טיפול לילדים בעזרת בעלי חיים

תוכן עניינים

חיות שירות וטיפול הפכו פופולריות יותר ויותר בקרב ילדים מוגבלים, ולא בכדי. מחקרים מראים שבעלי חיים יכולים לעשות הבדל עצום בעצמאות הפיזית של הילדים וברווחתם הרגשית. בנוסף, חיות שירות וטיפול עוברות הכשרה לעזור לאנשים עם מוגבלויות, במסגרות רבות.

סוגי חיות שירות

חיות תמיכה רגשית וטיפול עוברות הכשרה מיוחדת, בדרגות שונות, לביצוע משימות שונות בהתאם לצרכים האישיים של בעליהם. יש להם גם גישה ליותר מקומות ציבוריים מאשר חיות מחמד נלוות. לפי איגוד חיות השירות, כלב שירות פועל לעזור לבעלים לבצע מטלות שהוא אינו יכול לבצע בעצמו בגלל מוגבלותו. חיית תמיכה רגשית פועלת לשיפור בריאות בעליו. חיות הטיפול עובדת עם הבעלים שלהם כדי לשפר את בריאותם של אחרים.

טיפול בעזרת בעלי חיים לתמיכה רגשית

בע"ח לתמיכה רגשית הם לרוב כלבים – אך עשויים להיות כמעט כל סוג אחר. הם נרשמים על ידי רופא ומספקים תמיכה לנכה יחיד. חיות תמיכה רגשיות אינן מאומנות במיוחד, אך הן מספקות תמיכה ונוחות משמעותית. כתוצאה מכך, הן מותרות במטוסים, ובמלונות. גם במסעדות ומתקנים ציבוריים שאסורים לחיות מחמד.

חיות שירות

הרוב המכריע של חיות השירות הן כלבים, אם כי ה-ADA מאפשר גם סוסים מיניאטוריים מאומנים כחלופה. חיות שירות יכולות לבצע מגוון רחב של משימות. הן עשויית להדריך אנשים עיוורים או חירשים. להזהיר אחרים על אדם שעובר התקף, למשוך כיסא גלגלים. להחזיר חפצים שנפלו, ובדרך אחרת לבצע שירותים פיזיים משמעותיים לאדם עם מוגבלות פיזית.

כלבי שירות אינם חיות מחמד. הם בעלי הכשרה גבוהה, ונחשבים ל"ציוד רפואי". כתוצאה מכך, יש להם מעמד משפטי מיוחד ועשויים ללוות את בעליהם כמעט בכל מקום.

חיות טיפוליות

חיות טיפול הן חיות מחמד שעברו הכשרה רשמית. הם לא שייכים לאדם בעל מוגבלויות, אלא למי שמביא את בעל החיים למתקנים למטרות טיפוליות. חיית טיפול עשויה לבקר בבתי אבות, בתי חולים, מרפאות או בתי ספר כדי לספק הקלה ונוחות. שלא כמו חיות שירות וחיות תמיכה רגשית, חיות טיפול אינן נדרשות מבחינה רפואית ולכן לא ניתן (למשל) להכניסן לבית ספר ללא אישור מיוחד.

טיפול בעזרת בעלי חיים- מה סוגי השירות ותמיכה

שירות ותמיכה רגשית יכולים לעשות הרבה מאוד עבור נכים . כמובן, יש לאמן את בעל החיים להיות יותר מסתם בן לוויה חם וידידותי. עליכם ללמוד כיצד לעבוד עם בעל החיים כדי להפיק את המרב מהיכולות והכישורים שלו.

הדברים שחיית שירות או תמיכה רגשית יכולה לעשות עבור ילדך:

 • 1. התראה לאחרים על אירוע, כגון התקף, הדורש טיפול רפואי מיידי.
 • 2. בניית הערכה עצמית ואחריות.
 • 3. עידוד מיומנויות חברתיות על ידי תגובה לקלט של ילד (סוסים, למשל, מגיבים למגע של ילד בזמן שכלבים מגיבים לפקודות).
 • 4. הנחיית ילד שהוא עיוור, חירש או שיש לו בעיות מיקוד. כדי לוודא שהוא חוצה כבישים בבטחה, להימנע ממכשולים ולהימנע מהתנגשויות עם הולכי רגל אחרים.
 • 5. עזרה בניהל חרדה ואתגרים הקשורים למצב רוח.
 • 6. הדגמת התנהגויות נכונות (כמו להירגע במיטה, לקום במשך היום והיענות לבקשות).
 • 7. לספק חברות ותמיכה רגשית.
 • 8. למשוך כיסא גלגלים או לספק תמיכה פיזית להעברה, שיווי משקל וצרכים אחרים.
 • 9. הרמת חפצים שנפלו או שקשה להגיע אליהם.
 • 10. תומכים בלמידה על ידי טיפול בילד בזמן שהם קוראים בקול רם.

יתרונות הטיפול בעזרת בעלי חיים

לא משנה מה הצרכים של ילדכם, יש סיכוי טוב שבע"ח יכול לעזור. לפני שאתם מזנקים לפעולה, זכרו שבעלי חיים הם יצורים מרגישים. הם זקוקים לסביבה בטוחה ולבעלים שמסוגל להבין את צרכיהם ומגבלותיהם.

לפני שאומרים "כן" לחיית שירות או תמיכה, שקלו את השאלות הבאות:

 • 1. האם הילד שלי מספיק מבוגר (בדרך כלל 12+) לעבוד פיזית ואינטלקטואלית עם בעל חיים ולטפל בו (בכל מידה אפשרית)?
 • 2. האם צרכי הילד שלי צפויים להיות מסופקים על ידי בעל חיים? ברור שחיית טיפול היא בחירה גרועה עבור ילד שפוחד מבעלי חיים. או צפוי להתעלם, לפצוע או להזניח אותם.
 • 3. האם המשפחה שלנו מוכנה להחזיק ולטפל בחיית שירות או תמיכה רגשית? לדוגמה, האם יש לך מקום וזמן להחזיק כלב גדול?
 • 4. האם אתה מסוגל להתחייב לטווח ארוך לבעל חיים שאולי יחיה איתך עוד שנים רבות?
 • 5. האם בעל חיים הוא הכלי הטוב ביותר להשגת המטרות של ילדכם? לדוגמה, כלב תמיכה רגשית עשוי לשמח ילד אוטיסט, אך הוא עשוי גם להוות תחליף (ולא כלי לשיפור) לאינטראקציות אנושיות חשובות.
 • 6. היכן וכיצד יעבוד ילדך עם חיית שירות או תמיכה? האם סביר להניח שההגדרות הללו בטוחות ומתאימות לבעל החיים שלך?

גישה לבעלי חיים טיפוליים

אם בעל החיים של ילדכם נחשב ל"ציוד רפואי" או שנרשם על ידי רופא, ה-ADA (חוק האמריקנים עם מוגבלויות) אומר שהחיה יכולה להיות עם ילדכם בכל עת.

החוק קובע, "ה-ADA מחייב סוכנויות ממשלתיות ומקומיות, עסקים וארגונים ללא מטרות רווח המספקות סחורות או שירותים לציבור לבצע 'שינויים סבירים' במדיניות, בנוהגים או בנהלים שלהם בעת הצורך. להכיל אנשים עם מוגבלויות. חיית השירות נופלת תחת העיקרון הכללי הזה".

עם זאת, תצטרך לבדוק את המדיניות של המדינה שלך בנוגע להגדרה של חיות שירות ותמיכה. זאת כדי לוודא שהחיה שלך עומדת בקריטריונים. במדינות מסוימות, לבעלי חיים לתמיכה רגשית יש זכויות מוגבלות בהשוואה לחיות שירות.

אם אתם שוקלים חיית שירות, כדאי שתדעו שיש מצבים שבהם ניתן לבקש מכם לצאת משטח ציבורי אם בעל החיים שלכם הופך למטרד או לסכנה לאחרים. אם חיית שירות יוצאת משליטה, עסק או  מוסד מקומי יכולים לבקש מהבעלים להוציא אותה.

לפיכך, ישויות שיש להן מדיניות "ללא חיות מחמד" בדרך כלל חייבות לשנות את המדיניות כדי לאפשר לחיות שירות להיכנס למתקנים.

בבית הספר

אותם כללים נדרשים בבתי הספר. אלרגיות ופחד מכלבים אינן סיבות תקפות למניעת גישה או סירוב שירות לאנשים המשתמשים בחיות שירות.

כאשר אדם שאלרגי לקשקשים של כלבים ואדם שמשתמש בחיית שירות חייבים לבלות באותו חדר, למשל, בכיתת בית ספר או במקלט לחסרי בית, יש לאכלס את שניהם על ידי שיבוץ, אם אפשרי, למיקומים שונים בתוך החדר או לחדרים שונים במתקן.

כללים הנוגעים לחיות שירות ורוב חיות התמיכה הרגשית אינם חלים על חיות מחמד. גם אם ילדכם קשור רגשית לחבר הפרוותי שלו, ייתכן שהם יאלצו להשאיר את החיה בבית אם החיה הזו לא נרשמה על ידי איש מקצוע רפואי.

אם אתה רוצה שהרופא או המטפל ירשמו לילדך הנכה חיית תמיכה רגשית, תוכל לבקש מהם לכתוב מכתב רשמי המסביר את המוגבלות של ילדך ומדוע החיה נדרשת לבריאותו הנפשית. מכתב זה חייב להיות מסופק, מראש, למתקנים ציבוריים כגון חברות תעופה ודירות האוסרות על חיות מחמד.

עם זאת, זה לא חוקי עבור אנשי צוות במתקנים ציבוריים לבקש מסמכים המוכיחים שכלב או סוס מיניאטורי הם חיית שירות. אמנם ייתכן שתתבקש לאמת שהחיה היא חיית שירות, ה-ADA אוסר על עסקים לבקש או לדרוש תיעוד של עובדה זו. חיות שירות גם אינן נדרשות ללבוש צווארונים, רתמות או אפודים מיוחדים. אם כי רבים עושים זאת מכיוון שהם שיטה לא מילולית מועילה למניעת אפליה וליטוף עם כוונות טובות אך לא רצויות.

איך להשיג חיית שירות

אם אתה פשוט רוצה בן לוויה עבור ילדך, ההימור הטוב ביותר שלך הוא לחקור סוגים וגזעים. ללכת עם ילדך לבקר חיות מחמד פוטנציאליות, ואז לאמץ או לקנות את החיה שמתאימה. עם זאת, לבעל חיים כזה לא תהיה גישה למקומות ציבוריים מכיוון שהם אינם מכוסים על ידי ה-ADA.

במידת הצורך, תוכל לבקש מהרופא של ילדך לכתוב מכתב המתאר את חיית המחמד שלך כחיית תמיכה רגשית.

אם אתה מעוניין בחיית שירות מאומנת, צפויה לך חוויה שונה מאוד. חיות שירות הן יקרות מכיוון שהן מאומנות מאוד. בנוסף, ילדכם יקבל חיית שירות רק אם הוא מאומן ומסוגל לקיים אינטראקציה נכונה עם בעל החיים. אולי אפילו תצטרך להגיש בדק בית כדי להיות בטוח שבבעלותך בית מתאים לבעל החיים.

למרות שהעלות של חיית שירות גבוהה, יש סיכוי מצוין שתקבלו בעל חיים בהנחה או אפילו בחינם דרך ספק חיות שירות ללא מטרות רווח. ישנם גם ארגונים המעניקים מענקים או מסייעים למשפחות בגיוס כספים עבור חיות שירות.

לסיכום

בעלי חיים טיפוליים יכולים לספק סיוע וליווי שלא יסולא בפז עבור אנשים עם מגוון רחב של מוגבלויות נפשיות ופיזיות. עם זאת, לפני שאתה מביא חיה חדשה הביתה, הקפד לעשות את המחקר שלך ולוודא שלמשפחתך יש את הזמן והמשאבים לטפל בה. כשזה מתאים, האהבה והתמיכה ללא תנאי שיש לבעלי חיים להציע יכולים לעשות שינוי חיובי עבור ילדך ומשפחתך.

טיפול בילדים בעזרת בעלי חיים

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן