השפעת החשיפה לקנאביס בהריון- כל המידע

תוכן עניינים

מדובר על חשיפה לקנאביס לפני לידה לאחר אמצע השליש הראשון. בדרך כלל לאחר חמישה עד שישה שבועות של התפתחות עוברית. היא קשורה לבעיות קשב, חברתיות והתנהגותיות שנמשכות ככל שהילדים הפגועים מתקדמים לגיל ההתבגרות המוקדמת. (גיל 11 ו-12). על פי מחקר חדש שנתמך על ידי המכון הלאומי להתעללות בסמים (NIDA), חלק מהמכונים הלאומיים לבריאות. מצבים אלו עשויים להעמיד את הילדים הללו בסיכון גבוה יותר להפרעות בריאות נפשיות. וכן לשימוש בסמים בגיל ההתבגרות המאוחרת. כאשר הנוער בדרך כלל הפגיע ביותר להפרעות והתנהגויות אלו.

מחקר מפורסם בנושא

מחקר זה פורסם ב- JAMA Pediatrics. במחקר ניתחו נתונים מהמחקר המתמשך בהתפתחות המוח הקוגניטיבית (ABCD). המחקר ארוך הטווח הגדול ביותר על התפתחות המוח ובריאות בילדים ובני נוער בארצות הברית. הנתמך על ידי NIDA ותשעה אחרים מכונים, מרכזים ומשרדים של ה-NIH. המחקר נערך על ידי מדענים מאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס.

מה הממצאים?

ממצאים אלו מוסיפים לגוף מתרחב של מחקרים על השפעות השימוש בקנאביס במהלך ההריון. ניתוח קודם באמצעות נתוני בסיס ממחקר ABCD מצא קשר בין חשיפה לקנאביס טרום לידתי ובעיות התנהגות בילדים אלה בגיל 9 עד 10 שנים. מחקרים פרה-קליניים הראו ש-delta-9-tetrahydrocannabinol (THC), החומר הפסיכואקטיבי העיקרי בקנאביס, יכול לחצות את השליה ולהשפיע על התפתחות המוח.

השימוש בקנאביס בקרב נשים הרות עלה מ-3% בשנת 2002 ל-7% בשנת 2017. בשנת 2018, 4.7% מהנשים ההרות דיווחו על שימוש בקנאביס. ו-5.4% עשו זאת בשנת 2019, על פי הסקר הלאומי על שימוש ובריאות בסמים. התוצאות של ניתוח חדש זה תומכות עוד יותר בזהירות מפני שימוש בקנאביס במהלך ההריון. כך אומרים המחברים.

מחקר ABCD עוקב אחר כמעט 12,000 בני נוער כשהם גדלים למבוגרים צעירים. החוקרים מודדים באופן קבוע את מבנה המוח והפעילות של המשתתפים. באמצעות הדמיית תהודה מגנטית (MRI), ואוספים מידע פסיכולוגי, סביבתי וקוגניטיבי, כמו גם דגימות ביולוגיות. מחקר ABCD שואף להבין את הגורמים המשפיעים על התפתחות המוח. הקוגניטיבית והחברתית-רגשית, במטרה סופית לספק מידע בר-פעולה כדי לסייע למחנכים. ולא רק, לכל אנשי מקצוע בתחום הבריאות. על מנת שיוכלו לשפר את חייהם של כל הילדים, היום ולדורות הבאים.

חשיפה לקנאביס בהריון

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן