חיות מתאבלות: איך מוות יכול להשפיע על חיית המחמד שלך?

תוכן עניינים

פחות מובן כיצד חיות המחמד שלנו מתאבלות כשהן מאבדות בן לוויה של בעל חיים. בתוך העצב שלנו, זה משהו שאנחנו צריכים להיות מודעים אליו כדי שנוכל לעזור לחיות המחמד השורדות שלנו דרך האבל שלהם.

מוות של חיה לוויה מוכר כאירוע חיים משמעותי עבור הבעלים. היא גורמת לכאב רגשי, לאובדן תפקיד, לשינוי בשגרה ויכולה להוביל לבדידות ואף להשפיע על בריאותנו. למרבה המזל, זהו תחום שהובן טוב יותר. עם משאבים זמינים כדי לאמת ולתמוך בנו בזמן שאנו מתאבלים. עם זאת,

איך בעלי חיים מתמודדים עם אבל

אין ספק שבעלי חיים מתאבלים, אבל יש צורך במחקר נוסף על האופן שבו הם מתאבלים. באופן כללי, ככל שהמין חברתי יותר, כך הם מביעים יותר צער באמצעות התנהגותם. ביטויים אלה חזקים יותר גם כאשר לבעלי החיים יש קשר הדוק. וכמו בבני אדם, צער בעלי חיים הוא מאוד אינדיבידואלי מבחינת תגובות, אפילו בתוך אותו מין. הבעלים שואלים לעתים קרובות האם בעלי חיים מתאבלים על אובדן חיית מחמד אחרת במשק הבית. והתשובה היא שאולי, וזה תלוי בנו להיות מודעים לסימנים. בעלי חיים יכולים רק לספר לנו איך הם מרגישים דרך ההתנהגות שלהם.

מחקר משנת 2016 סקר 279 בעלי חיות מחמד לאחר מותה של חיית מחמד בבית. הבעלים התבקשו להתבונן בכלבים ובחתולים האחרים שלהם בכל שינוי התנהגותי והתוצאות מרתקות. השינויים הנפוצים ביותר המפורטים להלן התרחשו ללא קשר לשאלה אם חיות המחמד הנותרות איבדו כלב או חתול לוויה:

 • עלייה בהתנהגות החיבה אצל כלבים (74%) וחתולים (78%) כמו בקשת יותר חיבה או התחברות יותר לבעלים, אם כי מיעוטם גילה פחות חיבה. שינויים אלו נמשכו בין חודשיים ל-6 חודשים.
 • התנהגות טריטוריאלית מוגברת או חריגה אצל כלבים וחתולים (60% ו-63%) שכללה חיפוש אחר המקום האהוב על חיית המחמד שנפטרה. שינויים אלו נמשכו חודשיים או פחות.
 • שינויים בדפוסי השינה בכלבים (42%), כאשר רובם ישנים זמן רב יותר. שינויים אלו נמשכו בין חודשיים ל-6 חודשים.
 • התנהגות אכילה אצל כלבים, כמו כמות האוכל שנאכלה (42%) וכמה מהר הם אכלו (34%), כאשר רובם אוכלים פחות ויותר לאט. שינויים אלו נמשכו חודשיים או פחות והיו בסבירות גבוהה יותר להתרחש כאשר הכלבים איבדו כלב מלווה, ולא חתול.
 • נמצא שהקול בחתולים גדל ב-46%, כאשר 43% מהחתולים השמיעו בתדירות גבוהה יותר ו-32% נשמעו בקול רם יותר. שינויים אלו נמשכו בין חודשיים ל-6 חודשים.

כיצד לזהות חיית מחמד מתאבלת

בהתבסס על המחקר לעיל, אנו יודעים שכלבים וחתולים רבים יראו סימנים גלויים של צער. למרות שחלק מחיות המחמד לא מראות שינויים או אולי אפילו שינויים חיוביים. כמו במשקי בית עם בעלי חיים שלא יצרו קשר מסוים עם חיית מחמד שנפטרה. נקודת המפתח היא שאם לא אנו ערים לשינויים התנהגותיים שעלולים להתרחש. אנו מסתכנים בהתעלמות מהשפעת האבל על חיות המחמד שלנו. אבל זה ללא ספק מורכב ומהווה תגובה לאובדן בן לוויתם החיות. אך גם להשפעה על משפחתם האנושית ולשינויים בשגרה.

אם איבדת חיית מחמד, אלה כמה סימנים שכדאי לשים לב אליהם אצל הכלבים והחתולים שלך:

 • שינויים בחיפוש חיבה
 • מחפש את המקומות האהובים על חיית המחמד שנפטרה
 • שינויים בדפוסי שינה או במיקום
 • שינויים בדפוסי האכילה, במיוחד אכילה פחות או סירוב לאכול
 • שינויים בקוליות
 • שינויים בשימוש בשירותים או בארגז החול
 • סימנים של חרדת פרידה כלפיך או כלפי חיית המחמד שנפטרה (כולל התנהגויות 'חיפוש' אקטיביות)
 • אובדן עניין במשחק או בפעילויות רגילות אחרות
 • נראה מדוכא או חסר אונים
 • הַסתָרָה

טיפים לעזרה לחיות מתאבלות

אם אתה מבחין בשינויים כלשהם בהתנהגות של הכלב או החתול שלך בעקבות מותה של חיית מחמד אחרת. גם אם זה התרחש לפני מספר חודשים, אלה כמה דרכים שבהן תוכל לתמוך בהם:

 • שמרו על שגרת משק בית ככל האפשר.
 • עודדו את חיית המחמד שלכם לעסוק בפעילויות הרגילות שלה כמו משחקים או טיולים. השתמשו בתגמולים על מזון אם זה עוזר, אבל קחו בחשבון שיהיו מקרים שהם יעדיפו לא להצטרף.
 • שלב אותם בביקורים של חברים של בני אדם או בעלי חיים שהם נהנים מחברתם. זה עוזר למלא את הפער במבנה החברתי שלהם בבית.
 • ספקו את תשומת הלב והחיבה שחיית המחמד שלכם מבקשת מכם אך עשו זאת בתנאים שלהם. אם חיית מחמד מחפשת יותר תשומת לב, תן לה/לו אותה, אבל אל תכריח את עצמך על חיית מחמד שרוצה לבלות קצת זמן שקט לבד במקום האהוב על חברו הוותיק. אפשרו לבעלי חיים אבלים ליזום מגע זה מכיוון שהם עלולים למצוא רמות גבוהות במיוחד של תשומת לב מלחיצות אם הם לא חיפשו אותה.
 • הימנע מתגמול התנהגויות בעייתיות כגון יללות (או התנהגויות אחרות הנובעות מחרדת פרידה) בתשומת לב. עדיף להתעלם מאלה או לנתב מחדש את התנהגות חיית המחמד שלך.
 • ייתכן שתבחין ביחסים שהשתנו בין חיות המחמד שנותרו בחיים שלך. זה נורמלי בגלל המבנה החברתי המשובש, אז אפשרו לחיות המחמד שלכם לפתור את זה בעצמם ולתגמל התנהגויות רצויות.

אתה צריך גם להיזהר מהעצות הבאות, לעתים לא מועילות:

 • היזהר מעצות עם כוונות טובות לקנות חיית מחמד אחרת כדי להחליף את בן לוויה של החיה האבודה. זה יכול להחמיר את המצב על ידי הגברת הלחץ עבור החיות הנותרות שלך (וגם לך), במיוחד אם חיית המחמד החדשה אינה תואמת לבעלי החיים הנותרים שלך. טעות נפוצה היא להציג גור או חתלתול סוער שהאנרגיה שלו עלולה להיות לא רצויה בזמן שאתה וחיות המחמד שלך מתאבלים. כמונו, גם לחיות מחמד לוקח זמן להתאבל, ועלינו לכבד זאת ואת הצרכים האישיים שלהן ואת דרכי האבל שלהן.
 • עצה נוספת שאינה מועילה היא להציג את חיית המחמד שלך עם גופת חיית המחמד שנפטרה. אין ראיות לכך שתרגול זה מפחית את התגובות ההתנהגותיות של אבל אצל חתולים או כלבים, שממשיכים להראות התנהגויות חיפוש במשך תקופה, גם לאחר שהרחחו את גופו של בן לוויתם שעבר. אמנם איננו יודעים מה זה אומר בפועל, אבל התפרש שכלבים וחתולים, כמו ילדים צעירים, אינם מבינים את קביעות המוות. כמו כן, חלק מהחיות עשויות להגיב באופן שלילי לריחות חריגים מגופו של חיית המחמד שנפטרה.

מתי לראות את הווטרינר שלך

תמיד חשוב לבדוק שכל שינוי התנהגותי בחיית המחמד שלך אינו נובע מבעיה רפואית בסיסית. אם חיית המחמד שלך מראה סימני מת.ח כגון טיפוח יתר, שינויים בקוליות, שינויים במתן שתן (במיוחד קושי במתן שתן) או התנהגויות הרסניות, עליך לפנות לייעוץ וטרינרי. זה חל גם אם חיית המחמד שלך לא אוכלת. (שזה חמור ויכול להיות מצב חירום רפואי, במיוחד אצל חתולים). או שיש לה תסמינים אחרים במערכת העיכול. (כגון אובדן תיאבון, שלשולים או הקאות). שינויים התנהגותיים ומצבים רפואיים יכולים לגרום לאותם סימנים, כך שתמיד עדיף להיות על הצד הבטוח. הווטרינר שלך יכול גם לייעץ לך כיצד לתמוך בחיית המחמד שלך במהלך השכול.

חיות מחמד אמנם מתאבלות על אובדן בני לוויה של בעלי חיים. אבל כמונו הן משתנות בביטויי האבל שלהן ובכמה זמן לוקח להן להתיישב. ייתכן שחלק מחיות המחמד לא מושפעות. אבל, אנחנו עדיין לא יודעים מספיק על צער בעלי חיים. כך שמודעות אפילו לשינויים קטנים בהתנהגות יכולה להתריע בפנינו שהם זקוקים לטיפול נוסף.

אם אתה מרגיש מודאג או אם חיית המחמד שלך מראה סימנים שיכולים להצביע על בעיה בריאותית בסיסית, פנה לסיוע וטרינרי. 

חיות מתאבלות

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן