ובלי ASD, יש את המתנות והיופי שלו לחלוק עם העולם.

תינוק ישן

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן