איך לעודד אכילה מודעת אצל ילדים?

תוכן עניינים

אם אי פעם שמתם לב שלאוכל יש טעמים חיים יותר ומרקמים נעימים יותר בזמן שאתם בחופשה, חוויתם את הכוח של אכילה מודעת. אכילה מודעת מתמקדת בתשומת לב רבה יותר למה שאתה אוכל ולחוויה הכוללת של ליהנות מהאוכל שלך.

ישנם יתרונות רבים של אכילה מודעת, במיוחד עבור ילדים. מלהיות בהרמוניה עם סימני הרעב הטבעיים של גופם ועד לחיבור עם סיפוק והנאה. אין זה פלא שהגישה הזו צמחה בפופולריות לאחרונה.  היא יכולה לעזור לטפח מערכת יחסים בריאה עם אוכל אצל ילדים. כמו גם למזער את הסיכון שלהם לאכילה מופרעת. 

מהי אכילה מודעת?

רבים מאיתנו שמעו את המונח "אכילה מודעת", אבל אולי לא יודעים מה זה בעצם אומר. לפי האגודה האמריקאית לסוכרת, היא מודעת מבוססת על תרגול מיינדפולנס, המעודד אנשים להיות מודעים לחוויות שלהם, לא משנה איזה. 

באופן דומה, היא מעודדת אנשים להיות מודעים לחוויותיהם עם אוכל. על ידי התמקדות מכוונת במזון שאתה צורך, ושימוש בכל אחד מהחושים שלך ברגע. אתה יכול באמת להשיג מודעות לגבי הטעם, הריח, המראה והתחושה של האוכל הזה.

אכילה מודעת נעוצה בכמה עקרונות. אלה כוללים חוסר שיפוטיות לגבי חווית האכילה שלך, האטה ולקחת את הזמן בזמן שאתה אוכל. להיות מודע לרמזים של הגוף שלך, ומודעות למחשבות, רגשות ותחושות גופניות. 

היא נראית קצת אחרת לילדים מאשר למבוגרים. אכילה מודעת פירושה בידוד חוש אחד בכל פעם תוך חסימת כל קלט אחר. עם ילדים, זה יכול להיות משחק כדי לקבוע איזה מזון הוא הפריך ביותר לפי צליל. בעוד שמגע עשוי להיות קשור להשוואת המרקם של מזונות שונים.

מדוע אכילה מודעת מועילה לילדים?

יש לה אינספור יתרונות, כולל עידוד חיבור נפש-גוף ויחסים חיוביים עם אוכל. הטבות אלה הן לא רק בעלות ערך עבור מבוגרים, אלא גם עבור ילדים.

אנשים רבים כולל ילדים נמצאים על טייס אוטומטי, חיים בלוחות זמנים עמוסים, שיעורי בית ופעילויות מחוץ ללימודים. זה גורם לעתים קרובות לאכילה מוסחת שעלולה להוביל לתוצאות לא רצויות כמו צריכת יתר ועלייה במשקל. הרגלי אכילה מודעים יעזרו לילדיכם להבין ולהתייחס לרמזי הגוף הפנימיים שלהם. וגם לקבל יותר סיפוק מחוויות האכילה שלהם.

אם אתה תוהה איך להתחיל ללמד את הילדים שלך לאכול בתשומת לב, המשך לקרוא. הנה פירוט של מדוע אכילה מודעת חשובה בכל גיל של ילד וכיצד לטפח את התרגול בילדים שלך.

כיצד ללמד אכילה מודעת לפעוטות/ילדים בגיל הגן

כולנו נולדנו אוכלים אינטואיטיביים, ילדים צעירים אוכלים באופן טבעי כשהם מרגישים רעבים ומפסיקים כשהם מרגישים שובע. הם גם משתמשים בחושים שלהם כדי לחקור וללמוד דברים חדשים.

עידוד אכילה מודעת עוזרת לחזק את הכישורים המולדים איתם הם נולדו. במיוחד כשהשפעת מבוגרים מתחילה להפריע לרמזים הטבעיים הללו. בהתחשב בכך שלפעוטות כבר יש נטייה טבעית לאכול בתשומת לב, חשוב לטפח את המיומנות הזו. לכן, עתידו של ילד כאוכל מודע, תלוי ביכולתו של המבוגר להפריד את מערכת היחסים שלו עם האוכל משל ילדו.

חשוב לדבר על מה שמאכלים שונים יכולים לעשות לגוף. כדאי לשאול שאלות כמו, "האם אתה רואה אוכל על השולחן שאתה רוצה לנסות?" ו"האם אתה חושב שזה יהיה טעם שונה אם תנסה את זה בעיניים עצומות? מה לגבי אם תכסה את האוזניים?" שאלות כאלה עוזרות לילדים לבודד את החושים שלהם ולהתמקד בחוויה חושית אחת בכל פעם, שהיא המהות.

טיפים לתרגול אכילה מודעת עם פעוטות/ילדים בגיל הגן

קיימת חשיבות של שמירה על מזון בריא בהישג יד. כך, בחירות בריאות מוכרות לילדכם מגיל צעיר.
חשוב גם להפוך את זמן הארוחה למהנה וחיובית. שחקו משחק במהלך ארוחת הערב.
דברו אחד עם השני בזמן הארוחה בכדי לעודד אכילה איטית יותר. משחקים מבוססי מזון יוצר אינטראקציה חיובית בין ילד לאוכל שלו.

כדאי גם לוודא שהמושב של ילדכם נוח. כך יש סיכוי גבוה יותר שיישבו בזמן האכילה ויתמקדו בהנאה מהאוכל. עבור ילדים צעירים בכיסאות גבוהים, יש לתמוך ברגליים שלהם כך שהקרסוליים, הברכיים והירכיים שלהם יהיו בזווית של 90 מעלות. טווח הקשב בגיל הזה, בסביבות 3-5 דקות של תשומת לב אכילה בלתי מחולקת בטווח הגילאים של פעוטות.

אכילה מודעת בילדים/מתבגרים בגיל בית הספר

ככל שילדים מתבגרים, האינסטינקטים הטבעיים שלהם לאכול בתשומת לב מתגברים. לרוב על ידי השפעתם של מקורות חיצוניים, כמו מבוגרים ותקשורת. ילדים גדולים יותר מתחילים לאבד את המודעות לרמזי רעב פנימיים. וזו הסיבה שחשוב ללמד אכילה מודעת ולטפח חוויות אכילה חיוביות.

המתבגרים מתמודדים גם עם הגוף המשתנה שלהם. הם מתחילים לגבש מחשבות על דימוי גוף שלעיתים קרובות מושפעות מאוד מהמדיה החברתית. טיפוח אכילה מודעת יכולה לעזור להם ליצור דימוי גוף בריא.

כיצד לתמוך באכילה מודעת אצל ילדים ונערים בגילאי בית הספר

זהו גיל מצוין ללמד ילדים להתחיל להקשיב לגוף שלהם. להפסיק לאכול כשהם שבעים. אכילה מודעת יכולה לעזור להם להתכוונן לגופם ולהבין את סימני הרעב והשובע הפנימיים שלהם.

הורים יכולים גם ללמד ילדים נימוסים פשוטים של ארוחות בגיל הזה. כמו להניח מזלג בין ביס לביס. בניית הרגלי אכילה חיוביים ובחירת מזונות בריאים היא דרך מצוינת נוספת ללמד את הילדים שלך להיות אוכלים מודעים.

טיפים לתרגול אכילה מודעת עם ילדים בגיל בית הספר

מומלץ להורים לערב את ילדיהם בתהליך קניית האוכל, הבישול והאכילה. בקש מהילדים לקחת חלק בתכנון ארוחות. מה שיעזור למנוע אכילה מדחף, לעתים קרובות הנפילה הגדולה ביותר של אכילה מודעת.

הרחקת טכנולוגיה ומסכים בזמן הארוחה חשובה מאוד. אם כי קל יותר לומר מאשר לעשות.

כל כך הרבה מחייהם של ילדים, במיוחד בגיל הזה, מבוססים על הטכנולוגיה. וקשה להתרכז באמת בחוויה החושית של אוכל בזמן צפייה במסך. כדי לעודד ילדים להישאר מחוץ לטלפונים בזמן האוכל, קבעו כללים מוגדרים. כגון, אין טלפונים בזמן הארוחה . אתה יכול גם לעצב הרגלים בריאים של זמן מסך. כמו הנחת הטלפון שלך בזמן ישיבה בארוחת ערב או שמירה על הטלפון תחוב בכיס בזמן הכנת האוכל.

בני נוער

זה יכול להיות מועיל במיוחד ללמד אכילה מודעת לבני נוער.זה הגיל שבו ילדים נחשפים למסרים רבים על דיאטה. זה יכול להוביל לקשר שלילי עם אוכל. בני נוער גם חווים את גופם המשתנה ומפתחים עוד אידיאלים לגבי דימוי הגוף שלהם. מסיבות אלו, הכרחי לתמוך באכילה מודעת ולעודד מערכת יחסים בריאה עם האוכל, האכילה והגוף שלהם.

כיצד לתמוך באכילה מודעת בקרב בני נוער

הורים יכולים ללמד בני נוער כישורי חיים מתאימים הנוגעים לאוכל. כמו, קניות במכולת ובישול ארוחות באמצעות מזון בריא. זה מספק לבני נוער עצמאות ובחירה במה שהם אוכלים. ויתמוך בהרגלים בריאים שהם יכולים לשאת איתם לבגרות.

חשוב שלא נדבר על אכילה מודעת כדיאטה, שכן היא לא. הורים צריכים במקום זאת להדגיש כי אכילה מודעת היא דרך להיות מודעים ונוכחים יותר בזמן האכילה. כך החוויה תהיה מהנה יותר.

טיפים לתרגול אכילה מודעת עם בני נוער

מודל ה-SSS הוא אסטרטגיה מועילה להוראת אכילה מודעת. זה אומר לשבת בזמן שאתה אוכל, לאכול לאט ולהתענג על האוכל שלך. כדי באמת להתענג על האוכל שלך, אתה צריך לשבת ולהאט את הקצב. 

אסטרטגיה נוספת נקראת תרגיל הצימוקים. לפי איגוד הפסיכולוגים האמריקני, טכניקה זו כוללת הסתכלות מרוכזת על הצימוק, הרגשת המרקם שלו, טעימת כל הטעמים שלו, ריח הניחוח שלו ושמיעת הצלילים שלו בזמן שאתה לועס אותו בפה. באמצעות תרגיל זה, אתה יכול לתרגל ריכוז בכל חוש. וכך לעזור לאמן את המוח שלך להיות דומם ולהתמקד בהווה.

תרגיל הצימוקים הוא מבוא מצוין לתרגול מיינדפולנס, שניתן ליישם בתחומים רבים בחיים, לא רק באכילה. בני נוער מתמודדים עם הרבה לחץ וחרדה עקב לחצים בבית הספר ובמצבים חברתיים עם בני גילם. מיינדפולנס היא אסטרטגיה אחת שיכולה לעזור לבני נוער להתמודד עם לחץ.

מילה לסיכום,

זו גישה המסייעת לאנשים להיות נוכחים בזמן האכילה ולהתמקד בחוויות שלהם עם אוכל. לתרגול זה יתרונות רבים לילדים בכל הגילאים. כולל פיתוח מערכת יחסים בריאה עם אוכל ובניית מודעות לרמזים בגוף, כמו רעב ושובע. 

תמיכה באכילה זו נראית קצת אחרת בכל גיל. עבור ילדים צעירים יותר, זה אומר לעודד אותם לשחק עם האוכל שלהם ולגעת ולהריח אותו. ככל שילדים מתבגרים, שילובם בתהליך הכנת האוכל והרחקת מסכים בזמן הארוחה יכול לקדם את הקשר שלהם לאוכל ולגופם.

mindful eating

תוכן עניינים

עוד בנושא...

דילוג לתוכן