מה לעשות אם הילד נדבק בקורונה?

תוכן עניינים

הורות בזמן מגיפה לא הייתה קלה. התמודדנו עם השבתות, הסגר ופחדים מוגברים לגבי הרווחה הפיזית והרגשית של ילדינו. כעת, כאשר רוב הילדים חוזרים לפעילות רגילה – יחד עם וריאנט הדלתא המדבק – לרבים מאיתנו יש דאגות מוגברות שילדינו יידבקו בקורונה.

למרבה המזל, כפי שהיה במהלך המגיפה, רוב הילדים חווים מקרים קלים יותר של קורונה מאשר מבוגרים. כפי שמסבירה האקדמיה לרפואת ילדים אמריקאית, זה עדיין נכון גם לאור וריאנט הדלתא. בעוד שיותר ילדים נדבקים בקורונה בימים אלה, רובם המכריע אינם חווים מקרים חמורים.

ובכל זאת, חשוב מאוד לקחת את קורונה ברצינות בילדים. אם ילדכם נדבק בקורונה, תרצו להיות מסוגלים לזהות את הסימנים. ולעשות את חלקכם בהפחתת הסיכוי שהם יפיצו אותה לאחרים. תרצו שתהיה לכם הבנה ברורה אילו תסמינים עשויים להצביע על כך שלילדך יש מקרה חמור יותר של הנגיף. מתי לפנות לטיפול רפואי עבור הסימפטומים שלהם?

תסמינים של קורונה אצל ילדים

ילדים צפויים לחוות מקרים פחות חמורים של קורונה מאשר מבוגרים. למעשה, לילדים רבים יהיו מקרים קלים מאוד או אסימפטומטיים.

כאשר לילדים יש תסמינים, אלה בדרך כלל חופפים לתסמינים הנפוצים של וירוסים אחרים בדרכי הנשימה. כמו כאבי גרון, גודש באף, כאבי ראש, חום וכאבי שרירים. לחלק מהילדים יהיה גם קלקול קיבה, ירידה בתיאבון ואובדן טעם וריח.

תסמינים פחות שכיחים

למרות שרוב המקרים של קורונה דומים לנגיפי הצטננות ושפעת אחרים. בקורונה עשוים להופיע כמה תסמינים חריגים יותר. יש סימנים מסוימים של קורונה שהורים לפעמים מפספסים.

קורונה יכול לגרום להקאות, שלשולים ובחילות בילדים. לחלק מהילדים יש גם ביטויי עור של הנגיף. "נפיחות ושינוי צבע יכולים להתחיל באצבע אחת או כמה, הידועות בשם אצבעות COVID.

תינוקות וילדים צעירים לא תמיד יוכלו לבטא חלק מאי הנוחות והתסמינים הנפוצים שהם עלולים לחוות. חשוב שההורים ישימו לב לכל שינוי עדין בהתנהגויות, בשגרת האכלה או בשגרת השינה של ילדיהם.

תסמינים חמורים

שיעול, קוצר נשימה, כאבים בחזה, דפיקות לב ופריחה.

ילדים מסוימים נמצאים בסיכון גבוה יותר מאחרים לחוות תסמינים חמורים. זה כולל ילדים הסובלים מהשמנת יתר, מדוכאי מערכת חיסון, מחלות לב, מחלות ריאות (כולל אסטמה), סוכרת, מחלת כליות, מחלת תאי חרמש והפרעות נוירו-התפתחותיות.

תסמונת דלקתית בילדים (MIS-C)

תסמונת דלקתית רב מערכתית בילדים (MIS-C) היא סיבוך חמור נוסף שעלול לקרות בקורונה בילדים. MIS-C מופיע בדרך כלל לאחר שילדכם החלים מהזיהום הראשוני שלו בקורונה. התסמינים יכולים להיות חמורים, וMIS-C יכול לדרוש אשפוז. כפי שהשם מרמז, MIS-C כרוך בדלקת של מספר איברים, כולל הלב, הכבד, העור או הכליות.

לפי ה-CDC, התסמינים העיקריים של MIS-C בילדים כוללים עיניים אדומות, פריחה, כאבי בטן, הקאות/שלשולים וסחרחורת. אם ילדך מפתח קשיי נשימה, כאבים בחזה, נראה מבולבל, מתקשה להישאר ער, או מפתח עור, שפתיים או ציפורניים בצבע חיוור או אפור/כחול, עליך לפנות לטיפול רפואת חירום.

מתי להיבדק לקורונה?

תסמיני קורונה דומים לתסמינים של וירוסים רבים אחרים, כולל הצטננות. לא ניתן לדעת רק באמצעות התסמינים אם לילדך יש קורונה. לכן אתה צריך לבדוק את הילד בכל פעם שהוא מראה תסמינים. זה יבטיח שילדכם לא יפיץ את הנגיף ללא ידיעה לאחרים.

צריך גם לבדוק אם ילדך נחשף למישהו אחר שנמצא חיובי לקורונה. אם ילדכם מחוסן, יש לבדוק אותו שלושה עד חמישה ימים לאחר החשיפה. ילדים לא מחוסנים צריכים להיבדק חמישה עד שבעה ימים לאחר החשיפה.

עליך לנקוט באמצעי זהירות בזמן שאתה ממתין לתוצאות הבדיקה. בזמן ההמתנה לתוצאות הבדיקה, על הילד להגביל כל פעילות ולהישאר בבית. אם ילדכם אכן חיובי, עליו לעקוב אחר תוכנית הטיפול של רופא הילדים שלו. כמו גם להיכנס לבידוד.

אם ילדך חיובי והוא נמצא בבית ספר או מעון יום, עליך ליידע את המוסדות הללו, כדי שיוכלו לבצע בדיקות. כמו כן, פנה לכל גורם אחר שאולי היה בקשר הדוק עם ילדך בימים שקדמו לתוצאה החיובית של הבדיקה.

מתי להיכנס לבידוד

כל מי שחיובי לקורונה צריך להתבודד מאחרים למשך 5 ימים, על פי ההנחיות האחרונות של משרד הבריאות. זה כולל ילדים ומבוגרים כאחד. אם לילדך יש תסמינים, עליו להתבודד למשך 5 ימים ועד שהחום שלו נעלם למשך 24 שעות לפחות. אם יש להם מקרה אסימפטומטי של קורונה, הם עדיין יצטרכו להתבודד במשך 5 ימים לאחר הבדיקה החיובית שלהם.

כמעט בלתי אפשרי עבור ילדים חיוביים לקורונה להתבודד משאר בני הבית, במיוחד אם הם צעירים. כדי למזער את הסיכוי להתפשטות הנגיף בתוך הבית שמור את ילדך בחדר נפרד מילדים אחרים, וגרום להם להשתמש בחדר אמבטיה נפרד אם אפשר.

אל תאפשר לילדך לחלוק כלים ומגבות עם אחרים. חטא "משטחי מגע גבוהים" כמו ידיות דלתות ואביזרי אמבטיה. למרות שזה קשה להתבודד מילדך, במיוחד אם הוא צעיר, מומלץ לנקוט צעדים כדי להפחית את הסיכון שתידבק בקורונה מהילד שלך. אפשר להפחית את הסיכון האישי שלך על ידי שמירה על מרחק בטוח מהילד כאשר אפשר. שטיפת ידיים לעתים קרובות, חבישת מסכה כאשר אתה צריך להתקרב לילדך.

נקיטת הצעדים הללו תקטין את הפוטנציאל שלך להידבק ותצמצם את הסבירות להפצת הנגיף לילדים האחרים או לאנשים קרובים. מכיוון שאתה עדיין עלול להידבק, חשוב לבודד את עצמך ואת שאר משפחתך, שעלולה להיות חשופה לאחרים. שקול לבקש עזרה מאחרים עם סידורים כמו קניות במכולת.

איך לטפל בסימפטומים של ילדך

אפילו מקרים קלים של קורונה יכולים להיות לא נוחים לילדים. למרבה הצער, צריך פשוט לתת לנגיף להתקדם, מכיוון שתרופות כמו אנטיביוטיקה אינן מתאימות לווירוסים.

הדרך הטובה ביותר לטפל בילד החולה שלך עם קורונה היא לספק את מה שאנו מכנים 'טיפול תומך'. זה כולל הרבה נוזלים כדי שילדך יוכל להימנע מהתייבשות. 

ד"ר סונג ממליץ על אמצעים תומכים אחרים, כגון שטיפת אפו של ילדך עם מי מלח. ניתן לעשות זאת לפני האכלה אם לילדכם אף סתום. שינה עם מכשיר אדים יכולה גם לעזור עם גודש.

אתה יכול לתת לילדך תרופות נגד חום וכאבי גוף. התייעץ עם הרופא לקבלת ייעוץ לגבי התרופות המתאימות לילדך ובאיזה מינון.

הדגלים האדומים לקורונה בילדים

עליך לפנות לרופא בכל פעם שלילדך יש תסמינים של קורונה שמדאיגים אותך. בהתבסס על התסמינים שאתה מתאר, הם יגידו לך אם עליך להגיע לביקור. או אם התסמינים של ילדך מחייבים נסיעה לחדר המיון.

תסמינים שעשויים להצביע על צורך בטיפול רפואי חירום כוללים קשיי נשימה, חוסר תיאבון. בנוסף כאבים בחזה, עייפות קיצונית או פריחה שהולכת ומחמירה. אם לילדכם יש מחלה המכניסה אותם לקטגוריית סיכון גבוהה, עליכם להיות ערניים במיוחד. אל תהססו לפנות לטיפול רפואי חירום.

כיצד להתמודד עם פחדי קורונה

אם לילדך יש מקרה מאושר של קורונה, זה טבעי שגם אתה וגם ילדך תחוו חרדה מוגברת. אחרי הכל, אנחנו במגפה, ויש הרבה חדשות מפחידות בחוץ על קורונה. למרות שקורונה בדרך כלל קלה יותר בילדים, כולנו שמענו סיפורים מטרידים על ילדים שחווים מקרים חמורים ואפילו מתים.

חשוב שתקשיבו לפחדים של ילדכם, ולא תצמצמו אותם. אם לילדכם יש גישה למקורות מדיה תעקבו אחר התוכן שהם נחשפים אליו. תתקנו כל מידע מוטעה לגבי קורונה שהוא עלול להיתקל בו. אפשר גם להעצים את ילדך על ידי הוראות כיצד לטפל בעצמם כמו רחיצת ידיים יעילה ומסכה.

באשר לפחדים ההוריים, מציאת מישהו לסמוך עליו, במיוחד הורים אחרים שחולקים את החששות יכול לעזור מאוד. ניהול הלחץ באמצעות פעילות גופנית, אכילה בריאה, מדיטציה ושינה מספקת, יכול להיות מועיל מאוד גם כן.

לסיכום

כשזה מגיע לקורונה, אתה עשוי להרגיש שהוצפת במידע. חלקו מועיל וחלקו פחות. כשאתה מחפש מידע על קורונה וילדים, חשוב שתבקש מידע וייעוץ ממקורות רפואיים מהימנים, כגון משרד הבריאות.

קופת החולים של ילדכם היא גם מקור רב ערך למידע מדויק ועדכני. הם מבינים את הצרכים וההיסטוריה הרפואית של ילדך ויכולים להציע הצעות ספציפיות. לעולם אל תהסס לפנות לרופא הילדים שלך בכל הנוגע לשאלות וחששות לגבי קורונה וילדיך.

קורונה ילדים

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן