טופס 4: מה זה ולמה זה נדרש?

תוכן עניינים

טופס 4 הינו פסגת האושר של כל מי שמעוניין לאכלס בית חדש שאותו בנה בעצמו או שאותו רכש מידי הקבלן. כאשר מדובר ברכישה של נכס חדש מקבלן, הקבלן הוא שדואג לעניין ולכם אין כל צורך להתעסק בכך. כמו כן, כאשר אתם בונים את ביתכם באופן עצמאי, יהיה עליכם להיות מעורבים בתהליך קבלת טופס 4, ובמאמר שלפניכם תוכלו למצוא את כל המידע שיעזור לכם בכך.

מה הוא טופס 4?

טופס 4 הינו אחד מן האישורים הסופיים בתהליך הבנייה של בית או בניין חדש. לאחר סיום הבנייה, בעל היתר הבנייה מגיש בקשה לקבלת הטופס. בעוד שעם הגשת הטפסים לקבלת טופס 4 לרשות המקומית, מתחיל הליך בדיקת המבנה לצורך חיבורו לתשתיות. האחריות על ההגשה והקבלה של הטופס מוטלת על הכתפיים של האדריכל, המהנדס, הקבלים ואנשי המקצוע שלקחו חלק בפרויקט. את הבקשה לטופס 4 מגיש בעל ההיתר. בבניין דירות, בעל ההיתר הוא הקבלן ו\או היזם. בעוד שבבנייה של בית פרטי, בעל ההיתר הוא בעל המקרקעין.

במקרה של בניין מגורים, על אף שההגשה מתבצעת על ידי הקבלן\יזם, על הרוכשים לעקוב מקרוב אחרי ביצוע הבנייה בפועל בהתאם להיתר הבנייה, על מנת למנוע עיכובים ובעיות בהגשה לקבלת הטופס. האישור לטופס 4 ניתן באמצעות מהנדס מטעם הרשות המקומית. זאת בתום בדיקת הכשירות של המבנה למגורים, חיבור לתשתיות חשמל, טלפון, מים, כבלים וכיוצא בזאת. במקרים רבים חוסר ידע והכרות בכל הנוגע אליו עלולים לעכב באופן ניכר את ההליכים. אם הבנייה אינה תואמת את היתר הבנייה שהוצא, הוועדה לא תנפיק את הטופס וההליך יעוכב עד להסדרת הצעדים שבוצעו בניגוד להיתר.

טופס 4 קובע את תאריך סיום הבנייה באופן רשמי, בו המבנה מתאים לאכלוס דיירים מכל ההיבטים הנדרשים. כדי למנוע בעיות ועיכובים עם סיום הבנייה, חשוב להכיר את משמעות הטופס כבר בתחילת העבודות על המבנה. הטופס אינו נדרש לשיפוץ של בית או דירה קיימת, גם אם מדובר בשיפוץ כללי. אך, קיים סיכוי לכך שהשיפוץ יצריך היתר בנייה, בנסיבות מסוימות.

מה הם התנאים הכלליים לקבלה של הטופס?

מן הבחינה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, לא חשוב מי עוסק במלאכת הוצאת הטופס. אך בעל ההיתר הוא האחראי על הגשת הטופס. על טופס 4 הסופי צריכות להופיע חתימותיהם של:

בעל ההיתר, עורך הבקשה, האחראי לביקורת ומודד מוסמך. תפקידם לאשר בחתימתם את הסעיפים המופיעים בטופס.

יש לצרף את כל האישורים הבאים לטופס הבקשה:

  • בדיקה של אדריכל ומודד מוסמך המאשרת שישנה התאמה בין הבניה בפועל ובין היתר הבניה שניתן.
  • תכנית הבנייה ומיקום הגוש והחלקה הרשומים.
  • בדיקה המאשרת שכל מבנה זמני שנבנה עבור הפועלים, פונה מהמקום.
  • בדיקה אשר מאשרת שהותקנו מערכות ניקוז ואינסטלציה על פי התקן הרלוונטי.
  • בדיקה של חברת הגז המאשרת את תקינות מערכת הגז.
  • בדיקת מכבי אש אשר מאשרת את עמידת המבנה בתקני האש הרלוונטיים. בדיקה זו מחייבת במבנים ציבוריים בלבד.
  • בדיקה של קונסטרוקטור המאשרת את תקינות הבטון בקונסטרוקציה של המבנה.
  • בדיקה של מהנדס אשר מאשרת שהמבנה ראוי למגורים.
  • אישור מכון התקנים לאטימות מרחבים מוגנים.
  • אישור חברת חיטוי מים לטופס 4 על חיטוי צנרת המים בבית.

את כלל האישורים החתומים הללו יש להגיש כנספחים לטופס כשגם הוא חתום ע"י כמה גורמים. עורך הבקשה, המודד המוסמך, האחראי לביקורת ובעל ההיתר.

טופס 4

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן