כיצד תתמוך בבריאות הנפשית של הילד שלך?

תוכן עניינים

רוב ההורים מצטיינים בשמירה על בריאותם הפיזית של ילדיהם. הם עובדים כדי להבטיח שהם אוכלים טוב, מקבלים את החיסונים שלהם ונשארים פעילים פיזית. אבל הרווחה הרגשית והבריאות הנפשית של הילד חשובה לאיכות חייו לא פחות מאשר היותו בריא פיזית.

תמיכה בבריאות הנפשית של ילדך – בדיוק כפי שהיית עושה לבריאותו הפיזית – עוזרת לילדך לפתח את החוסן הדרוש לו כדי להתמודד עם מכשולים תוך גדילה למבוגרים מפותחים ובריאים נפשית.

הבריאות הנפשית שלנו קשורה לכל היבט בחיינו כמו הרווחה הפיזית, הרגשית, ההתייחסותית והרוחנית שלנו. כל אחד מההיבטים הללו של חיינו קשורים זה בזה. אם וכאשר אזור אחד או יותר מושפעים, סביר להניח שהבריאות הנפשית שלנו תושפע לרעה.

מדוע בריאות הנפש של הילד שלך חשובה

כאשר לילד יש בריאות נפשית טובה, הוא מסוגל לחשוב בבהירות, להכיר חברים וללמוד דברים חדשים. הם גם מפתחים ביטחון עצמי, בונים הערכה עצמית, מתרגלים התמדה, לומדים להציב מטרות, מתרגלים קבלת החלטות, לומדים כישורי התמודדות, ניהול רגשות קשים ומפתחים השקפה רגשית בריאה על החיים.

לימוד מיומנויות אלו אינו תמיד קל ומצריך תרגול, במיוחד אם לילדכם יש בעיה נפשית כמו דיכאון או חרדה . למעשה, חוויה של בעיות נפשיות אינה כה נדירה.

לפי האגודה הפסיכולוגית האמריקאית, כ-15 מיליון צעירים בארה"ב מאובחנים עם הפרעה נפשית ורבים נוספים נמצאים בסיכון לפתח הפרעה. 

אם לא טופלו, בעיות בריאות הנפש הללו יכולות להשפיע באופן משמעותי על חיי הילד. ילדי בית ספר יסודי עם בעיות נפשיות נוטים יותר להחמיץ את בית הספר ויש להם סיכוי גבוה פי שלושה להשעיה או להרחקה מאשר בני גילם. בינתיים, 50% מתלמידי התיכון שנפגעו בסופו של דבר נושרים מבית הספר.  בנוסף, יש לקחת בחשבון גם השלכות ארוכות טווח, כמו הפרעות נפשיות אחרות או מצבים רפואיים כרוניים. 

כמו כן, בעיות בריאות נפשיות בגיל מוקדם עלולות להוביל לבריאות נפשית ו/או הפרעות שימוש בסמים בבגרות. זה חיוני שילמדו את הילדים כישורי התמודדות יעילים כדי להימנע משימוש בהתנהגויות לא יעילות בהמשך החיים… כדי לנהל רגשות.

הורים יכולים להתנגד לסטטיסטיקה זו על ידי תמיכה לא רק בבריאות הנפשית של ילדם, אלא גם לקבל את העזרה הדרושה להם כשהם מתמודדים עם מכשולים נפשיים. הנה מה שאתה צריך לדעת על תמיכה בבריאות הנפשית של ילדך.

כיצד הורים יכולים לתמוך בבריאות הנפש של ילדם?

להיות בריא נפשית במהלך הילדות פירושו להגיע לאבני דרך התפתחותיות ורגשיות, לימוד מיומנויות חברתיות בריאות, ולדעת איך להתמודד עם בעיות. לילדים בריאים בנפשם יש איכות חיים טובה והם יכולים לתפקד היטב בבית, בבית הספר ובקהילות שלהם. 

אבל להיות בריא נפשית לא קורה רק באופן אורגני. הורים ומטפלים ממלאים תפקיד מכריע בטיפוח בריאות נפשית טובה, בחיפוש אחר תמיכה בעת הצורך ובהדרכת ילדיהם לאורך החיים. הנה כמה דרכים לתמוך בבריאות הנפשית של ילדך.

הראה אהבה ללא תנאי

אחת הדרכים החשובות ביותר לתמוך בבריאות הנפשית של ילדך היא להראות אהבה ללא תנאי. תן לילדים שלך לדעת באופן קבוע שלא משנה עם מה הם מתמודדים אתה אוהב אותם ללא תנאים ושאתה שם בשבילם.

ילדים צריכים להבין שכולנו עושים טעויות אבל שאנחנו יכולים ללמוד מהטעויות האלה. ודא שאתה מתייחס לטעויות של ילדך כדרך למידה במקום לתקשר כישלון. גם אם אתה מאוכזב מבחירה גרועה, ילדך צריך לדעת שלאכזבה שאתה מרגיש אין שום קשר לאהבתך אליו.

שבחו את האופי שלהם

עידוד, שבחים והצהרות הם כולם דרכים שבהן הורים יכולים לא רק לבנות את הביטחון העצמי וההערכה העצמית של ילדם, אלא יותר מכך, לתמוך בבריאות הנפשית שלהם. מחקרים מראים שדימוי עצמי נמוך קשור לחרדה, דיכאון ולחץ אקדמי, שכולם משפיעים באופן משמעותי על איכות החיים של הילד. הערכה עצמית נמוכה יכולה אפילו להוביל לרעיונות אובדניים. 

שבחו ילדים על תכונות אופי לעתים קרובות יותר מאשר תכונות פיזיות או דברים מכווני הישג.

לשבח ילדים על תכונות אופי לעתים קרובות יותר מאשר תכונות פיזיות או דברים מכווני הישג. ילדים מגיבים היטב לחיזוקים חיוביים. אנחנו רוצים לחזק את הדברים שאנחנו רוצים שיחזרו עליהם. כמו להיות אדיבים, להפגין אמפתיה, ולעזור לאחרים.

לבלות זמן ביחד

בילוי משותף כמשפחה מחזק את הקשרים המשפחתיים מאד. הוא גם נותן להורים זמן פנים נחוץ עם ילדיהם כדי ללמוד עם מה הם נאבקים ומהם החלומות שלהם. זה מעביר את המסר שהילדים שלך חשובים ושאכפת לך מה קורה בחייהם. כמו כן, סביר יותר שתזהו בעיות בחיי ילדכם אם אתם מבלים באופן קבוע יחד.

הורים יכולים לפנות זמן לילדיהם על ידי עשיית דברים יחד. כמו ארוחות משפחתיות, טיולים, סיוע בשיעורי בית או משחקים אחד עם השני.

כדאי לך להכיר גם את החברים של ילדך. הראה לילדים שלך שאכפת לך גם מהאנשים שאכפת להם מהם. בנוסף, אתה יכול לספק מידע כאשר הם נמצאים במערכות יחסים או חברויות לא בריאות. כמו גם להדריך אותם כיצד להיות חבר בריא.

תקשר באופן קבוע

דיבור על בסיס עקבי אומר שאתה יכול לעזור לילדך לפתור בעיות קשות. אתה גם יכול לשמש עבורם לוח תהודה לדבר על הרגשות איתם הם מתמודדים. תקשורת פתוחה מאפשרת לילדים להרגיש חופשיים לחקור את רגשותיהם. הורים נוטים יותר לשים לב מתי דברים לא בסדר אם הם מדברים עם ילדם בעקביות.

בניית אמון

אחד הצרכים הבסיסיים של ילדים הוא להרגיש בטוחים. כשילדים מרגישים בטוחים, הם מתפתחים כראוי ולומדים כראוי. יש גם פחות סבירות לאתגרים בבריאות הנפש. וכאשר מתרחשים אתגרים בבריאות הנפש, הם רק השלכות ביולוגיות.

אחת הדרכים לטפח את רגשות הביטחון והאמון הללו היא ליצור סביבה. צור סביבה בבית שלך שבה בטוח לילדים שלך לדון ברגשותיהם ובמאבקיהם. אתה יכול לעשות את זה, היא אומרת, על ידי להיות מודל לחיקוי טוב.

ילדים לומדים באמצעות דוגמה. אם הם רואים שמקובל לחלוק מאבקים ואתגרים, יש סיכוי גבוה יותר שהם יגיעו להורים מרצונם.

מתי לקבל עזרה מבחוץ

מומחים מעריכים שרק 21% מהילדים הסובלים מבעיה נפשית אכן מקבלים את הטיפול שהם צריכים.  אף על פי שלא קל להורים קבלת ההחלטה להיעזר באיש מקצוע בתחום בריאות הנפש, היא נבונה.

לעתים קרובות כשאנחנו רואים משהו קורה עם הילדים שלנו, אנחנו יכולים לפעמים להרגיש שנכשלנו. מה שיכול למנוע מאיתנו לחפש עזרה. "אבל אם אנחנו עושים את הצעד הזה, אנחנו מגלים שאנחנו לא לבד. שאחרים חווים את אותם דברים ושלא היינו כישלון. במקום לתת לבושה לעצור אותם, ההורים צריכים לעשות את הצעד הזה כדי לדבר.

הורים לא צריכים לחכות עד שהדברים יהיו גרועים לפני שהם פונים לעזרה. במקום זאת, היא מעודדת אותם להיות פרואקטיביים לגבי קבלת תמיכת ילדיהם. כך שהם יוכלו ללמוד אסטרטגיות התמודדות בריאות, לבנות חוסן וללמוד לנהל מצבים ורגשות קשים.

סימנים שילדך עשוי להזדקק לעזרה חיצונית

בעוד שכל ילד חווה עליות ומורדות רגשיים, ישנם כמה דגלים אדומים. הם מצביעים על כך שייתכן שיידרשו לראות ספק שירותי בריאות או איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. פנה למישהו מיד אם ילדך מציג אחד מהדגלים האדומים הבאים: 

 • מראה דאגה או חרדה מוגזמת
 • נראים פחות בטוחים בעצמם או מרגישים רע עם עצמם
 • נסוג ממך, מחבריהם או מפעילויות שהם נהנו בעבר
 • מציג שינויים משמעותיים בהרגלי אכילה או שינה
 • נאבק בלימודים או שיש לו בעיות עם חברים
 • מביע חוסר תקווה, נראה מדוכא או מדבר על התאבדות
 • עוסק בהתנהגויות שליליות לעתים קרובות יותר
 • מדבר על או משתתף בהתנהגויות של פגיעה עצמית
 • משתתף בהתנהגויות הרס עצמי או שיש לו בעיות עם שליטה בדחפים
 • נראה עצבני מדי, רגשי או נסער בקלות
 • מעיר הערות כמו "אף אחד לא ישים לב אם הייתי בורח".

אם אתה מודאג לגבי ילדך – גם אם מעשיו או גישתו אינם ברשימה זו – דבר עם ספק שירותי בריאות. הם יכולים לעזור לך לקבוע מה נורמלי ומה לא על סמך הגיל וההתפתחות של ילדך. והכי חשוב הם יכולים לוודא שהילד שלך יקבל את העזרה שהוא צריך.

מילה מאיתנו

כשמדובר בבריאות הנפשית של ילדכם, חשוב להיות חלק עקבי בחייו של ילדכם. לא רק לדבר איתו אלא גם לבלות יחד. בריאותו הנפשית של ילדכם תפיק תועלת משמעותית מהמעורבות שלכם בחייו. כמו גם מההדרכה, האהבה הבלתי מותנית והתמיכה שלכם.

על ידי בניית אמון, הפגנת מיומנויות תקשורת חזקות והיותך מודל לחיקוי טוב, תבסס בסיס חזק לבריאות הנפשית של ילדך. וזכרו, חלק מהתמיכה בבריאות הנפשית של ילדכם פירושו לקבל ממנו עזרה או תמיכה כשהם זקוקים לה.

זמן איכות משפחתי

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן