כיצד תלמד את ילדך חשיבה חיובית?

תוכן עניינים

כאשר הם מתמודדים עם חוסר ודאות או אתגרים בחיים, אין זה נדיר שילדים יחוו רגשות עזים, יש להם ספקות ואפילו משתתפים בדיבור עצמי שלילי. למעשה, זוהי תופעה שכיחה יחסית שלילדים יש מחשבות שליליות על עצמם, במיוחד אם הם סובלים מבריונות, נאבקים בלימודים או מתקשים ליצור חברים. התמודדות עם אתגרים קשה לילדים ולפעמים ברירת המחדל היא להניח שמשהו לא בסדר איתם.

אבל הורים יכולים לעזור לילדים להתמודד עם המחשבות והתחושות השליליות הללו וללמד אותם כיצד לעסוק בחשיבה חיובית. למרות שעדיין חשוב לזהות מחשבות ורגשות שליליים ולא לנסות למחוק אותם. הם גם יכולים ללמוד כיצד למסגר מחדש את החשיבה שלהם ולהתמקד בנקודות החוזק שלהם או בלקחים שהם למדו מהאתגרים.

ללמד את ילדך לעסוק בחשיבה חיובית זה משהו שאתה רוצה לחקור, לפניך כל מה שאתה צריך לדעת. כולל איך אתה יכול להעצים את הילדים שלך עם הכלי החזק הזה כדי שיוכלו להתמודד עם אתגרי החיים בחוסן ובעצמם . ביטחון .

מהי חשיבה חיובית?

בבסיסו, דיבור עצמי חיובי הוא מנגנון התמודדות שמעצים ילדים לעצב מחדש את החשיבה שלהם, מטפח חוסן ובונה הערכה עצמית. כחלק חיוני של למידה חברתית-רגשית, דיבור עצמי חיובי הוא על הרבה יותר מאשר טיפוח גישה חיובית. המטרה של חשיבה עצמית היא לאמן את המוח לזהות חוזקות, הזדמנויות לשיפור או צמיחה, וסיבות לנסות שוב.

חשיבה חיובית יכולה להיראות שונה עבור כל ילד

הם מזהים את החוזקות שלהם, את הדברים שהם עושים טוב, תכונות שהם יכולים להתגאות בהם והיבטים באישיות שלהם שהם אוהבים. כשהם יכולים לדבר על עצמם או לזהות את הדברים החיוביים האלה, אנחנו מתארים את זה כעצמי- אֵמוּן.

כשהורים מלמדים את ילדיהם דיבור עצמי מגיל צעיר, הם לא רק מעצימים את ילדיהם אלא גם בונים את החוסן שלהם. ילדים לומדים שהם לא צריכים לתת לכשלים ולאתגרים להרוס את המטרות או החלומות שלהם. הם גם מתחילים להבין שמה שיש להם להציע לעולם הוא חיובי – שהם ייחודיים עם מערכת כוחות שהם יכולים לשאוב עליהם בזמנים קשים.

היתרונות של חשיבה חיובית

כל הילדים, במיוחד בני נוער נוטים לפקפק בעצמם. יש להם הרבה מסרים ומחשבות שליליות שפוגעות בהערכה העצמית שלהם. למשל, זה לא נדיר שילדים חושבים – ואומרים – דברים שליליים על עצמם כמו "אני כל כך לוזר", או "אני לא טוב במתמטיקה".

דוגמאות אלו של דיבור עצמי שלילי מזיקות לביטחון העצמי והחוסן של ילדכם. למעשה, אם הדברים האלה נאמרים לעתים קרובות מספיק, ילדכם עשוי להתחיל להאמין להם. אבל, אם תעודדו את ילדכם להיות חיוביים יותר בהשקפותיו על עצמו ולעסוק בחשיבה עצמית חיובית, תוכלו לעזור לו להיות חיובי יותר, בטוח בעצמו, גמיש יותר ומוכן יותר להתמודד עם אתגרים חזיתית.

הביטחון שיש לנו משחק תפקיד עצום ברווחה הנפשית שלנו. זה בהחלט יכול לעזור לילדים לעבור זמנים מאתגרים – זמנים של אכזבה – כשהמאמץ שהם השקיעו לא הסתיים בתוצאה החיובית ביותר או שהתוצאה לא הייתה בדיוק מה שהם היו מצפים או רוצים.

איך חשיבה חיובית מועילה לילדים?

חשיבה חיובית יכולה לספק מספר יתרונות. למשל, זה:

  • בונה חוסן
  • מפתחת השקפה חיובית על החיים
  • עוזר לילדים לזהות את החוזקות שלהם
  • משרה ביטחון עצמי
  • דוחף ילדים לחפש דברים שהם טובים בהם
  • מאפשר לילדים לזהות תחומי שיפור
  • מעצימה את הילדים להתמודד עם אתגרים ולקחת סיכונים
  • מספק לילדים אומץ ללכת אחרי חלומות ולהציב מטרות

מחקרים הראו שדיבור עצמי חיובי יכול גם לעזור לילדים לשפר פתרון בעיות וקבלת החלטות תחת לחץ. בנוסף להגברת החמלה העצמית וטיפוח התנהגות פרו-חברתית. לחשיבה חיובית יש השפעה משמעותית על בניית הביטחון.

דיבור עצמי חיובי יכול לשמש גם להשלמת מטלות שגרתיות ולהכנה למצבים שיוצרים חרדה ודאגה בציפייה. זה גם יכול להוביל לאומץ ולאישור שכל מה שקורה יכול להתבצע בין אם זה בנוחות או באי נוחות. בידיעה שמה שזה לא יהיה, זה אפשרי.

למעשה, מחקר שנערך לאחרונה מצא שלשימוש בחשיבה חיובית הייתה השפעה חיובית על ביצועים במתמטיקה אצל ילדים עם רמות נמוכות של ביטחון עצמי ביכולותיהם המתמטיות. המחקר, שנערך על ידי קבוצת חוקרים מארבע אוניברסיטאות שונות, התמקד ב-212 ילדים בני 10 לערך. 

התלמידים חולקו לשלוש קבוצות. הקבוצה הראשונה עסקה ב"מאמץ עצמי בדיבור" והתמקדה כיצד המאמץ שלהן ישפיע על הביצועים שלהם במבחן – "אני אנסה כמיטב יכולתי". הקבוצה השנייה שובצה ל"יכולת דיבור עצמי" שם התמקדה בהצהרות כמו "אני טוב בזה". והקבוצה השלישית לא זכתה לאימון דיבור עצמי. 

הילדים בקבוצות עם חשיבה חיובית חזרו על הצהרותיהם במשך 30 שניות לפחות. לאחר מכן, רשמו את המשפט שלהם וחזרו עליו תוך כדי הבדיקה. מה שהחוקרים גילו היה שמי שעסקו בדיבור עצמי במאמץ ("אני אנסה כמיטב יכולתי") הצליחו הכי טוב במבחן במתמטיקה. הם הגיעו למסקנה שעזרה לתלמידים מתקשים להתמקד במאמץ שלהם ולא בחוסר היכולת שלהם עשויה לעזור להם לבצע טוב יותר במבחנים ובפרויקטים קשים. 

איך להעצים את הילדים שלך על ידי חשיבה חיובית

ללמד את ילדיך כיצד לעסוק בחשיבה עצמית חיובית, עשוי להרגיש קצת מביך בהתחלה. אבל, זה נורמלי לחלוטין.

אחרי הכל, אתה וילדך לומדים מיומנות התמודדות חדשה וזה מאתגר למוח שלהם (ושלך) למסגר מחדש את המחשבות. עם זאת, עם תרגול ועקביות, שניכם תשלטו במיומנות חיונית זו.

צור מודעות

דיבור עצמי חיובי מתחיל במודעות או הכרה של מחשבות ומסרים שליליים שילדים אומרים לעצמם. ילדים רבים אינם מודעים לדיבור העצמי השלילי שלהם ולהשפעה שיש לו על חייהם.

עזרו להם לזהות מתי הם חושבים או אומרים דברים שליליים על עצמם, אומר ריינהרט. אתה גם צריך לעזור להם לזהות איך נראה דיבור עצמי חיובי, היא אומרת.

השתמש במודלים לחיקוי, סרטים וספרים כדי לעזור להם לזהות כיצד הם יכולים להשתמש במילים חיוביות כדי לעודד דיבור עצמי חיובי. הזכירו להם שלמידת השימוש בדיבור עצמי חיובי דורש תרגול ויש ימים שהם קלים יותר מאחרים.

היה מעורב בשיחות

קיום שיחות קבועות עם ילדכם לא רק על דיבור עצמי חיובי. אלא גם על איך הוא מרגיש או איך הדברים התנהלו בבית הספר. זה יכול לעזור לדבר עצמי חיובי להפוך להרגל או לתרגול יומיומי.

קל מאוד לחשוב על מה השתבש במהלך היום. דיבור עצמי חיובי גורם להם לזהות גם מה הלך טוב או מה הם עשו טוב.

יתרה מכך, שיחות אלו עוזרות ליצור קשרים חשובים בינך לבין ילדיך. אתם יכולים לחלוק מטרות וחלומות ולתמוך אחד בשני. זה חשוב במיוחד כאשר דברים לא הולכים כמתוכנן.

דיבור קבוע נותן להם מרחב בטוח שבו הם יודעים שהם יכולים לבוא אליך. כשהם לא מרגישים טוב, או בטוחים בעצמם.

מה החוזקות שלי?

לפעמים ילדים חושבים שזו התרברבות או חוסר צניעות לזהות את החוזקות שלהם ובמה הם טובים. אבל לדעת היכן הם מצטיינים (והיכן פחות) היא מיומנות חיים שתשמש אותם לאורך כל חייהם.

שאלו את ילדכם מה הם הכי אוהבים בעצמם. אולי הם אדיבים, חכמים או אמנים. נרמל את העובדה שהם יכולים לזהות את החוזקות של עצמם.

בתחילה, ייתכן שתצטרך לעזור להם לזהות את החוזקות שלהם או למצוא משהו שהם טובים בו. ייתכן שהם לא יוכלו לראות את הדברים האלה מיד. אתה גם יכול לכוון אותם לפעילויות שמתאימות לתחומי העניין שלהם.

שליטה במיומנות היא חיזוק ביטחון עצום לילדים.

התמקד במאמץ

הרבה יותר מועיל להתמקד במאמץ של ילדך במצבים מאשר בכל דבר אחר. הימנע מלהעיר הערות לגבי התוצאה הסופית. לדוגמה, במקום להתמקד בציון שלהם במתמטיקה, ציין כמה קשה הם למדו וכמה עבודה הם השקיעו.

שבחו את המאמץ של ילדכם ולא את התוצאה הסופית. לא הכל יוצא כמו שתכננו. בין אם זה ספורט או פרויקט, הדבר החשוב הוא שהם עבדו קשה ולא ויתרו. שיתמקדו במאמץ שלהם ושזה בסדר שהדברים לא יצא כמו שהם רצו.

מודל חשיבה עצמית חיובית

חלק מהאתגר בדיבור עצמי חיובי הוא לעצור לרגע ולהסתכל על הדרך בה אנו מתקשרים מול ילדינו. ילדים לומדים הרבה על ידי צפייה והתבוננות בהוריהם. לכן, כאשר אתה מתמודד עם מצב מאתגר או מתסכל מודל דיבור עצמי חיובי בחייך.

הורים צריכים להבין שגם אנחנו יכולים להשתמש במיומנות הזו. דיבור עצמי חיובי הוא באמת מחזק חוסן. גם דיבור עצמי חיובי וגם ביטחון עצמי ממלאים תפקיד עצום ברווחה הנפשית.

אתה גם יכול גם להדגים להם כיצד לעסוק בדיבור עצמי חיובי. על ידי סיעור מוחות איתם, ומציאת דרכים שונות לגשת למצב מאתגר. לדוגמה, אם הם צריכים לכתוב מאמר והם מרגישים שכישורי הכתיבה שלהם אינם מה שהם צריכים להיות, עודדו אותם להתמקד במאמץ שלהם על ידי חזרה לעצמם "אני אעשה כמיטב יכולתי". לחלופין, אתה יכול להזכיר להם שהם אולי לא סופרים טובים כרגע, אבל עם עבודה ותרגול, הם ישתפרו.

לסיכום,

היתרונות של דיבור עצמי חיובי הם רבים, אבל זה דורש תרגול. ילדים מופגזים מדי יום במסרים שליליים. כאלה מסרים שקל להיצמד אליהם ולהפנים אותם. אבל עם תרגול עקבי, עידוד והכוונה ממך, דיבור עצמי חיובי יכול להפוך לטבע שני. עדשה לשימוש הילדים שלך כאשר הם מתמודדים עם מצב מאתגר או משימה קשה.

אם תגלה שלמרות המאמצים שלך, ילדך ממשיך להיות מוטרד ושלילי, יכול להיות שמשהו אחר קורה. פנה לספק שירותי בריאות או איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. הם יכולים להעריך את ילדך וליידע אותך אם יש בעיה נפשית איתה הוא מתמודד כמו דיכאון או חרדה.

חשיבה חיובית

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן