מהי אילמות סלקטיבית?איך מאבחנים ומטפלים?

תוכן עניינים

אם ילדכם מתקשה לדבר בסיטואציות חברתיות או בקרב אנשים מסוימים, ייתכן שהוא סובל מאילמות סלקטיבית. בניגוד להפרעות תקשורת אחרות המשפיעות על יכולת הדיבור, אילמות סלקטיבית היא בעיקרה פסיכולוגית. לעיתים נעוצה בחרדה קשה.

ילד עם אילמות סלקטיבית יכול לדבר בחופשיות בבית. בעודו נאבק עם ביטוי בסביבות אחרות, כמו בבית הספר. למרבה המזל, ישנם צעדים שאתה יכול לנקוט כדי לתמוך ולעודד ילד עם אילמות סלקטיבית.

שוחחנו עם כמה מומחים כדי לגלות מהי בדיוק אילמות סלקטיבית, מה גורם לה וכיצד היא מאובחנת ומטופלת.

מהי אילמות סלקטיבית?

אילמות סלקטיבית היא הפרעת חרדה חמורה. בה אדם אינו מסוגל לתקשר במצבים מסוימים, אך מסוגל לדבר באחרים. הפרעה זו מתפתחת לרוב במהלך הילדות ולעתים קרובות מתחילה כאשר ילדים אינם מסוגלים לדבר בבית הספר.

אילמות סלקטיבית היא יותר מסתם חרדה חברתית או ביישנות. ילדים עם אילמות סלקטיבית אינם מסוגלים פיזית לדבר כאשר הם נמצאים במסגרות חברתיות מסוימות. כגון בכיתה או במגרש המשחקים. סיבוכים חברתיים ואקדמיים משמעותיים יכולים לנבוע מהפרעה זו.

איך נראית אילמות סלקטיבית?

ילדים עם בעיה זו עלולים להיות דוממים לפתע. עם הבעת פנים קפואה, תוך כדי הימנעות פוטנציאלית מקשר עין או להיראות עצבניים וחסרי נוחות. בדרך כלל נוח להם לדבר בחופשיות בבית עם המשפחה. אבל הם הופכים לא מילוליים במסגרות ציבוריות או ליד זרים.

ייתכן שיש התנהגויות הימנעותית מעוררות חרדה, רגישויות חושיות או התקפי זעם. ילדים המושפעים מאילמות סלקטיבית עשויים להסתמך על צורות תקשורת אחרות. כגון מחוות, הצבעה או לחישה כדי לבטא את עצמם.

היא עשויה להופיע באופן שונה מילד לילד. חלק מהילדים מסוגלים לדבר בקלות עם ילדים אחרים, אך לא עם מורים או מבוגרים. אחרים עשויים להרגיש בנוח לדבר עם המשפחה הקרובה בלבד, אך לא עם המשפחה המורחבת או עם מכרים. ילדים עשויים לתקשר אחד על אחד עם מורים, אך לא בקבוצות גדולות יותר.

גורמים לאילמות סלקטיבית

אין סיבה אחת לאלמות סלקטיבית. עם זאת, ישנם מאפיינים מסוימים השכיחים בילדים עם ההפרעה. זה קשור לחרדה חברתית, ביישנות ולטמפרמנט מעוכב, שבהם הפרט נמנע ממצבים שבהם הוא צריך לדבר. התנהגות הימנעות זו מתחזקת עם הזמן.

גורמים סביבתיים וגם גנטיים יכולים לשחק תפקיד. ילדים שהוריהם חווים חרדה משמעותית (בעיקר חברתית) עשויים להיות בסיכון מוגבר. כמו כן, ילדים שיש להם הורים מאוד מעוכבים חברתית או מגוננים יתר על המידה עשויים להיות בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח אילמות סלקטיבית באמצעות ההשפעות של דוגמנות ולמידה.

אבחון אילמות סלקטיבית

מספר אנשי מקצוע יכולים לאבחן אילמות סלקטיבית, לרבות רופאי ילדים התפתחותיים, פסיכולוגים ופתולוגים בדיבור. אם אתה חושד שילדך עשוי להיות מושפע מאילמות סלקטיבית, התחל בשיחה עם הרופא, והוא יוכל להפנות אותך למומחה המתאים להערכה נוספת.

האבחנה מבוססת הן על תצפית קלינית והן על היסטוריה קלינית. כדי לעמוד בקריטריונים לאבחון, הילד חייב להיות עם קושי במשך חודש אחד לפחות והוא חייב לגרום לפגיעה משמעותית בתפקוד הלימודי או החברתי.[התסמינים] לא יכולים לנבוע מאבחון אחר כמו אוטיזם, עיכובים בתקשורת או פסיכוזה.

זה תואם את הקריטריונים האבחוניים במדריך האבחון והסטטיסטי של הפרעות נפשיות: מהדורה חמישית, או DSM-5, הקובע:

  • אי דיבור עקבי במצבים חברתיים ספציפיים שבהם יש ציפייה לדבר (למשל בבית הספר) למרות דיבור במצבים אחרים.
  • ההפרעה מפריעה להישגים חינוכיים או תעסוקתיים, או לתקשורת חברתית.
  • משך ההפרעה הוא חודש אחד לפחות (לא יכול להיות במהלך החודש הראשון ללימודים).
  • אי הדיבור אינו מיוחס לחוסר ידיעה או נוחות עם השפה המדוברת הנדרשת במצב החברתי.
  • ההפרעה אינה מוסברת טוב יותר על ידי הפרעת תקשורת (למשל הפרעת שטף בילדות). ואינה מתרחשת אך ורק במהלך הפרעת הספקטרום האוטיסטי, סכיזופרניה או הפרעה פסיכוטית אחרת.

טיפול באילמות סלקטיבית

תוכנית הטיפול של כל ילד תיראה אחרת. היא עשויה לכלול טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול בדיבור או טיפול משפחתי. טיפול התנהגותי מתמקד בסיוע לילדים ללמוד לדבר במסגרות חדשות, עם אנשים חדשים ובמהלך פעילויות חדשות. הטיפול מתמקד בהפחתת חרדה, לימוד מיומנויות התמודדות וחוסר רגישות/חשיפה מדורגת.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא השיטה היעילה ביותר לטיפול באילמות סלקטיבית. זה בדרך כלל מורכב מהתמודדות עם הפחד מלדבר במצבים מאתגרים עד שהילד מסוגל לסבול טוב יותר את המצבים האלה.למשפחה יכול להיות תפקיד גדול בהצלחת הטיפול. [שיטה זו] כוללת מרכיב משמעותי של חינוך והדרכה להורים כדי לעזור לעודד את ילדם במצבים חברתיים קשים.

טיפול תרופתי וריפוי בדיבור הם צורות טיפול אחרות שניתן להשתמש בהן, ונקבעות על בסיס כל מקרה לגופו. על פי האגודה האמריקאית לדיבור-שפה-שמיעה, ריפוי בדיבור נועד לשנות את התנהגותו של ילדכם בזמנים מסוימים שבהם קשה לתקשר. זה עשוי לכלול:

  • דעיכת גירוי: ילד מדבר בהתחלה עם מישהו שנוח לו לידו. שותפים לתקשורת חדשים מוצגים עם הזמן.
  • עיצוב: המטפל פועל לעצב את ההתנהגות התקשורתית הנוכחית של ילדכם. (למשל מחוות/הצבעה, לחישות) עד לנקודה שבה הם יכולים לדבר בנוחות בכל המצבים. זה מושג באמצעות שימוש בתגמולים וחיזוקים חיוביים.
  • דוגמנות עצמית: ילד צופה בעצמו מדבר בנוחות (בהקלטת וידאו) עם אנשים שונים ובמסגרות שונות כדי להגביר את הביטחון ולעודד דיבור במצבים חדשים.

 

סוגים אחרים של אילמות

בנוסף לאלמות סלקטיבית, ישנם שני סוגים עיקריים נוספים: אילמות אלקטיבית ואילמות מוחלטת.

אילמות אלקטיבית היא כאשר אדם בוחר לא לדבר כתוצאה מבעיות פסיכולוגיות. כאשר אדם רוצה לדבר, אבל בנסיבות מסוימות, הוא לא יכול. אילמות מוחלטת היא כאשר אדם לא מדבר בשום נסיבות.

חשוב לציין שכל סוג של אילמות יכול להתבטא באופן שונה אצל כל ילד. בהתאם לרמת החומרה, כמו גם בסביבתו האישית של הילד.

עצות להורים

העצה הגדולה ביותר להורים היא לשמור על לחץ נמוך של סביבות תקשורת. במקום לדחוף ולהכריח אותם לדבר, מומחים מייעצים לספק תמיכה ושבחים.

הורים לא צריכים ללחוץ על ילדם לדבר. הם צריכים להיות מבינים לאורך כל הטיפול. חשוב גם להרגיע אותם שתקשורת לא מילולית היא בסדר עד שהם מרגישים בנוח לדבר.

זה לא אומר שהורים לא יכולים לעודד את ילדיהם לאורך כל תהליך הטיפול ולנסות לעזור להם.

המפתח הוא להעצים את הילד להתמודד עם הפחדים שלו בצורה רציפה וניתנת לניהול. לדוגמה, אם הילד שלך ידבר רק עם ההורים, אתה יכול לעודד אותם לנסות לנופף למבוגר מוכר כמו בן משפחה. ברגע שהם מרגישים יותר בנוח עם זה, אולי יעודדו אותו ללחוש לך משהו שאתה יכול לספר למבוגר השני.

לסיכום

אילמות סלקטיבית, הפרעת חרדה משמעותית בילדות, יכולה להתבטא בדרכים רבות ושונות. מעבר לביישנות האופיינית, ילד עשוי שלא להרגיש בנוח לתקשר במסגרות מסוימות או עם אנשים ספציפיים. אם ילדכם נאבק באילמות סלקטיבית, ישנן תוכניות טיפול רבות שיכולות לעזור, כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי וריפוי בדיבור. כהורה, חשוב להוריד לחץ מילדכם לדבר, לספק תמיכה רגשית ולעודד כל תקשורת שילדכם מרגיש איתה בנוח.

ילדה מכסה פנים

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן