הידעת שלחתולים יש עפעף שלישי?

תוכן עניינים

האם ידעת שלחתולים יש יותר משני עפעפיים בכל עין? בנוסף לעפעפיים העליונים והתחתונים, יש לחתולים עפעף שלישי שבדרך כלל לא רואים. במקרים מסוימים, עפעף שלישי בולט הוא למעשה סימן למחלה או לפציעה.

מהו העפעף השלישי אצל חתול?

לחתולים וליונקים רבים אחרים יש עפעף שלישי הנקרא קרום הניקטציה. קרום זה ממוקם בזוית כל עין לכיוון מרכז הפנים. העפעף השלישי בדרך כלל נסוג ואינו נראה לעין. מצבים מסוימים עלולים לגרום לעפעף השלישי לבלוט ולכסות חלקית את גלגל העין.

סיבות להופעת העפעף השלישי של חתול

זה נדיר לראות את העפעפיים השלישיים של החתול שלך. במקרים רבים, הופעת העפעף השלישי מעידה על כך שמשהו לא בסדר.

ישנן מספר סיבות לעפעף שלישי בולט בחתולים. חלקם נחשבים נורמליים בעוד אחרים בעייתיים. באופן כללי, אם אתה מבחין בעפעף השלישי של החתול שלך בולט במשך יותר מכמה שעות, עליך לפנות לווטרינר שלך.

ישנוניות או מצב רגוע

זה נורמלי שחלק מהעפעפיים השלישיים מופיעים כאשר החתול רגוע מאוד או עייף. ייתכן שתבחין שהעפעפיים השלישיים למעלה בזמן שהחתול שלך ישן או מיד לאחר ההתעוררות. העפעף השלישי צריך ליסוג ברגע שהחתול ער וערני. 

הרגעה או הרדמה

אם החתול שלך קיבל הרדמה או הרגעה לצורך הליך רפואי, העפעף השלישי יופיע ויכסה חלקית את העין עקב הרפיה גופנית קיצונית. ההשפעה עשויה להימשך מספר שעות לאחר ההתעוררות אך אמורה להיעלם בהדרגה. זה נחשב נורמלי ואינו מהווה בעיה אלא אם העפעף השלישי נשאר למעלה לאחר יום ההליך.

חתול עם עפעף שלישי בולט
חתול עם עפעף שלישי בולט

דַלֶקֶת הַלַחמִית

הלחמית היא קרום רירי דק ושקוף המצפה את החלק הפנימי של העפעפיים ומכסה את החלק הקדמי של העין. לפעמים המכונה "עין ורודה", דלקת הלחמית פירושה פשוט דלקת של הלחמית. זה עלול להיגרם על ידי זיהום, אלרגיות, פציעה או גירוי בעיניים. זה לא נדיר שדלקת הלחמית גורמת לדלקת ולבליטה של ​​העפעף השלישי. חתולים עם דלקת הלחמית יטופלו בדרך כלל בטיפות עיניים תרופתיות או במשחה המכילה אנטיביוטיקה ו/או סטרואידים.

כיבים בקרנית

הקרנית צלולה ומכסה את החלק הקדמי של העין, כולל הקשתית והאישון. כיב בקרנית הוא פצע בקרנית הגורם לכאב ודלקת בעין ועלול לגרום להופעת העפעף השלישי. כיבים בקרנית נגרמים בדרך כלל מפציעה בעין, כמו גרידה, שריטה או פצע. חומרים מגרים או שוחקים יכולים גם לגרום לכיבים בקרנית. כיב בקרנית יכול להפוך במהירות לחמור מאוד ודורש טיפול וטרינרי. חתולים עם כיבים בקרנית זקוקים לעתים קרובות לסוג אחד או יותר של תרופות עיניים ואולי גם תרופות דרך הפה.

Uveitis

ה-uvea הוא החלק האמצעי של גלגל העין ומכיל כלי דם רבים. דלקת של ה-uvea נקראת אובאיטיס. לעתים קרובות זה גורם לעין להיראות אדומה מאוד ולפעמים הוא כואב. העפעף השלישי עשוי להיות מושפע או לא.

בַּרקִית

גלאוקומה היא מצב עיניים כואב הגורם להצטברות לחץ בעין. זה קורה מכיוון שההומור המימי (הנוזל בחלק הקדמי של העין) אינו מסוגל להתנקז כראוי. לחץ יתר גורם לנזק לעצב הראייה ועלול לגרום לעיוורון. דלקת בעפעף שלישי עלולה לפעמים להתלוות לגלאוקומה.

עין דובדבן

העפעף השלישי מכיל בלוטה שעלולה להתנפח ולהיראות כמו בליטה עגולה מהפינה הפנימית של העין. זה נקרא צניחה של הקרום המנקה, או עין דובדבן . זה נדיר יחסית ברוב החתולים אך נפוץ בחתולים בורמזים. ניתוח הוא הטיפול בעין דובדבן.

צמיחת עיניים

גידולים, גידולים, מסות וציסטות בעין ובסביבתה עלולים להוביל לדלקת ולבליטה של ​​העפעף השלישי. צור קשר עם הוטרינר שלך אם אתה מבחין בגידול חריג או נפיחות בעין החתול שלך או סביבו לפני שזה גורם לצרות נוספות.

תסמונת הורנר

תסמונת הורנר היא הפרעה נוירולוגית הנגרמת על ידי עצב שאינו מתפקד. זה משפיע על העיניים ועל שרירי הפנים, מה שגורם לעיניים להיראות אסימטריות. העפעף השלישי לרוב בולט מאוד בעין אחת. העפעפיים צונחים והעין עצמה נראית "שקועה". תסמונת הורנר עלולה להיגרם כתוצאה מטראומה או מגידול, אך לפעמים לא ניתן לקבוע את הסיבה. המצב עשוי להיפתר מעצמו.

מה לעשות אם אתה רואה את העפעף השלישי של החתול שלך

אם אתה מבחין שהעפעף של החתול שלך בולט, ונראה שזה לא נגרם משינה, הרפיה, הרגעה או הרדמה, אז זה כנראה אומר שיש בעיה. צור קשר עם הווטרינר שלך בהקדם האפשרי כדי לבקש ייעוץ. אם החתול שלך מראה סימני מחלה אחרים , עדיף להביא את החתול שלך לווטרינר לבדיקה. אל תנסה להכניס שום דבר לעין ללא המלצת הוטרינר שלך מכיוון שזה יכול להחמיר את המצב הרבה יותר. בעיות עיניים יכולות בקלות לעבור מרע לגרוע, אז אל תתמהמה עם הווטרינר שלך.

חתול

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן