ויטמינים ומינרלים לילדים- כל מה שצריך לדעת

תוכן עניינים

כיום, נראה שיש ויטמין או תוסף כמעט לכל דבר. מחיזוק הזיכרון או הגברת המערכת החיסונית ועד לשיפור הביצועים בבית הספר והגברת האנרגיה. ההורים מופגזים בטענות לגבי האופן שבו ילדיהם ייהנו מתוספים שונים. אבל האם תוספי ויטמינים ומינרלים באמת בסדר לילדים?

כאן אנו מדריכים אותך בכל מה שאתה צריך לדעת על ויטמינים ומינרלים: מתי יש צורך בתוסף, מתי לא, וכל מה שביניהם. אנו נותנים לך את הסקופ הפנימי על העולם המבלבל של תוספי מזון, במיוחד כשזה נוגע לילדים.

האם כל ילד צריך לקחת ויטמינים?

ארגוני בריאות רבים לתזונה  מצביעים על כך שתזונה היא המקור הטוב ביותר לויטמינים ומינרלים. סביר להניח שילדים בריאים, פעילים, אוכלים מגוון של מזונות ופונים לאיש מקצוע רפואי על בסיס עקבי אינם צריכים ליטול תוספי ויטמינים או מינרלים. אלא אם כן הומלץ על ידי הרופא שלהם.

אכילת תזונה בריאה, מאוזנת ומגוונת מכל קבוצות המזון היא הדרך האידיאלית להשיג את כל הויטמינים והמינרלים החיוניים לתפקוד היומיומי של ילדך.

בנוסף, מינונים גדולים של ויטמינים או מגה ויטמינים יכולים להיות מסוכנים. נטילת יותר מדי עלולה לסכן ילדים לבחילות, הקאות, כאבי בטן, בעיות כבד וחריגות עצביות. 

הגישה הטובה ביותר להבטיח שהילדים שלך מקבלים את הוויטמינים והמינרלים שהם צריכים היא להציע מגוון של מזונות מזינים, כמו גם להיות מודל לחיקוי. באופן אידיאלי, התזונה שלהם צריכה לכלול פירות, ירקות, דגנים מלאים, מזונות חלבונים כמו אגוזים, טופו, עופות, דגים וביצים, קטניות כמו שעועית ועדשים וחלופות חלב או חלב. 

לתת לילדים להכין ארוחות בריאות הן דרכים מצוינות לגרום לילדים לאכול מספיק כדי לקבל את הויטמינים והמינרלים היומיומיים הדרושים.

עם זאת, ישנם מקרים שבהם נטילת ויטמינים ומינרלים עשויה להיות מומלצת על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות.

מתי ילדים צריכים תוספי מזון?

למרות שבדרך כלל מומלץ לילדים לקבל את עיקר הוויטמינים והמינרלים שלהם מהמזונות שהם אוכלים, יש מקרים שבהם מומלצת תוסף.

לדוגמה, תינוקות מקבלים ויטמין K כאשר הם נולדים. ואלו שיונקים באופן בלעדי נוטלים 400 IU של ויטמין D החל מהימים הראשונים לחייהם. 

בנוסף, ילדים הסובלים מתת משקל, סובלים מבעיות גדילה, נמצאים בתזונה מוגבלת עקב אלרגיות למזון או מחלת צליאק. או שיש להם מחלות או מצבים רפואיים אחרים שמעמידים אותם בסיכון למחסור עשויים להיות מעודדים להשלים עם ויטמינים או מינרלים. חוסר היכולת לספוג חומרים מזינים עלול להוביל למחסור ברכיבים תזונתיים ועלול לדרוש תוספי מזון.

מחלת צליאק היא תגובה חיסונית תורשתית לאכילת גלוטן. ואם לא מנוהלת עלולה לגרום לחוסר ספיגה של כמה רכיבים תזונתיים חיוניים. כמו ברזל וויטמינים

המפתח הוא להתנגד לדחף לתת לילדך תוספי מזון. לפחות עד שתתייעץ עם רופא ילדים או דיאטן רשום.

הרופא יכול לעשות בדיקה גופנית וניתוח דיאטה. כמו גם בדיקות דם כדי לקבוע אם לילדך חסר ויטמינים ומינרלים חיוניים.

הויטמינים והמינרלים החשובים ביותר לילדים

כל הויטמינים והמינרלים חשובים לגדילה והתפתחות, אך חלקם חשובים במיוחד לילדים ובני נוער. הנה מבט מקרוב על כמה מהוויטמינים והמינרלים שהילד הגדל שלך צריך.

בַּרזֶל

ברזל הוא מינרל חיוני לילדים, במיוחד בתקופות של גדילה מואצת. לא רק שהברזל תורם לייצור הדם ולבניית השרירים, אלא שהוא גם נותן לילדים אנרגיה.  ברזל הוא כנראה התוסף הנפוץ ביותר שנרשם. כל כך הרבה ילדים לא מקבלים מספיק ברזל בתזונה שלהם.

סיבה נוספת למחסור זה היא שהם שותים יותר מדי חלב פרה. זה עלול לגרום לאנמיה.

מכיוון שחוסר בברזל נפוץ ביותר בילדים צעירים, רופאי ילדים בודקים לעתים קרובות את רמות הברזל בין הגילאים 1 עד 2. בדרך כלל, בדיקה זו היא דקירת אצבע פשוטה שנעשתה במשרד במהלך ביקור שגרתי. מחסור בברזל יכול להופיע גם אצל בנות צעירות שמתחילות מחזור ומקבלות מעט ברזל בתזונה שלהן.

"אחת הדרכים שבהן אתה יכול להבטיח שהילדים שלך יקבלו מספיק ברזל היא לכלול מקורות ברזל הנמצאים בבשר, בעופות ובדגים.

אם ילדכם בוחר לא לאכול מזונות עשירים בברזל, ייתכן שתצטרכו לדבר עם הרופא שלו לגבי תוספי מזון. לא רק יותר מדי ברזל יכול להפוך לרעיל, אלא שלפעמים הורים לא נותנים את התוסף לילדים שלהם כמו שצריך. ברזל מומלץ לקחת עם ויטמין C כי זה עוזר בספיגה. כך שהורים יכולים לתת לילדיהם תפוז או כוס מיץ תפוזים בעת נטילת תוסף הברזל שלהם.

ארוחות שומניות ומוצרי חלב משפיעים על ספיגת הברזל

עליך לנסות להימנע מלאפשר לילדך לאכול ארוחה שומנית או מוצרי חלב שעה לפני נטילת הברזל ושעתיים לאחר נטילת תוסף ברזל. דברים אלו יכולים להשפיע על ספיגת הברזל.

ילדים לא אוהים לקחת ברזל כי זה לא מספק ולא טעים. אפשר להוסיף אותו לסירופ שוקולד .

סִידָן

בכל הנוגע לפיתוח ותחזוקה של עצמות ושיניים בריאות, סידן הוא חומר תזונה חשוב ביותר.
צריכת כמויות לא מספקות של חלב במהלך הילדות עלולה להשפיע על הגדילה וההתפתחות. וכן להוביל לעצמות שבריריות, נקבוביות וחלשות שבסופו של דבר עלולות להוביל לאוסטאופורוזיס בשלב מאוחר יותר בחיים. 

טופו של חלב, גבינה, יוגורט וסידן הם מקורות מצוינים לסידן. מוצרי סידן מועשרים כמו חלב סויה, מיץ תפוזים ודגנים מוכנים לאכילה הם גם חלופות טובות.

כדי להבטיח שילדך מקבל מספיק סידן, כוון לשתיים עד שלוש מנות ביום של מזון עשיר בסידן, הוא אומר.

ויטמין די

בגלל הגדלת זמן המסך, השימוש בקרם הגנה ומחסור בזמן מחוץ למרבית הילדים מחסור בוויטמין D. בנוסף, אם ילדכם או הנער שלכם אינם שותים חלב או חלב שאינו חלב מועשר בויטמין D או שיש להם סיסטיק פיברוזיס. יכול להיות שהם סובלים ממחסור בויטמין d.

הצורך בוויטמין D הוא בהחלט משהו שכדאי לדבר עליו עם הרופא. במיוחד מכיוון שוויטמין D שולט בספיגת הסידן ומסייע בהתפתחות העצמות והשיניים.  פעמים רבות, מספיקה נטילת מולטי ויטמין עם כמויות נאותות של ויטמין.

זכור כי ויטמין D הוא ויטמין מסיס בשומן ומצטבר במערכת, בניגוד לוויטמינים המסיסים במים. לכן, מתן תוספי ויטמין D לילדים צריך להיעשות רק בפיקוח של משרד הבריאות הסיכון לרעילות.

ויטמינים מקבוצת B

כשזה מגיע לוויטמינים מקבוצת B, ישנם רבים ושונים. הם כוללים B1, B2, B6, B12, ניאצין, חומצה פולית, ביוטין וחומצה פנטותנית. ויטמיני B מסייעים בייצור תאי דם אדומים, הנושאים חמצן בכל הגוף ובסופו של דבר מעניקים לילדכם אנרגיה.  ויטמינים אלו חשובים גם לגדילה תקינה ומסייעים בחילוף החומרים. 

ילדים שמקפידים על תזונה טבעונית או צמחונית או לא אוהבים לאכול בשר עשויים להיות חסרים בכמה ויטמינים מקבוצת B. כדאי לדבר עם הרופא על תוספת ויטמינים מקבוצת B, במיוחד B12, מכיוון שהוא נמצא רק במזונות מהחי.

ויטמין סי

ככלי של הגוף לריפוי ולמניעת זיהום, ויטמין C גם מחזק רקמות, שרירים ועור.  ויטמין C גם עוזר לילדים לספוג ברזל. וכן שומר על רקמות הגוף, העצמות וכלי הדם במצב טוב.  פירות הדר, תותים, עגבניות, נבטים, פלפל אדום, תרד וברוקולי הם כולם מקורות טובים לויטמין C.

בטיחות ואמצעי זהירות בשימוש בויטמינים לילדים

בקניית ויטמינים ללא מרשם, חשוב לזכור שהמוצרים אינם מוסדרים על ידי משרד הבריאות. כתוצאה מכך, למרות שהמוצרים הללו זמינים כמעט בכל חנות ברחבי הארץ, אין לקנות אותם מבלי להתייעץ קודם עם רופא הילדים.

למעשה, זה יכול להיות מסוכן לנסות לרשום בעצמך ויטמינים ומינרלים לילדים שלך. כמה ויטמינים ומינרלים יכולים להיות רעילים לילדים בכמויות גבוהות, במיוחד ברזל וויטמין D.

בנוסף, קיים גם סיכון של מנת יתר של ויטמינים ומינרלים. שמור ויטמינים ומינרלים מאוחסנים במקום בטוח הרחק מהישג ידם של ילדים צעירים. ילדים, במיוחד ילדים קטנים, רואים בויטמינים מסטיקים כשווים ערך לסוכריות או לעיסות פירות. לכן, הקפידו להדגיש כי מדובר בתרופות ואסור ליטול אותן ללא רשות.

ויטמינים ללעיסה מתאימים בדרך כלל לילדים מעל גיל 3. כמובן כל עוד יש להם את היכולת ללעוס מזון קשה. ובמקרים מסוימים, הרופא יכול לרשום צורה נוזלית של ויטמינים ומינרלים מסוימים.

לסיכום,

כל הורה רוצה להבטיח שילדיו מקבלים את הויטמינים והמינרלים שהם צריכים. דבר עם רופא הילדים על הצרכים המיוחדים של ילדך. חשוב גם לעקוב אחר ביקורי הבריאות של ילדכם. כך שניתן יהיה לעקוב אחר בריאותו ורווחתו של ילדכם.

vitamins

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן