מהו אימון חיזוק חיובי עבור הכלב שלך?

תוכן עניינים

החדשות הטובות הן שאימון חיזוק חיובי מגובה במחקר כסטנדרט הזהב ומומלץ על ידי ה-RSPCA והמקצוע הווטרינרי כדרך ההומנית והיעילה ביותר לאימון בעל החיים שלך.

אחת מהאחריות שלנו כבעלים היא לאמן את החיות המלווה שלנו (חיות המחמד) להתנהג בדרכים התומכות בבטיחותן ובאושרן, מספקות גירוי נפשי, לחזק את הקשר המיוחד שאנו חולקים ולעזור להן לבטא התנהגויות טבעיות בעודן דוגמניות של כלבים (או חתולים). עם כל כך הרבה מידע זמין על אימון וכל כך הרבה גישות שונות, זה יכול להיות קשה לדעת מאיפה להתחיל. 

מהו אימון חיזוק חיובי?

אימון חיזוק חיובי כרוך במתן משהו חיובי לכלב מיד לאחר התנהגות מסוימת, מה שמגביר את התדירות של התנהגות זו. אין שימוש בשום צורה של ענישה באימון חיזוק חיובי.

דוגמה נפוצה להתנהגות שאינה רצויה היא כאשר כלב קופץ על אנשים כדי לברך אותם. רוב הכלבים יעשו זאת בתור גורים כי הם נרגשים, נהנים מהמגע ותשומת הלב ואולי ירצו שיאספו אותם. זה אולי נראה חמוד אצל גור קטן, אבל ככל שהם מתבגרים, קפיצה על אנשים עלולה להפוך לבעייתית, מפחידה (במיוחד לילדים) או אפילו להוביל לשריטה בטעות של מישהו או לדחיפתו. קפיצה למעלה מטופלת בצורה היעילה ביותר באמצעות חיזוק חיובי המלמד את הכלב להיות רגוע כאשר הוא מברך אנשים. זה כולל התעלמות מההתנהגות הלא רצויה (קפיצה) ותגמול ההתנהגות הרצויה (להיות רגוע ולא לקפוץ) על ידי מתן תשומת לב לכלב (כולל קשר עין) בזמן שהוא קופץ. ברגע שהכלב יהיה רגוע וכל ארבע הרגליים על הקרקע,

כלבים לומדים במהרה שקפיצה לא תתוגמל, אבל ישיבה או עמידה יביאו את תשומת הלב שהם רוצים, יחד עם פינוק אוכל טעים! צורת אימון זו היא עדינה ועובדת עם נכונות חיית המחמד לרצות ולהתגמל. המאלף רק צריך להיות סבלני ועקבי ולהבין שאפילו מתן תשומת לב 'שלילית', כמו צעקות, יכול בשוגג לחזק התנהגויות לא רצויות מכיוון שלכלבים מסוימים, כל תשומת לב טובה יותר מכל תשומת לב.

מדוע אימון חיזוק חיובי הוא השיטה הטובה ביותר?

אגודות הכשרה מוכרות משתמשות רק בגישת אימון חיזוק חיובי, שיש לה יתרונות רבים.

  • יעיל. מחקר בבריטניה מצא שלכלבים של בעלים שמשתמשים רק באימוני חיזוקים חיוביים היו פחות התנהגויות בעיות כוללות והיו פחות סבירים להראות חיפוש תשומת לב, פחד ותוקפנות בהשוואה לאלו שבעליהם השתמשו בשיטות מבוססות ענישה.
  • קשר בין אדם לחיה. כל מערכות יחסים זקוקות לתקשורת טובה! שימוש באימון חיזוק חיובי על ידי מתן רמזים (כגון בקשות מילוליות או אותות ידיים), תגמול על התנהגויות רצויות והתבוננות רבה יותר בשפת הגוף של חיית המחמד שלך עוזר לך ולחיית המחמד שלך להבין אחד את השני. זה גם מפחית את התסכול והבלבול שחיית המחמד שלך עלולה לחוות כשהיא לא בטוחה מה אתה מצפה מהם.
  • אנושי. אימון חיזוק חיובי הוא אנושי מכיוון שהוא אינו מסתמך על יצירת פחד או מצוקה ואינו משתמש בכוח פיזי כלשהו, ​​המסכן בפגיעה בבעלי חיים. בהיותה מבוססת תגמולים, היא מפתחת את הביטחון העצמי של חיית המחמד, שכן היא צריכה להבין איך להתנהג כדי לקבל את התגמול שלהן. זה מאפשר להם ללמוד איך האימון עובד, כך שהם מתחילים ללמוד מהר יותר.
  • כיף. כמונו, יש סיכוי גבוה יותר שחיות המחמד שלנו יעשו משהו שמתגמל אותן בצורה כלשהי, ולעבוד יחד באימונים זה כיף גדול!

למרבה הצער, שיטות אילוף אברסיביות עדיין נפוצות באילוף כלבים. למרות שאסור להשתמש בהן. שכן הן נחשבות לא אנושיות ופחות יעילות מחיזוק חיובי. ועלולות לגרום לבעיות התנהגות ארוכות טווח. שיטות אימון אברסיביות מתבססות על גרימת פציעה, כאב, סבל או מצוקה לבעל החיים. וכוללות שימוש בגירויים, דומיננטיות, כוח או ענישה אברסיביים (לא נעימים, מעיקים או כואבים).

דוגמאות

רבות משיטות האימון הסוררות מבוססות על חיזוק שלילי. שבו מופעלת תחושה לא נעימה (כגון לחץ או אפילו כאב). ולאחר מכן מוסרת כאשר בעל החיים מבצע את ההתנהגות הרצויה.

דוגמאות לחיזוקים שליליים כוללות דחיפה על חלקו התחתון של הכלב עד שהוא יושב. או הפעלת קולר הלם עד שהכלב מגיב לרמז מילולי. אין כאן שום פרס, רק הקלה מכאב או אי נוחות. שיטות אימון מבוססות ענישה כוללות ענישה חיובית. על ידי העברת התחושה הלא נעימה או הכואבת לכלב שמבצע התנהגויות לא רצויות. ה-RSPCA מאמינה שאסור להשתמש בשיטות אימון כאלה. המבוססות על גירויים, דומיננטיות, כוח או ענישה סותניים מכיוון שהם חושבים שהן אינן אנושיות.

ישנן דוגמאות מרובות של שיטות אילוף המבוססות על גירויים אברסיביים, דומיננטיות, כוח או ענישה, החל מבהייה, צעקות או נהמה על הכלב וכלה בהחזקתן בצורה שולטת (לדוגמה, 'גלגול אלפא'), הקשה עליהן על הכלב. האף, מושך אותם ברצועה. חושף אותם לקולות חזקים פתאומיים, ואפילו מכה, בעיטות, מריחת קולרים נגד נביחות. (המרססים ציטרונלה, פולטים קולות חזקים או מעניקים זעזועים חשמליים כשכלבים נובחים). או קולרים שיפסיקו למשוך אותם הרצועה.

מלבד היותו לא אנושי על ידי גרימת כאב, מצוקה ואפילו פציעה. אימון מבוסס ענישה לרוב אינו יעיל ועלול להחמיר את ההתנהגויות הלא רצויות. באמצעות הדוגמה של קולרים נגד נביחות, כלבים לא לומדים לקשר את העונש שמעניק הקולר להתנהגותם. בעוד שבאימוני חיזוק חיובי הם לומדים לקשר בין קבלת פינוק להיות רגועים. מה שנותן להם תמריץ להפסיק לנבוח. שיטות המבוססות על ענישה אינן מצליחות לטפל בכל סיבה בסיסית להתנהגויות לא רצויות. כגון כלבים שנובחים עקב שעמום או חרדת פרידה.

ישנן עדויות לכך ששיטות אלו הופכות פחות יעילות. ככל שכלבים בסופו של דבר 'מתרגלים' או הופכים פחות מגיבים לעונש. במקרה של קולרים נגד נביחות, זה משאיר את הבעלים בחזרה למקום בו התחיל. עם נביחות מוגזמות. מדאיג נוסף, מחקר מדעי הראה ששימוש בשיטות אילוף מבוססות ענישה בכלבים עם התנהגויות בעייתיות יכול לגרום לכלבים אלה להגיב באגרסיביות.

איך אפשר להתחיל להשתמש באימון חיזוק חיובי?

ייתכן שאתה תוהה כיצד להתחיל באימוני חיזוק חיובי וכיצד לספק את התגמולים לחיית המחמד שלך. הכי קל להתחיל עם תגמולי מזון. כי אתה יכול לשאת אותם איתך ולהציע להם במהירות כדי לתגמל את ההתנהגות שאתה רוצה לעודד.

רוב הכלבים אוהבים את הפינוקים שלהם. וחלק מהבעלים שומרים מזון מיוחד שהכלב שלהם מאוד אוהב לאימונים. כגון חתיכות זעירות של עוף מבושל. רק תוודא שאין עצמות מבושלות. חשוב שתגמולי מזון ייכללו כחלק מקצובת המזון היומית של חיית המחמד שלך. ואינם עשירים בקלוריות מכיוון שהדבר עלול להוביל להפרעות בתזונה או להשמנה. הווטרינר שלך יכול לייעץ לך באיזה פינוק מזון להשתמש. אם לכלב שלך יש אלרגיות כלשהן או שהוא בדיאטה מיוחדת.

ניתן להשתמש גם בליטופים ובשבחים מילוליים. אך ישנן עדויות לכך שאוכל מעורר מוטיבציה ויעיל יותר כמחזק. מסיבה זו, בעלים רבים מתחילים להתאמן עם תגמולי מזון. אך גם מעניקים שבחים מילוליים במקביל למתן הפינוקים.

סוגים אחרים

סוגים אחרים של תגמולים יכולים לכלול צעצוע או משחקים מועדפים, כגון משיכה או אחזור. כל חיית מחמד היא אינדיבידואלית. ולכן הגישה הטובה ביותר היא להשתמש בכל מה שהיא מוצאת הכי מתגמלת. כדי לחזק את ההתנהגויות הרצויות. למאמנים המנוסים בשימוש באימון חיזוק חיובי יש שפע של ידע לחלוק. ויכולים להתאים את האימון לצרכים של כל חיית מחמד.

לפי האיגוד הווטרינרי האוסטרלי , "חיזוק חיובי נמצא בקורלציה עם הפחתה בבעיות התנהגות. יכול לשמש לשינוי התנהגויות קשות והוא פחות מלחיץ את החיה. זה מוצלח מכיוון שלבעל החיים יש מוטיבציה לשנות את התנהגותו. הוא גם מציע הזדמנות לגירוי נפשי ואינטראקציה חברתית עם הבעלים. וידוע כמגביר את הקשר בין אדם לחיה. אימון חיזוק חיובי יכול לשפר את איכות החיים הכוללת של בעל חיים. לשפר את הלמידה ולהפחית את הסיכון לבעיות התנהגות עתידיות. זה יכול בתורו להפחית את שכיחות הוויתור והמתת חסד".

שאלה נפוצה מבעלי חיות מחמד היא כמה זמן נמשך האימון. והאם תמיד יהיה צורך להשתמש בתגמולי מזון? משך הזמן ללמוד רמזים בסיסיים משתנה לפי יחידים. ובעלים רבים מאריכים את הלמידה של חיית המחמד שלהם מעבר לכך.

התחל אימון חיזוק חיובי על ידי תגמול חיית המחמד שלך

לא משנה מה אתה מלמד. העיקרון הכללי הוא להתחיל בתגמול חיית המחמד שלך בכל פעם שהיא מבצעת את ההתנהגות שאתה רוצה. כאשר הם יכולים לעשות זאת בצורה מהימנה, 'חיזוק לסירוגין' הוא השלב הבא. כלומר לתת פינוקים למזון בתדירות נמוכה יותר. לדוגמה, זה עשוי להיות כרוך בתגמול ארבע מתוך חמש פעמים. וצמצום בהדרגה לתגמול מזון מדי פעם. המשך התגמול על בסיס זה מונע מחיות מחמד לשכוח את מה שלמדו. שבחים מילוליים, לעומת זאת, תמיד חשובים. ובסופו של דבר חיות מחמד יעבדו לשבחים ולמדי פעם פינוק!

אילוף חיית המחמד שלך יכלול למידה משלך, אז צפה שיהיו לך כמה כישלונות. אם הדברים לא מתכננים, התייעץ עם הווטרינר שלך. או עם מאמן מכובד המשתמש רק באימוני חיזוק חיוביים לקבלת ייעוץ.

הנה כמה טיפים להתחיל:

  • שימוש ברמזים מילוליים של מילה אחת, כגון 'שב' או 'הישאר', במקום יותר מילים או משפטים שעלולים לבלבל
  • להיות עקבי בשימוש ברמזים מילוליים (כולל כל בני המשפחה המשתמשים באותן מילים) ולעולם לא לתגמל התנהגויות לא רצויות (כולל הימנעות מתגמול בטעות להתנהגויות אלו באמצעות תשומת לב שלילית)
  • התחל על ידי שימוש בטכניקת 'עיצוב', שמשמעותה התנהגות מתגמלת הקרובה להתנהגות הרצויה מלכתחילה (כגון תגמול לכלב על הרמת הכפה שלו מהקרקע, עבודה הדרגתית לקראת לחיצת יד ממשית)

דרך מצוינת להתחיל להשתמש באימון חיזוק חיובי היא לעצב את זה על ידי מישהו שמוכשר בשימוש בגישה זו. עבור כלבים, ישנה אפשרות לגן גורים. המוצע על ידי רוב השיטות הווטרינריות ועוזר באילוף בסיסי ובנימוסים טובים. הכשרה חשובה כדי ללמד את חיית המחמד שלך את הרמזים החיוניים. כדי לשמור עליהן בטוחות ותחת שליטה בציבור ולהבטיח שאתה מציית לכללי ההתנהגות המובנים בדרך כלל של להיות בעלי חיית מחמד. זה יכול לשמש גם כדי לטפל בהתנהגויות מאתגרות שעלולות להתפתח אצל חיות מחמד מסוימות. כגון שמירה על מזון.

אם אתה מתקשה באימון חיית המחמד שלך, יש עזרה מקצועית מצוינת זמינה. הווטרינר שלך יכול לייעץ לך לגבי מציאת מאמן בעל מוניטין שמשתמש רק באימוני חיזוק חיוביים.

ייתכן שתראה פרסומות של גישות אחרות המתיימרות להציע תוצאות מהירות, כגון אימון דומיננטיות. אך אלה משתמשות בטכניקות אברסיביות שעלולות לגרום לכאב, סבל או מצוקה. ויכולות לפגוע פיזית בחיית המחמד שלך. להגביר את כל החרדה והפחד הבסיסיים. להחמיר התנהגות בעייתית ו להפחית את איכות הקשר שלכם. ייעוץ וטרינרי חיוני לכל חיית מחמד שאינה מגיבה לאילוף. שכן היא עשויה לדרוש הפניה לרופא וטרינרי התנהגותי בעלי חיים.

אימון חיזוק חיובי

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן