טיפול בתרפיה באמנות לילדים

תוכן עניינים

טיפול באמנות לילדים מספק מקום בטוח לילדים לבטא את רגשותיהם השליליים. הוא יכול לעזור לשפר את הרווחה המנטלית, הרגשית והגופנית של הילד.

במילים פשוטות, טיפול באמנות הוא אמצעי המסייע לילדים להתמודד עם רגשות מאתגרים. הוא עוזר להביע את מחשבותיהם ורגשותיהם. טיפול באמנות מאפשר לילדים לעבד את הדברים שקרו להם ומסייע בהפחתת מתח וחרדה כשהם עוברים אתגרים אלו. על ידי מתן מקום בטוח לילדים לבטא את הרגשות השליליים שלהם, טיפול באמנות יכול לעזור לשפר את הרווחה הנפשית, הרגשית והפיזית של הילד.

טיפול באמנות אינו מוגבל רק לצביעה. הוא יכול לכלול גם פעילויות כמו ציור, כתיבת סיפורים, ריקודים וכתיבה וביצוע דרמות. זהו מקום שבו ילדים יכולים לבטא את הרגשות המודחקים שלהם. רגשות שהם אולי לא מודעים אליהם. לפעמים, יכול להיות קשה לבטא את רגשותיהם במילים, אך אותם רגשות יכולים להשתחרר דרך כל אחד מהצורות היצירתיות הללו.

טיפול באמנות לילדים יכול לעזור לילד להתמודד עם אירוע חיים משמעותי. כגון מחלה רפואית קשה, פרידת ההורים, שינוי בתים, אובדן של אדם אהוב או בריונות. טיפול באמנות יכול לעזור גם לילדים הנאבקים עם דימוי עצמי נמוך, חרדה, דיכאון ולקויות למידה. הוא הוכח כמסייע לילדים עם בעיות התנהגות ועיכובים התפתחותיים כמו אוטיזם והפרעות קשב וריכוז.

חלק מהיתרונות של טיפול באמנות לילדים הם:

  •  מספק שחרור של רגשות מדוכאים
  •  משפר את המודעות העצמית
  •  מפחית תחושות של מתח, חרדה ודיכאון
  •  עוזר לילד להתמודד עם רגשות הקשורים לחולי, טראומה ואבל
  •  מגביר את ההערכה העצמית
  •  מאפשר לילדים לראות בעיות מנקודת מבט שונה
  •  משפר מיומנויות פתרון בעיות

בעוד שמפגשי טיפול באומנות מועברים על ידי מטפל מיומן, מפורטות להלן כמה פעילויות פשוטות שיכולות להיעשות על ידי ההורים:

בקבוק חיזוק חיובי (כל קבוצת גיל)

פעילות זו מתאימה לילדים, בני נוער ומבוגרים. זוהי פעילות פשוטה מאוד ויכולה לעזור לילדים להתמודד עם חרדה ודימוי עצמי נמוך. צריך בקבוק פלסטיק, מעט פונפונים, נצנצים וקצת צבע מאכל (גם צבע רגיל יעבוד). הוסף את כל חומר היצירה לבקבוק ומלא את הבקבוק במים. עודדו את הילד לומר דבר חיובי אחד על עצמו על כל פונפון שמתווסף לבקבוק. בכל לילה הילד יכול לומר הצהרות חיוביות, דברים שהוא מודה עליהם או דברים ששימחו אותו. אתה יכול אפילו לייעד צבעים שונים לדברים שונים. ירוק יכול לייצג דברים חיוביים על היום, ורוד דברים חיוביים על עצמי,  צהוב דרכים שהילד גילה טוב לב וכו'.

אמנות מנדלה (לגיל 4+)

המנדלה, מילה בסנסקריט שפרושה "מעגל קדוש", היא הרקע לטכניקה מרגיעה זו. היא הכוללת את הילד יוצר וצובע במנדלה שלו. הצורות המעגליות והמגוון הרחב של הביטוי יצירתי המוצע עם סוג זה של ציור וצביעה, יכולים ליצור סביבה רגועה ומדיטטיבית, המשמשת מרחב בטוח לחקור רגשות. ילדים יכולים ליצור מנדלה משלהם אם הם מבוגרים מספיק. או שאפשר להשיג כמה ספרי מנדלה מודפסים שיכולים לשמש לצביעה. זה יכול להיות מאוד מרגיע עבור ילדים ולעזור להקל על מתח וחרדה.

הכנת מסכות (לילדים מגיל 7+)

פעילות הכנת מסכות מציעה לילדים הזדמנות לחקור את הפרסונות השונות שלהם. אתה יכול לבקש מהילד ליצור מסכה שמייצגת איך הם רואים את עצמם עם כולם. ועוד אחת שמייצגת איך הם מרגישים בפנים, חלק שאנשים אחרים לא מבינים. או כזו שמייצגת חלק שהם לא מראים לעולם. מתן אפשרות לילדים ליצור מסכה מספק אמצעי לחקור היבטים נסתרים שהם בוחרים להדחיק בגלל פחד משיפוטיות או חוסר קבלה. אל תשפטו את עבודתם. תנו להם את החופש להתבטא בכל דרך שהם אוהבים. בקשו מהם לדבר על המסכות שלהם רק אם מתחשק להם והודיעו להם שאתם תמיד שם כדי לתמוך בהם.

גלויות (לגילאי 5+)

פעילות זו מבקשת לספק מקום לילדים להיפתח למחשבות ולרגשות שלהם, סביב אדם או נסיבות שגרמו להם לכאב. עם פרויקט זה, אתם נותנים לילד גלויה ריקה ומבקשים מהם לצייר ציור כדי לייצג את התחושה שלו בחזית הכרטיס. לאחר מכן בקשו מהם לכתוב מה היו אומרים לאותו אדם על המצב אילו יכלו. פעילות זו יכולה ליצור מודעות עצמית לגבי רגשות הילד, וגם לעזור לשחרר את הכאב שהוא אוחז בו, ללא דאגה מעימות.

בין אם אתם מחפשים דרכים לעזור לילדכם להתמודד עם אירוע משמעותי בחיים, או שאתם סתם רוצים להתחבר לילדכם בצורה טובה יותר, הפעילויות הללו בהחלט יעזרו לכם!

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן