יתרונות וחסרונות של חימום תת רצפתי

תוכן עניינים

האם אתה אוהב את התחושה של הליכה על רצפה חמה בחורף? אם כן, אתה לא לבד. הרבה אנשים נהנים מהנוחות של רצפות מחוממות באמצעות חימות תת רצפתי. אתם בוודאי תוהים, במה מדובר, איך הם עובדים, מה לגבי העלות והתחזוקה? יש לנו את כל התשובות בשבילך! מדריך זה יעביר אתכם דרך כל מה שאתם צריכים לדעת על חימום תת רצפתי ויסביר לעומק את היתרונות והחסרונות. בואו נתחיל!

מהו חימום תת רצפתי

רצפות מחוממות, או חימום תת רצפתי היא מערכת שבה מותקנים חוטי חשמל או צינורות מים חמים מתחת לריצוף כדי ליצור חמימות. לאחר מכן החום מקרין כלפי מעלה ומחמם את החדר באופן שווה מהיסוד. חימום רצפתי קורן הוא דרך יעילה לחמם חדר. מכיוון שאין רדיאטורים מגושמים או פתחי אוורור שיכולים לתפוס מקום יקר.

כיצד פועל חימום תת רצפתי?  

האם ידעת שמערכות חימום קורן מתוארכות כל הדרך לאימפריה הרומית בצורה של היפוקאוסט ? מערכות חימום מסורתיות כגון קמינים ומחממי חלל אינן יעילות בהשוואה למערכות חימום קורן. שכן הן מחממות את האוויר ישירות. זה גורם לאוויר חם לעלות בזמן שהאוויר הקר שוקע. וכתוצאה מכך לפיזור לא אחיד של החום בחדר. חימום רצפה קורן מתגבר על כך על ידי חימום ישירות של החפצים והאנשים בחדר.

הרצפות המחוממות פועלות על ידי זרימת מים חמים דרך צינורות. או על ידי העברת זרם חשמלי דרך חוטים שיוצר התנגדות חשמלית. לאחר מכן החום מקרין כלפי מעלה ומחמם את שאר החדר באופן שווה באמצעות קרינה.

האם חימום תת רצפתי יכול להועיל לביתכם?  

האם אי פעם נכנסת לחדר בבית שלך שהיה קר יותר באופן ניכר? או שיצאת פעם מהמקלחת או האמבטיה והרגשת צמרמורת? ברוב הבתים יש "נקודות קור" אלה עקב ריצוף אריחים, שהוא קר מטבעו. או גורמים אחרים כמו לוח בטון, חלל זחילה לא מחומם ומוסך לא מחומם. אם אתם תוהים, "האם חימום רצפה קורן יכול לחמם בית שלם"? התשובה היא שבעוד שכמעט כל הבתים יכולים להפיק תועלת מחימום רצפתי קורן, חימום הרצפה לא תמיד יספיק כדי לשמש כמקור החום היחיד. כדי לראות אם חימום הרצפה יכול להיות מקור חום עיקרי לבית שלך, בדוק עם בעל מקצוע. 

כמה מהחדרים הנפוצים ביותר עבור חום קורן הם חדרי אמבטיה, מטבחים, מרתף וחדרי שינה הממוקמים מעל למוסך או לחלל לא מחומם. כדי להחליט איזו מערכת חימום רצפה קורנת מתאימה לפרויקט שלכם, כדאי שתכירו תחילה את הסוגים השונים של מערכות חימום קורן.

כמה מתחמם

רוב התרמוסטטים לחימום הרצפה מאפשרים לך לשלוט במערכת החימום הזוהר שלך עם טמפרטורת הסביבה. (כך הטמפרטורה בחדר עצמו). או, אם המערכת שלך הותקנה כהלכה עם חיישן רצפה, עם טמפרטורת הרצפה. (הטמפרטורה שבה חיישן הרצפה מרים). טמפרטורת הרצפה תהיה כמעט תמיד חמה יותר מטמפרטורת הסביבה. מכיוון שחלק מהחום הולך לאיבוד להעברה כאשר חומרי הרצפה מתחממים.

ניתן להגדיר את טמפרטורת הרצפה עד ל41 מעלות. אבל טמפרטורת הרצפה מוגדרת בדרך כלל בין 26ל-29°, וזה נוח לרוב האנשים. (תלוי בחדר ובטמפרטורת הסביבה).

תחושת החום הזוהר דומה מאוד למה שחווים ביום קיץ שבו השמש מופיעה פתאום מאחורי ענן. למעט במקרה זה, אינך צריך לדאוג בעננים בכל הנוגע לחימום הרצפה!

סוגי חימום תת רצפתי

ישנם שני סוגים של חימום תת רצפתי: חשמלי והידרוני.

חימום תת רצפתי חשמלי משתמש בהתנגדות חשמלית כדי ליצור חום. וזאת דרך מחצלות או חוטים המותקנים מתחת לרצפה. האלמנטים החשמליים ארוגים בדוגמת נחש כדי להבטיח שהחום יתפזר באופן שווה. גופי חימום רצפתי חשמליים רבים מתוכננים להיות מוטבעים בצמנט דק או פילוס עצמי מתחת לכיסוי הרצפה.

חימום רצפה הידרוני, הידוע גם בשם חימום מים חמים, משתמש במים שמחוממים על ידי דוד ואז מוזרמים דרך צינורות פלסטיק. החום מהמים מחמם את הרצפה ומקרין בכל החדר.

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן